Pogrom "łapaczy spadających noży" na GPW | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
17 mar 2014, 08:31

Pogrom "łapaczy spadających noży" na GPW

czarne_chmuryCzarne chmury nadciągnęły nad GPW. Wszyscy inwestorzy, którzy zdecydowali się kupować akcje, w trakcie i po panice z 3 marca 2014, mają w tym momencie nie lada orzech do zgryzienia. Średnio rzecz biorąc pozostają na minusie co najmniej 4,3% (Wykres 1).

Najbardziej niepokoi jednak to, że wciąż większość inwestorów nie do końca zdaje sobie sprawę z tego dlaczego rynek spada. Przyczyn obecnej wyprzedaży należy upatrywać na zachodzie, a nie jak to większość czyni na wschodzie. To spowalniająca gospodarka Niemiec, której zaczyna ciążyć kryzys w Azji, gdzie eksportuje coraz większą ilość swoich towarów, jest prawdziwą przyczyną słabości indeksów na GPW. To jest główny powód dlaczego kupowanie, spadających akcji się tym razem nie sprawdziło. Osłabienie na GPW może potrwać dużo dłużej niż przyzwyczaił nas do tego rok 2013. Wtedy to bowiem każdy spadek na polskiej giełdzie był idealną okazją do kupna.

Wykres 1: Indeks WIG, rok 2014, interwał dzienny.
Wykres 1: Indeks WIG, rok 2014, interwał dzienny.

W tym momencie kluczowe jest porównanie indeksów największych spółek (WIG20) z indeksem małych spółek (sWIG80; na marginesie warto przypomnieć, że ten drugi niestety będzie notowany przez GPW tylko do końca tygodnia).

Wykres 2: Indeks WIG 20 (góra), sWIG80 (dół) , lata 2013 - 2014, interwał dzienny.
Wykres 2: Indeks WIG 20 (góra), sWIG80 (dół) , lata 2013 - 2014, interwał dzienny.

Nowych minimów na sWIG80 nie potwierdza WIG20. W dużym uproszczeniu oznacza to, że spowalnia Europa, a polska gospodarka ma się dobrze. Wygląda na to, że rok 2014 będzie należał do największych spółek i w gronie tych papierów należy szukać okazji inwestycyjnych. Ze względu chociażby na stabilność, płynność i perspektywę dużej dywidendy. Warto mieć świadomość, że rok 2014 będzie najprawdopodobniej pierwszym w historii GPW w którym stopa dywidendy spółek z WIG20 będzie większa niż stopa wolna od ryzyka (oprocentowanie lokat).

WIDEO: Jak inwestować na giełdzie w marcu 2014?

Po więcej informacji na temat sytuacji rynkowej zapraszam do analizy wideo, z której dowiesz się m.in.:

  • O czym świadczy fakt, że dywergencja jaka uformowała się pomiędzy indeksem WIG i WIG20 nie przyniosła nowych maksimów.
  • Co oznacza brak nowych maksimów na indeksie DAX.
  • Dlaczego przygasł nasz optymizm w stosunku do małych i średnich spółek.

Pobierz teraz darmowy e-book "Jak analizować wykresy giełdowe".

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.