Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Na naszych oczach pęka kolejna bańka na GPW

 Ciekawe ilu inwestorów zorientowało się, że w ostatnim roku na GPW został napompowany solidny balon, z którego najprawdopodobniej właśnie na naszych oczach uchodzi powietrze. Wielu inwestorów z Polski zastanawia się nad tym, czy aktualny wskaźnik cena do zysku dla Facebooka, który wynosi 100 ma jakikolwiek sens. Kto godzi się kupować akcje po tak gigantycznej cenie? Tymczasem na naszym rynku, też narosły gigantyczne oczekiwania w stosunku do wybranych spółek, które trudno będzie spełnić.

Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz

Połowa spółek z WIG20 opublikowała wyniki za czwarty kwartał 2013 powyżej oczekiwań

_M122121W ostatnim kwartale 2013 roku niemal połowa spółek z WIG 20 pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Dziewięć z nich opublikowało wyniki powyżej oczekiwań analityków, a cztery – wyniki zbliżone. Niestety, w poprzednim kwartale wynik był znacznie lepszy: aż trzynaście spółek zachowało się powyżej oczekiwań analityków. Dla porównania, w przypadku S&P500 oczekiwania wyników w czwartym kwartale 2013 roku pobiło 64% spółek.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

"OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce" - Leokadia Oręziak

Kategoria: 

OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce” - Leokadia OręziakOd 1 kwietnia do końca lipca 2014 roku 16 mln Polaków będzie musiało podjąć decyzję o tym, czy chcą, aby ich przyszłe składki emerytalne były z automatu przekazywane w całości do ZUS czy też preferują przekazywanie części składki do OFE. Jest to decyzja, której nie można bagatelizować, gdyż dotyczy ona, w zależności od wieku, dużych albo bardzo dużych pieniędzy. Jako inwestorzy, w mniejszy lub większy sposób zdajemy sobie sprawę z tego czym jest OFE. Myślę, że większości czytelników Strefy Inwestorów serce podpowiada, aby pozostać w filarze kapitałowym. Odpowiedź na pytanie co wybrać wcale nie jest taka oczywista, a kilku argumentów odnośnie tego dlaczego filar kapitałowy to nie do końca dobry pomysł dostarcza nowa książka Leokadii Oręziak.

Kto inwestuje na giełdzie od dłuższego czasu doskonale wie o tym, że inwestorzy mają tendencję do myślenia życzeniowego. Często wpadamy w taką pułapkę, że szukamy tylko informacji, potwierdzających naszą dotychczasową opinię. W przypadku decyzji „OFE czy ZUS” postanowiłem wyrwać się z tego schematu i sięgnąć po kontrargumenty dla ogólnie panującej w moim środowisku opinii.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Webinar specjalny: OFE czy ZUS, a może coś innego?

pieniadze1 kwietnia 2014 roku dla 16 mln Polaków nadszedł moment ważnej decyzji. Decyzji, która może mieć duże znaczenie dla ich przyszłości. Jak zwykle jednak w takich przypadkach, istota problemu tkwi w zupełnie innym miejscu niż myśli większość. Prawda jest taka, że reforma emerytalna z 1999 r. znacząco ograniczyła wielkość emerytur, jakie będziemy otrzymywać w przyszłości. Niezależnie od tego, co teraz wybierzesz nie powinieneś liczyć na zbyt wysoką emeryturę. Żeby zapewnić sobie środki w przyszłości musisz teraz wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić coś innego. To co powinieneś zrobić najlepiej obrazuje poniższy wykres.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Już to gdzieś widziałem - dywergencja na KGHM i Miedzi

kghm_miedzRok 2013 i początek 2014 z pewnością nie należał do KGHM-u. Od szczytu z grudnia 2012 roku kurs spółki stracił na wartości 45%. Po drodze papier miał kilka szans na poważniejsze odreagowanie, ale z nich nie skorzystał. Wiara inwestorów w odbicie za każdym razem szybko gasła. Kiedy wrócą lata świetności giełdowego "miedziaka"?

Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz

Czy warto kupić akcje spółki LiveChat Software S.A., która debiutuje na GPW?

Czy warto kupić akcje spółki LiveChat Software S.A., która debiutuje na GPWDo końca zapisów na akcje LiveChat Software S.A. pozostało niecałe 4 dni. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się spółce i ocenić czy warto, a jak tak, to po jakiej cenie zapisać się na akcje. W analizie przedstawiamy, czym zajmuje się firma, jak wygląda jej akcjonariat oraz finanse. Prezentujemy także informacje o tym co jest sprzedawane i jak wycena akcji ma się do wycen spółek z tego samego sektora już notowanych na GPW.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Start indeksów WIG50 i WIG250

 Start indeksów WIG50 i WIG250Zapraszamy do zapoznania się z treścią komunikatu prasowego GPW związanego ze startem indeksów WIG50 i WIG250.

  • Dziś GPW rozpoczyna publikację indeksów WIG50 i WIG250
  • W skład nowych wskaźników wchodzi odpowiednio 50 średnich i do 250 małych spółek  
  • Nowe indeksy pozwolą na lepsze odzwierciedlenie zróżnicowania spółek notowanych na GPW
  • 21 marca br. GPW zaprzestała publikacji indeksów sWIG80 i WIG-Plus, a z końcem 2015 r. zakończy publikację indeksów WIG20 i mWIG40
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Inwestorzy zmienili zdanie: QE story w nowej odsłonie

Siedziba FED. Źródło: WikipediaProgram QE3 i proces jego wygaszania bardzo ekscytuje komentatorów i analityków. Inaczej jednak wygląda postrzeganie tego procesu z punktu widzenia samych inwestorów. Wszystko wskazuje na to, że z ich punktu widzenia na rynkach dojrzałych, w tym GPW, kwestia wygaszania QE3 powoli odchodzi do lamusa, a przynajmniej zmienił się sposób jej postrzegania przez rynek.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Decyzja o przełożeniu premiery Wiedźmina 3 świadczy o tym, że CD Projekt uczy się na cudzych błędach

Wiedźmin 3Środa 11 marca godzina 17:30, zarząd CD Projekt publikuje komunikat o tym, że premiera, czołowego produktu spółki, Gry Wiedźmin 3, zostanie przełożona na luty 2015. Wiadomość szybko rozchodzi się po sieci, bo dotyczy nie tylko graczy, ale również inwestorów. Szybko wybucha dyskusja, wszystkie serwisy zaczynają publikować informacje na ten temat. Najbardziej zębami zaczynają zgrzytać oczywiście inwestorzy. Dla nich bowiem oznacza to dwie rzeczy, których najbardziej nie lubią: wyższe koszty i późniejsze zyski.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Czy jest szansa na historyczne wybicie na polskiej giełdzie?

logo_gpw_250Nie wiem czy wiesz, ale dokładnie dzisiaj mija pięć lat, odkąd rynek ustanowił dołek bessy lat 2007 - 2009. Minimum ówczesnych spadków na indeksie WIG zostało wyznaczone dokładnie 18 lutego 2009 roku. Warto w takim razie sprawdzić, który z polskich indeksów zyskał od tamtego czasu najwięcej na wartości i znajduje się obecnie najbliżej historycznych maksimów.

Strony