Zarobić na ochronie środowiska? Geotrans, spółka z NewConnect, to potrafi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
19 sie 2016, 09:39

Zarobić na ochronie środowiska? Geotrans, spółka z NewConnect, to potrafi

W rozwijającej się gospodarce rośnie też szybko zapotrzebowanie na ekologiczne zagospodarowanie odpadów. Produkcja odpadów komunalnych na obywatela w Polsce, według danych GUS, jest wciąż o jedną trzecią niższa, niż średnia dla UE. To spora różnica, która wraz z rozwojem polskiej gospodarki będzie nadrabiana. Dlatego już teraz warto rozejrzeć się za spółkami, które mogą skorzystać na wzroście zapotrzebowania na obsługę rosnącej ilości ścieków i innych odpadów. Jedną z nich jest Geotrans, spółka która już udowodniła, że potrafi zarabiać na ekologii.

Szybko rosnące przychody Geotrans

Spółka Geotrans działa na rynku od 2009 roku. Zajmuje się zagospodarowywaniem ustabilizowanych, komunalnych osadów ściekowych oraz ubocznych produktów spalania. Ponadto, rekultywuje tereny zdegradowane, takie jak składowiska odpadów. Dokładnie rok temu spółka zadebiutowała na NewConnect.

W ostatnim roku bardzo zwiększyła zasięg działania i obecnie jej usługi są świadczone w 8 województwach. Przełożyło się to na rekordowe wyniki w 2015 r., zarówno pod względem przychodów, jak i zysków. Obecnie, po pierwszym półroczu 2016 roku, spółka może pochwalić się przychodami z podstawowej działalności wyższymi niż za cały 2015 rok.

Wykres 1. Wyniki finansowe z podstawowej działalności spółki Geotrans w latach 2011-2016
Wykres 1. Wyniki finansowe z podstawowej działalności spółki Geotrans w latach 2011-2016

„W tym półroczu wygenerowaliśmy przychody wyższe niż w całym 2015 r. Spodziewamy się też dobrego, drugiego półrocza. Oczekujemy, że drugi kwartał powinien być lepszy od analogicznego w 2015 r.”

mówi Przemysław Weremczuk, prezes zarządu Geotrans SA

Ambitne cele na najbliższe lata

Spółka niewyklucza dalszej ekspansji geograficznej, co powinno przełożyć się na dalszy dynamiczny wzrost przychodów i zdobycie pozycji krajowego lidera w segmencie zagospodarowania ustabilizowanych odpadów ściekowych. By to osiągnąć, ma w planie budowę trzech instalacji do odzysku odpadów.

Wykres 2. Ekspansja geograficzna w zakresie odbioru ustabilizowanych odpadów ściekowych (UOŚ), rekultywacji terenów i ubocznych produktów spalania (UPS).
Wykres 2. Ekspansja geograficzna w zakresie odbioru ustabilizowanych odpadów ściekowych (UOŚ), rekultywacji terenów i ubocznych produktów spalania (UPS).

Z drugiej strony Geotrans chce dynamicznie się rozwijać i stawia też na akwizycje. Spółka ma zamiar je realizować z własnych środków i za pomocą kredytu bankowego. Na razie, nie będzie emitować obligacji, ani akcji na cele akwizycyjne. Jest to dobra wiadomość dla inwestorów, gdyż taki model finansowania nie powoduje rozwadniania ich udziałów i świadczy o dobrej zdolności kredytowej spółki. Banki chętnie udzielają kredytów, jeśli wierzą w stabilność przychodów i prawidłowe zarządzanie przepływami pieniężnymi.I tak właśnie jest w tym przypadku.

W tym roku Geotrans sfinalizował już pierwszą dużą akwizycję. Przejął 51% udziałów w spółce „Kompania Elektryczna”, która specjalizuje się w kompleksowym świadczeniu robót instalacji elektrycznych. Pozornie może się wydawać, że działalność przejętej spółki nie ma nic wspólnego z biznesem Geotransu. Jednak zarząd liczy na duże korzyści z synergii obu firm.

Geotrans dobrze orientuje się w potrzebach oczyszczalni ścieków, od których odbiera odpady komunalne. Potrzebują one kompleksowych usług remontowych, a przy tego typu pracach zawsze wymagana jest usługa czyszczenia miejsca prac. Teraz, dzięki synergii, Geotrans będzie mógł zaoferować usługę remontową na niskiej marży, a zyski będzie czerpał z dodania do usługi remontowej własnych usług czyszczenia, gdyż na tych ostatnich jest bardzo duża marża. Ma to w perspektywie najbliższych lat wpłynąć pozytywnie na przychody spółki.

Kolejnym celem akwizycyjnym będzie spółka Apanet prowadząca działalność w dziedzinie ochrony środowiska na rynku cleantech. Już teraz Geotrans poczynił kroki w kierunku nabycia znaczącego pakietu akcji Apanet (do 39%) – w kwietniu 2016 r. Zarząd Spółki podpisał term-sheet w tej sprawie.

Wejście na GPW w następnych latach

Obecnie Geotrans pod względem kapitalizacji (26 mln zł) jest wciąż stosunkowo małą spółką. Mimo wzrostu przychodów i zysków, jest wciąż notowana na poziomie z końca 2015 r. Wolumen obrotu na jej akcjach jest dość mały, ale prezes liczy na to, że rynek dostrzeże skuteczność spółki i ta sytuacja ulegnie zmianie.

„Ciężko pracujemy, dowozimy i będziemy dowozić wyniki. Mamy nadzieję, że w pewnym momencie rynek zauważy wartość tego biznesu"

dodaje Przemysław Weremczuk

Spółka liczy na osiągnięcie kapitalizacji pozwalającej na debiut na rynku głównym GPW w najbliższych kilkunastu miesiącach. Są ku temu podstawy. Geotrans już udowodnił, że potrafi nie tylko generować przychody, ale i zyski. Wypłaca też regularnie - od 2014 roku - dywidendę i ma zamiar wypłacać ją w następnych latach. Działa w bardzo rentownym biznesie, a 90% jej przychodów pochodzi z zamówień publicznych. Przekłada się to na dobrą zdolność kredytową, a więc i możliwość rozwoju przez akwizycje.


Artykuł opublikowany w otwartej części Strefy Inwestorów, przygotowany we współpracy ze spółką.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.