Na WIG20 już widać karę za repolonizację banków i ruchy na kapitałach firm energetycznych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
17 paź 2016, 06:42

Na WIG20 już widać karę za repolonizację banków i ruchy na kapitałach firm energetycznych

Coś niedobrego dzieje się z WIG20 i nie chodzi nawet o to, że traci on na wartości, bo do tego już się przyzwyczailiśmy. Niepokojące jest to, że indeks WIG20 spada pomimo że indeksy, które zawsze były z nim skorelowane rosną. Tropy dlaczego tak jest są dwa. Swoje piętno na najważniejszym polskim indeksie odciskają plany repolonizacji sektora bankowego i manewry na kapitałach spółek energetycznych.

WIG20 słabszy od giełdy w Rosji

Takiego rozerwania na minus dla WIG20 w stosunku do giełdy w Rosji nie było od dawna.

Wykres 1: Indeks WIG20 w USD (kolor czarny) vsindeks giełdy w Rosji RTS w USD (kolor czerwony), lata 2010 – 2016.
Wykres 1: Indeks WIG20 w USD (kolor czarny) vsindeks giełdy w Rosji RTS w USD (kolor czerwony), lata 2010 – 2016.

W przeszłości indeks giełdy w Rosji wyrażony w USD był mocno skorelowany z WIG20 w USD. Pojawiały się okresy, w których polski indeks był silniejszy od rosyjskiego. Od drugiego kwartału 2016 roku widać wyraźnie, że polski indeks giełdowy spada pomimo wzrostów na giełdzie w Rosji.

Zobacz także: Wartość spółek Skarbu Państwa na giełdzie spadła o 39 mld zł od zwycięstwa PiS w wyborach

WIG20 słabszy od giełdy w Czechach

To, że trudno jest mówić o przypadku potwierdza fakt, że tradycyjna korelacja między indeksem WIG20 i giełdą w Czechach również została rozerwana.

Wykres 2: Indeks WIG20 (kolor czarny) vs Indeks giełdy czeskiej PX (kolor niebieski), lata 2011 – 2016.
Wykres 2: Indeks WIG20 (kolor czarny) vs Indeks giełdy czeskiej PX (kolor niebieski), lata 2011 – 2016.

Zmierzające zazwyczaj w podobnym kierunku indeksy WIG20 i PX od drugiego kwartału 2016 roku zmierzają w kierunkach przeciwnych. To pierwsza w ostatnich 10 latach tak wyraźna różnica. To oznacza, że negatywny wpływ na wyceny największych spółek na GPW nie mają czynniki zewnętrzne tylko wewnętrzne, a są nimi planowane inwestycje, które spowodują drastyczne obniżenie dywidend na GPW.

Dywidendy Spółek Skarbu Państwa o 30% mniejsze

W 2016 roku spółki Skarbu Państwa wypłaciły o około 30% mniej w dywidendach niż w 2015 roki i o 47% mniej niż w 2014 roku. Zyski spółek pójdą na inwestycje, warto dodać dość niepewne. PZU i PKO przeznaczą swoje zyski na repolonizację sektora bankowego, co mocno obciąży ich wyniki na przynajmniej kilka lat. Inwestorom z naturalnych powodów to się nie podoba, bo pierwsze zyski będą widoczne dopiero za kilka lat i pod warunkiem, że w Polsce nie wybuchnie kryzys bankowy, bo wtedy inwestycje nie zwrócą się nigdy.

Zamiana zysków sektora energetycznego na kopalnie i podatki

Drugim powodem dlaczego ożywienie na lokalnych rynkach giełdowych omija WIG20 szerokim łukiem jest polityka ministerstwa Energii względem sektora energetycznego. Część zysków spółek energetycznych już została zamieniona na przynoszące straty kopalnie węgla, a teraz planowane przez Ministerstwo Energii działania spowodują niepotrzebne opodatkowanie zaległych zysków spółek. Co jest jednak niezwykle ważne w wielu przypadkach odbiorą im zdolność emisyjną.

Zobacz także: O co chodzi w zmianach w kapitałach spółek energetycznych, które chce wprowadzić minister Tchórzewski

Jeżeli słabość polskiego rynku wpisze się na stałe w obraz giełdy i prześpimy trwające ożywienie na rynkach lokalnych, to poważne problemy będą na nas czekać kiedy przyjdzie spowolnienie gospodarcze. Na razie inwestorzy pokazują żółtą kartkę, zobaczymy czy ktoś podejmie jakieś decyzje zanim wyciągną czerwoną.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.