Kiedy inwestować na giełdzie? Nie wtedy, gdy Kowalscy są chciwi – udowadniają naukowcy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
09 lis 2017, 10:56

Kiedy inwestować na giełdzie? Nie wtedy, gdy Kowalscy są chciwi – udowadniają naukowcy

Warren Buffet, jeden z najsławniejszych inwestorów, często wskazuje, że inwestorzy powinni się bać kiedy inni są chciwi, a być chciwi kiedy inni się boją. To powiedzonko zostało teraz naukowo potwierdzone. Kiedy giełdą i akcjami zaczyna się interesować zwykły Kowalski, to profesjonalnym inwestorom powinna zapalić się w głowie lampka ostrzegawcza – wynika z badań.

Najnowsze badania naukowców wskazują, że przyszła stopa zwrotu z całego rynku akcji będzie niższa od przeciętnej, jeśli zwiększa się udział inwestycji gospodarstw domowych na rynku akcji.

Jest to związane z tak zwanym efektem „dumb money”: inwestorzy indywidualni, działając pod wpływem błędów poznawczych, trzymają akcje w złym czasie.

Inwestorze, bój się gdy Kowalscy są chciwi

Jeśli zwiększa się udział gospodarstw domowych na rynku akcji, to przyszła stopa zwrotu z inwestycji na giełdzie jest niższa od przeciętnej – wynika z badania przeprowadzonego przez Davida C. Yanga z University of California, Irvine - Paul Merage School of Business oraz Fan Zhang (PrepScholar Education). Naukowcy jego wyniki opublikowali w artykule „Be Fearful When Households are Greedy: The Household Equity Share and Expected Market Returns”.

Główną zmienną zastosowaną w badaniu jest wskaźnik HEShare, czyli udział gospodarstw domowych na rynku akcji oraz na rynku instrumentów o stałym dochodzie np. obligacji. HEShare wynosi 0% gdy gospodarstwa domowe posiadają instrumenty o stałym dochodzie, ale nie posiadają akcji. I odwrotnie, HEShare wynosi 100% gdy gospodarstwa domowe posiadają tylko akcje i nie mają w swoim portfelu instrumentów o stałym dochodzie. Im większy jest wskaźnik HEShare, tym gorsza (niższa) jest przeciętna stopa zwrotu z inwestycji na rynku akcji. Wzrost HEShare o 1 pkt. proc. prognozuje średnio 0,25 pkt. proc. spadku kwartalnej stopy zwrotu z rynku akcji.

Wykres 1. Średnia przyszła stopa zwrotu z inwestycji na rynku akcji w przypadku rekordowo wysokiego oraz niskiego wskaźnika HEShare

wykres 1

Mówiąc prościej: inwestorzy powinni bać się, kiedy zwykli Kowalscy stają się chciwi, i odwrotnie. Zwiększony udział gospodarstw domowych na rynku akcji skutkuje przyszłą niższą średnią stopą zwrotu z inwestycji na giełdzie. Czyli, inwestorzy zarobią mniej, niż zwykle.

Historia pokazuje, że rynek spada gdy wskaźnik HEShare idzie w górę

David C. Yang z Fan Zhang wskazali w swojej analizie na dwa przypadki z przeszłości, potwierdzające wykorzystanie wskaźnika HEShare. Po pierwsze, gdy w marcu 2000 r. w szczycie wzrostów w branży informatycznej, HEShare wyniósł 78%, średnia stopa zwrotu z inwestycji na rynku akcji w perspektywie 5 lat sięgnęła -3,7% na rok. Natomiast w marcu 2009 r., czyli na samym dnie bessy z lat 2007-09, HEShare wyniósł 46%, a potem średnia stopa zwrotu z inwestycji na rynku akcji w perspektywie 5 lat sięgnęła 18,2% średniorocznie .

Naukowcy skonstruowali zmienną HEShare, wykorzystując dane z Federal Reserve’s Financial Accounts of the United States o pełnym zestawieniu bilansowym gospodarstw domowych oraz organizacji non-profit (w tym zysk netto, poziom aktywów i pasywów).

Wszystko wskazuje na to, że stara zasada inwestycyjna okazuje się prawdą naukowo potwierdzoną. Inwestorzy powinni zwrócić szczególna uwagę na swoje inwestycje, gdy giełdą zaczyna interesować się tzw. „ulica”. Okazuje się bowiem, że gdy na giełdzie inwestuje coraz więcej przeciętnych Kowalskich, to stopa zwrotu z inwestycji na rynku akcji w kolejnych kwartałach będzie niższa, niż zwykle.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.