7 defraudacji finansowych, którym afera SKOK nie dorasta do pięt | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
27 mar 2015, 07:20

7 defraudacji finansowych, którym afera SKOK nie dorasta do pięt

7 defraudacji finansowych, którym afera SKOK nie dorasta do piętNa naszych oczach trwa spektakl pod tytułem przerzucanie gorącego kartofla, jakim jest afera SKOK Wołomin. Wygląda na to, że jest to dopiero czubek góry lodowej i policzenie tego, ile pieniędzy zostało w sumie zdefraudowane w SKOK-ach trochę potrwa. Wszystko wskazuje na to, że jest to afera, która wielokrotnie przebije swoim rozmachem tę związaną z Amber Gold, którą przez wiele miesięcy żyła Polska w 2012 roku.

Teraz kluczowe znaczenie ma to, czy osoby odpowiedzialne za aferę poniosą konsekwencje swoich działań. Czy nie sprawdzi się ponownie stara zasada, że Nasze Państwo jest bezlitosne w stosunku do "maluczkich", a bezsilne w starciu z "dużymi"?

Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, jak do tego doszło, to mamy dla niego zestawienie 7 defraudacji finansowych, którym afera SKOK nie dorasta do pięt. Afery finansowe były, są i będą. Najważniejsze jest jednak to, żeby w silnym państwie kara za ich wywołanie była nieunikniona, a winni ponieśli odpowiedzialność.

Ilustracja 1: John Law, źródło: Wikipedia.
Następna strona >>

John Law i kampania Missisipi

O tym człowieku można przeczytać w każdej książce na temat historii pieniądza. Finansowy geniusz, który z pochodzenia był Szkotem. Przez splot wydarzeń historycznych został „Generalnym kontrolerem finansów” Francji w XVIII wieku.

W 1716 roku założył Prywatny Bank Generalny, który miał prawo emitować banknoty. Bank za wydrukowane pieniądze zakupił spółkę Kompania Missisipi, która miała monopol na handel w Ameryce Północnej i Indiach. W 1717 roku spółka została wprowadzona na giełdę. Do 1719 roku Kompania Missisipi wchłonęła wiele innych spółek i miała monopol na handel w imieniu Korony Francuskiej na wszystkich morzach.

Inwestorzy szaleli na punkcie akcji tej spółki. Kurs akcji z 500 liwrów w 1719 roku poszybował do 15 tys liwrów latem w 1720 roku. Niestety obiecywane zyski okazały się dużo mniejsze niż zakładano, a większość wypraw przynosiła straty. W 1721 roku kurs akcji został przeceniony od szczytu o 97%. John Law cudem uniknął samosądu i uciekł z Paryża. Zmarł w Wenecji w 1729 roku w całkowitej biedzie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.