7 płynnych spółek z zyskami i niskim zadłużeniem | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 lis 2014, 07:30

7 płynnych spółek z zyskami i niskim zadłużeniem

7 płynnych spółek z zyskami i niskim zadłużeniemPowszechnie uważa się, że spółki bez długów i do tego zarabiające pieniądze są oznaką bezpiecznej inwestycji. Przeprowadziliśmy więc prostą selekcję papierów notowanych na GPW. Przeszukaliśmy rynek pod kątem spółek z niskim zadłużeniem, a jednocześnie z zyskami oraz wysokimi obrotami.

Wzięliśmy więc pod uwagę tylko spółki, których stosunek zadłużenia do aktywów jest nie wyższy od 18%. Dlaczego akurat taki? Otóż z 467 aktywnych spółek na GPW, dziesięć procent najmniej zadłużonych ma właśnie wartość tego wskaźnika niższą od 18%. Jednak bardzo niskie zadłużenie to nie wszystko. Dobrze jest brać pod uwagę tylko te spółki, które wykazują w ostatnich 12 miesiącach zyski. Dlatego dodatnie zyski netto były drugim kryterium wyboru. Ze względów praktycznych, dodatkowym kryterium była płynność. Dlatego, spośród już znalezionych spółek, wybraliśmy tylko te, które mają średni obrót z 20 sesji wyższy od 100 tys zł. Oto walory, które otrzymaliśmy (prezentujemy je posortowane od najdroższego do najtańszego).

Notowania Medicalgorithmics S.A. (góra), wartość wskaźnika C/Z dla spółki (dół)
Następna strona >>

POZYCJA 1: Medicalgorithmics S.A. #MDG  

C/Z = 50,07. Wskaźnik ogólnego zadłużenia = 10,56%.

Pierwszą spółką w naszym zestawieniu jest Medicalgorithmics, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań systemowych, używanych w diagnostyce kardiologicznej (EKG). Jest to też najdroższa spółka, której wskaźnik cena do zysku wynosi ponad 50. Przy czym zyski ma niemałe. Jej rentowność od kilku lat waha się w okolicach 13%. Dodatkowo, spółka ma bardzo dobre wskaźniki płynności finansowej. Niestety, jej kurs źle znosi zawirowania na rynku i jest w trendzie spadkowym od początku tego roku.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.