Tego dawno nie było. Małe spółki bardziej dywidendowe niż duże | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
30 paź 2017, 06:35

Tego dawno nie było. Małe spółki bardziej dywidendowe niż duże

Standardowo mówi się, że duże spółki kupujemy dla dywidendy, a małe dla wzrostu. Oczywiście występują wyjątki. Bywają małe dywidendowe spółki, z premią za ryzyko, wynikającą z ich wielkości. W normalnych warunkach indeks małych spółek powinien jednak średnio rzecz biorąc oferować mniejszą stopę dywidendy niż dużych. Bywają jednak wyjątki od tej reguły i z takim mamy do czynienia obecnie.

Stopa dywidendy z sWIG80 wyższa niż z WIG20

Historycznie rzecz biorąc stopa dywidendy sWIG80 oscyluje poniżej 2%. Stopa dywidendy dla indeksu WIG20 zazwyczaj jest dwukrotnie większa i oscyluje wokół poziomu 4%.

Wykres 1: Indeks sWIG80 (góra) vs Stopa dywidendy WIG20 (czarny dół) i stopa dywidendy sWIG80 (czerwony dół)

Wykres 1: Indeks sWIG80 (góra) vs Stopa dywidendy WIG20 (czarny dół) i stopa dywidendy sWIG80 (czerwony dół)

Tymczasem w ostatnich tygodnia na skutek przeceny indeksu najmniejszych spółek stopa dywidendy sWIG80 przekroczyła 2,5%. Z drugiej strony wzrosty na indeksie WIG20 sprawiły, że stopa dywidendy indeksu największych spółek spadła do 1,6% i jest najniższa w historii. W przeszłości mieliśmy tylko raz do czynienia z taką sytuacją jak teraz. Stopa dywidendy sWIG80 byłą wyższa niż dla WIG20 podczas formowania się rynkowego dołka z 2009 roku (Wykres 1).

Zobacz także: Co się dzieje z sWIG80?! Indeks małych spółek wrócił do poziomu ze styczna 2017

Stopa dywidendy sWIG80 wyższa niż WIBOR

Atrakcyjności indeksowi małych spółek dodaje to, że stopa dywidendy sWIG80 jest obecnie nie tylko wyższa od tej jaką oferuje WIG20, ale przewyższa też średnie oprocentowanie lokat (WIBOR 1 rok).

Wykres 2: Indeks sWIG80 (góra) vs stopa dywidendy sWIG80 (dół czerwony) i WIBOR 1 rok (dół kolor czarny)

Wykres 2: Indeks sWIG80 (góra) vs stopa dywidendy sWIG80 (dół czerwony) i WIBOR 1 rok (dół kolor czarny)

W tej chwili roczny WIBOR wynosi 1,85% i jest niższy od stopy dywidendy indeksu sWIG80, która jest na poziomie 2,5% (Wykres 2). Taki stan rzeczy utrzymuje się od początku 2017 roku. Z tą różnicą, że teraz mamy inflację, a do końca 2016 roku w Polsce była deflacja. Roczny wskaźnik CPI w naszym kraju wynosi obecnie 2,2%. Jak wiemy inflacja sprzyja wycenom na giełdzie, premii za jej obecność na razie w sWIG80 jednak nie widać.

Zobacz także: Lista 38 spółek z wyższą dywidendą w tym roku i z szansą na jeszcze wyższą w 2018

sWIG80 wyceniany najniżej od 5 lat

Tak nisko wyceniany w stosunku do swoich zysków indeks sWIG80 nie był dawno.

Wykres 3: Indeks sWIG80 (góra) vs wskaźnik cena do zysk dla sWIG80 (dół)

Wykres 3: Indeks sWIG80 (góra) vs wskaźnik cena do zysk dla sWIG80 (dół)

Wskaźnik C/Z (cena do zysku) jest najniższy od stycznia 2013 roku i wynosi obecnie 12 (Wykres 3). O podobne poziomy zahaczył jedynie przez chwilę, po tym jak Brytyjczycy zagłosowali za BREXIT w połowie 2016 roku. W tej chwili sWIG80 w stosunku do zysków jest niżej wyceniany niż mWIG40 z C/Z 15,8 oraz WIG20 z C/Z wynoszącym 14,8.

Jak wyjaśnić tak niskie wyceny indeksu sWIG80?

Niską wycenę najmniejszych spółek z sWIG80 można wyjaśnić na cztery sposoby:

  • Pierwszym i najbardziej oczywistym wyjaśnieniem jakie się nasuwa jest to, że mamy do czynienia z anomalią, która nie może się utrzymać. To by oznaczało świetną okazję inwestycyjną. Nie jest to jednak jedyna teza jaką można w tej sytuacji postawić.
  • Innym sposobem wyjaśnienia może być to, że to nie małe spółki są tanie, tylko duże są drogie. Inwestorzy oczekują znacznej poprawy wśród spółek z WIG20 i wyższych nominalnych dywidend w przyszłym sezonie dywidendowym w 2018 roku.
  • Trzecia teza jaką można postawić to założenie, że inwestorzy już teraz grają pod dywidendy z sektora bankowego w 2018 roku. Właśnie w gronie spółek z WIG20 i mWIG40 jest przecież najwięcej banków. Niewykluczone, że inwestorzy już zakładają, że spadający kurs CHFPLN sprawi, że w przyszłym roku KNF masowo zezwoli bankowym na wypłaty dywidend. Być może nie tylko z tegorocznych zysków, ale i z pieniedzy zachowanych z poprzednich lat.
  • Ostatnia i najmniej optymistyczna teza wyjaśniająca obecne zjawisko jest taka, że najmniejsze spółki, w gronie których jest dużo spółek budowlanych, nie radzą sobie z brakiem rąk do pracy. To obciąża ich wyniki i efektywność. Silna konkurencja i walka o rynek natomiast sprawia, że trudno im wciąż podwyższać cenę. Sprzedają kontrakty po obecnych cenach, nie znając kosztów realizacji. W tej sytuacji dopiero masowe podwyżki cenników będą stanowić impuls do wzrostów w gronie spółek z sWIG80.

Zobacz także: WIG-banki dotarł do ważnego miejsca. Oto dwa mocne argumenty, że banki mogą pozytywnie zaskoczyć

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.