Zamierzamy umocnić pozycję wiodącego producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej - Przemysław Bieńkowski | StrefaInwestorow.pl

Zamierzamy umocnić pozycję wiodącego producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej - Przemysław Bieńkowski

Trwają zapisy na akcje wiodącego producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej, spółki Stelmet. We środę, 12 października 2016 r. spotkaliśmy się z wiceprezesem spółki Przemysławem Bieńkowskim, aby zorganizować czat inwestorski. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób.  Dowiedzcie się m.in. na czym polega model biznesowy spółki, jakie są jej dotychczasowe wyniki oraz jakie ma plany dotyczące środków pozyskanych w ramach trwającego IPO. Zapraszamy do lektury zapisu całego czatu inwestorskiego Stelmet.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z Wiceprezesem spółki Stelmet S.A. - Przemysławem Bieńkowskim, w trakcie którego nasz gość chętnie odpowie na wszystkie pytania na temat spółki Stelmet S.A., jej sytuacji finansowej i modelu biznesowego, planów dalszego rozwoju i wykorzystania środków pozyskanych z IPO.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 12 października 2016 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Dzień dobry, z tej strony Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmet S.A., jest ze mną również dyrektor finansowy Piotr Leszkowicz. Jesteśmy z Państwem do godz. 13:00. Zapraszam do zadawania pytań.

Obrazek użytkownika Anonim
Piero

Dzień dobry, proszę o informację, jakiej dynamiki przychodów spodziewacie się Państwo w ciągu najbliższych dwóch lat?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Nie publikujemy prognoz finansowych. Jeśli chodzi o najbliższe dwa lata spodziewamy się wzrostu przychodów, zwłaszcza na rynku Wielkiej Brytanii gdzie chcemy zwiększyć udział w rynku z 8-9% do 10-11% i Niemiec, gdzie udział w rynku może wzrosnąć z 5-6% do ok 7%. Udziały rynkowe podajemy na bazie raportu OC&C, przygotowanego dla Spółki.
Zwracamy uwagę, że zgodnie z zaprezentowaną strategią w latach 2014/15-2024/25 zakładamy średnioroczny wzrost organiczny sprzedaży w segmencie drewnianej architektury ogrodowej (DAO) na poziomie ok. 4,8%. Możemy zaznaczyć, że wzrost związany z potencjalną akwizycją nie jest ujęty w powyższym szacunku wzrostu. Warto zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 20 lat średnioroczny wzrost przychodów wyniósł ok 16%.

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

W uzupełnieniu do powyższej odpowiedzi, wskazujemy, że wzrosty udziałów w rynku dotyczą roku 2016/17 i odnoszą się do udziałów w roku 2014/15.

Obrazek użytkownika Michcios
Michcios

Jaki jest cel tego IPO i czym potencjalny inwestor indywidualny mógłby się zainteresować, skoro o dywidendzie niewiele wiadomo, sprzedawany pakiet akcji nie wpłynie znacząco na możliwości spółki a dodatkowo inwestorom indywidualnym zostanie sprzedane mało akcji, co może znacząco przełożyć się na znikomy obrót akcjami na giełdzie?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Wejście na GPW było jednym z dawno wyznaczonych celów Właściciela i Zarządu Spółki, oznacza to nowy etap w rozwoju naszej firmy.
Status spółki notowanej na GPW zdecydowanie zwiększa jej wiarygodność i przejrzystość funkcjonowania na rynku. Oczywiście celem było również pozyskanie kapitału. Wielkość pozyskanych środków została optymalnie wyliczona dla potrzeb Spółki.
Dzięki środkom pozyskanym z emisji będziemy gotowi zrealizować przejęcie, o ile pojawi się ciekawy cel akwizycji na jednym z głównych rynków, na których działamy.
Jako Zarząd jesteśmy przychylnie nastawieni co do możliwości wypłaty dywidendy począwszy od podziału ewentualnego zysku za rok obrotowy 2017/2018, co wynika z dużej skali obecnie realizowanych projektów inwestycyjnych, w szczególności budowy zakładu w Grudziądzu. Naturalnie rekomendacja co do dywidendy będzie także uzależniona od wypracowanych przepływów gotówkowych i zysku netto, potrzeb inwestycyjnych, planów rozwoju oraz możliwości i kosztu pozyskania finansowania dłużnego.

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Dzień dobry, czy uważa Pan, że rozwój technologii druku 3D może być zagrożeniem dla Państwa firmy? Czy te same elementy (oczywiście do pewnego rozmiaru, np. akcesoria, doniczki, skrzynki itp.) wykonane w takiej technologii zachowując imitację drewna nie staną się w przyszłości tańszym substytutem Państwa produktów?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Nie obawiamy się, że produkty z tworzyw sztucznych wyprą produkty naturalne z drewna. Chcemy zwrócić uwagę, że produkty z innych materiałów są obecne na rynku od dawna. Dostępne są np. płoty metalowe, betonowe, plastikowe itd. Produkty z drewna mają swoją unikalną wartość, która wynika z ich naturalnego pochodzenia. Są cenione przez klientów w całej Europie, widzimy nieustający popyt na nasze produkty i stanowią istotną część mixu produktów, wybieranych przez klientów.

Obrazek użytkownika Anonim
Piero

Jak wygląda sytuacja, związana z pozyskiwaniem surowca do produkcji? Ostatnio coraz więcej słychać o tym, że drewno będzie drożeć w związku z planami rządu, dotyczącymi spalania drewna i przeznaczaniu go na energię elektryczną.

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Drewno będące surowcem dla naszej produkcji pozyskujemy na rynku lokalnym, od Lasów Państwowych. Chcemy wskazać, że ok 97% drewna dostępnego w Polsce pochodzi z LP. W Polsce pozyskiwane jest ok 40 mln m3 drewna, a Stelmet obecnie zużywa ok 650 tys. m3 drewna. Kupujemy drewno innego rodzaju (wyższej klasy) niż np. papiernie czy celulozownie. Nie ma żadnych oficjalnych informacji co do zasad przeznaczenia drewna na współspalanie. Wydaje nam się, że do ew. współspalania wykorzystane byłoby drewno innego rodzaju niż wykorzystywane przez Stelmet. Trudno powiedzieć coś więcej na ten temat w tym momencie.

Obrazek użytkownika Anonim
madslotwi

Jaki wpływ na wyniki spółki ma osłabienie funta. W jaki sposób firma zarządza tym ryzykiem

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Spółka jest eksporterem netto i stosuje politykę ograniczenia ryzyka kursowego. Podstawowe metody to: finansowanie kapitału obrotowego i finansowanie długoterminowe jest zaciągane tylko i wyłącznie w EUR i GBP. Ekspozycja w pasywach na waluty stabilizuje wyniki Spółki. Kolejną metodą jest tzw. "netowanie" pozycji narażonej na ryzyko, w tym zakresie Spółka dąży do zwiększania udziałów kosztów rozliczanych w walutach. Dotyczy to kosztów zakupu impregnatów, opakowań oraz kosztów transportu, które mogą być także denominowane w walutach. "Netowanie" zmniejsza otwartą pozycję walutową o kilkadziesiąt procent. Pozostałą otwartą pozycję w części Spółka zabezpiecza transakcjami pochodnymi. W funtach generowane jest mniej niż 40% przychodów, ponad 50% przychodów jest w euro.

Obrazek użytkownika Anonim
Deel

Szanowny Panie Prezesie!
1) Z prospektu informacyjnego wynika, że pozyskane środki zamierzacie Państwo przeznaczyć na przejęcie mniejszych firm. Czy macie już Państwo na myśli konkretne spółki, czy to dopiero koncepcja?
2) Niedawno wybudowaliście Państwo nowy zakład w Grudziądzu. Czy jego uruchomienie w sposób istotny, czy też niezbyt duży wpłynie na Państwa wielkość produkcji oraz zyski?
3) Przy zakładzie w Grudziądzu budujecie Państwo kotłownię na biomasę, w której będziecie spalać odpady poprodukcyjne. To dobry pomysł. Ale co z wytworzonym ciepłem? Będzie ono wykorzystywane tylko i wyłącznie na potrzeby własne, czy też sprzedawane na zewnątrz? Kotłownie na biomasę dopiero wchodzą do Polski. Jak Państwo oceniacie zabudowaną tam technologię i jak to się spina biznesowo? Jaka jest w Państwa przypadku wartość dodana takiej kotłowni?
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Ad 1) Tak to prawda zgodnie z naszymi planami celem jest przejęcie spółki posiadającej udziały w rynkach na których działamy. Przejęcie Grange Fencing w listopadzie 2014 bardzo pozytywnie zwiększyło skalę sprzedaży Spółki. Dokonaliśmy już pewnego rozeznania na rynku oraz przeprowadziliśmy wstępne rozmowy, nie jesteśmy jednak stroną żadnych wiążących zobowiązań.
Ad 2) Zakład w Grudziądzu istotnie zwiększy moce produkcyjne Spółki, docelowo wg planów podwoi moce produkcyjne w Polsce. W pierwszej kolejności produkcja z Wielkiej Brytanii zostanie przeniesiona do zakładu w Grudziądzu. Zakład w Grudziądzu będzie też zaspokajał plany zwiększenia sprzedaży DAO.
Ad 3) Ciepło zostanie wykorzystane na potrzeby zakładu produkcyjnego w Grudziądzu. Stelmet wytwarza ciepło technologiczne z biomasy od 2008 r. Jest to bardzo dobry sposób zagospodarowania części posiadanego produktu ubocznego oraz efektywne kosztowo.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Jaki rozwój przez akwizycje zakłada Zarząd? Wertykalny czy horyzontalny?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Stelmet posiada bardzo dobrze zorganizowaną część produkcyjną i logistyczną więc najbardziej optymalne z naszego punktu widzenia jest przejmowanie spółek powiększających udziały sprzedażowe w rynku.

Obrazek użytkownika Anonim
wojciech

A jak beda wyglądać przychody po znacznym spadku kursu waluty brytyjskiej

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Spółka od niemal 30 lat jest eksporterem. Mamy wiele doświadczeń związanych z wahaniami kursów walutowych i w dłuższym okresie bardzo dobrze sobie z tym czynnikiem radziliśmy. Proszę zwrócić uwagę , że Stelmet jest pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej. Dzięki temu wysokość generowanej marży EBITDA jest znacznie wyższa niż np. firmy operującej tylko w modelu dystrybucyjnym. Grange Fencing był firmą znacznie mniej pionowo zintegrowaną. Można powiedzieć, że marża EBITDA była z grubsza mówiąc ok. dwa razy niższa niż realizowana przez Stelmet. Przenosząc produkcję do Polski zintegrujemy cały pionowy cykl łańcucha.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Czy w związku z polityką LP zakładacie Państwo jakąś dywersyfikację dostaw drewna? Czy są np. jakieś plany na pozyskiwanie go z Ukrainy albo Litwy, czy to raczej nieopłacalne i mimo wszystko, nawet jeśli cena drewna w Polsce wzrośnie macie zapas w marży?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Spółka monitoruje na bieżąco dostępne opcje zaopatrzenia w drewno, zwłaszcza na bliskich rynkach, w państwach ościennych. Ceny oferowane na tych rynkach, wraz z kosztami transportu, dla drewna jakie przetwarza Stelmet, nie są atrakcyjne. Należy też podkreślić, że drewno wykorzystywane przez Stelmet posiada certyfikat FSC (potwierdzający, że drewno pochodzi z zasobów leśnych zarządzanych w sposób zrównoważony), który jest wymagany przez wszystkich kontrahentów w UE. Wiele surowca pochodzącego z rynków wschodnich nie posiada takiego certyfikatu.

Obrazek użytkownika Anonim
Arek

Dzien Dobry,
Na początek chciałbym Pańskiemu Tacie oraz Panu pogratulować udanego prowadzenia biznesu przez 30 lat, a szczególnie pokonania kryzysu jaki Państwa dotknął w 2008. Gdzieś słyszałem takie stwierdzenie, że Warren Buffett nie inwestuje w firmy, które nie wyszły obronną ręką z żadnego kryzysu.
Chciałbym jako drobny inwestor zapisać się na akcje w debiucie, ale mam pewne wątpliwości, które tak naprawdę pojawiły się dzięki uczciwemu podaniu ryzyk w Państwa prospekcie :

 

1. Ponosicie Państwo koszty w złotówkach, a przychody macie przykładowo w funtach brytyjskich. Czy nie obawia się Pan, że ostatni spadek watości funta będzie trwały i może to obniżyć zyski ?
2. Na ile poważna może być dla zysków kwestia wykorzystania materiału drzewnego dla celów opałowych po ostatniej zmianie przepisów ?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Dziękujemy.
Brexit jest oczywiście wydarzeniem, które z punktu widzenia kursu walutowego nie jest zjawiskiem pozytywnym dla Spółki. Sądzimy jednak, że dzięki wysokiej marży jaką generuje Stelmet na tamtym rynku, polityce obniżającej ryzyka kursowe, a także dużo większej efektywności zakładu w Grudziądzu (który przejmie ciężar dostaw na rynek UK) oraz faktowi, że drewno pochodzące z Wysp Brytyjskich zaspokaja tylko ok. 15% tamtego rynku, uda nam się zmniejszyć niekorzystny wpływ tego zjawiska.

Obrazek użytkownika Anonim
WSierakowski

Jaka będzie korzyść dla akcjonariuszy, wynikająca z ewentualnego obniżenia zadłużenia spółki z pieniędzy z IPO? Czy macie Państwo w tym zakresie jakieś analizy, szacunki?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Utrzymywanie poziomu zadłużenia na bezpiecznym poziomie jest jednym z kluczowych warunków prowadzenia naszej działalności. Potencjalna spłata części zadłużenia powiększa bezpieczeństwo funkcjonowania Spółki i zmniejsza koszty obsługi zadłużenia.

Obrazek użytkownika Anonim
Heniek7

Gdzie widzicie Państwo spółkę za 5 lat? Eskport do Azji, Afryki?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Zamierzamy umocnić pozycję wiodącego producenta i dystrybutora drewnianej architektury ogrodowej, z mocną pozycją na kluczowych rynkach europejskich.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy główny właściciel będzie kontynuować sprzedaż akcji po debiucie?

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Lock-up dla akcjonariusza sprzedającego wynosi 360 dni. Właściciel nie ma obecnie planów związanych ze sprzedażą dodatkowych akcji Stelmetu.

Obrazek użytkownika Przemysław Bieńkowski
Przemysław Bieńkowski

Dziękuję za wszystkie pytania. Pozdrawiam serdecznie. Przemysław Bieńkowski.

Informacje przekazane w czasie niniejszego czatu mają charakter wyłącznie promocyjny i nie stanowią oferty sprzedaży ani zaproszenia do nabycia papierów wartościowych Stelmet S.A. („Spółka”). Prospekt emisyjny Spółki („Prospekt”), który został zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 23 września 2016 r., jest jedynym prawnie wiążącym dokumentem ofertowym zawierającym informacje o Spółce i oferowanych papierach wartościowych Spółki, a także o ich dopuszczeniu i wprowadzeniu do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Prospekt został opublikowany i jest dostępny na stronie internetowej Spółki (www.stelmet.com).

Informacje przekazane w czasie niniejszego czatu nie stanowią oferty sprzedaży ani zaproszenia do składania oferty zakupu papierów wartościowych na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Papiery wartościowe mogą być oferowane lub zbywane na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki po ich zarejestrowaniu zgodnie z amerykańską ustawą o papierach wartościowych z 1933 r. ze zmianami (U.S. Securities Act of 1933, „Amerykańska Ustawa o Papierach Wartościowych”) albo na podstawie wyjątku od obowiązku rejestracyjnego przewidzianego w Amerykańskiej Ustawie o Papierach Wartościowych. Papiery wartościowe opisane w niniejszym dokumencie nie zostały ani nie zostaną zarejestrowane zgodnie z Amerykańską Ustawą o Papierach Wartościowych, ani nie są oferowane publicznie na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Niniejsze informacje nie stanowią rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców.

W Wielkiej Brytanii niniejsze informacje są skierowane wyłącznie do inwestorów profesjonalnych (investment professionals) w rozumieniu art. 19 ust. 5 angielskiego rozporządzenia z 2005 r. o działaniach promocyjnych w związku z ustawą o usługach i rynkach finansowych z 2000 r. (Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005, „Angielskie Rozporządzenie”) oraz do podmiotów o wysokiej wartości aktywów netto, które uprawnione są do otrzymania niniejszego komunikatu na podstawie art. 49 ust. 2 Angielskiego Rozporządzenia (wszystkie te podmioty zwane są dalej „uprawnionymi podmiotami”). Wszelkie działania inwestycyjne, których dotyczą niniejsze informacje, będą podejmowane lub zawierane wyłącznie z uprawnionymi podmiotami. Osoby niebędące uprawnionymi podmiotami nie powinny podejmować działań ani polegać na informacjach zawartych w niniejszym komunikacie. Oferta nie zostanie przeprowadzona w Wielkiej Brytanii jako oferta publiczna.

W państwach członkowskich Unii Europejskiej z wyłączeniem Wielkiej Brytanii niniejsze informacje skierowane są wyłącznie do osób będących „inwestorami kwalifikowanymi” w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt e) Dyrektywy 2003/71/WE (ze zm.) (Dyrektywa ta łącznie z przepisami prawa, za pośrednictwem których nastąpiła jej implementacja w danym Państwie Członkowskim oraz z innymi właściwymi przepisami prawa, zwana dalej „Dyrektywą Prospektową”), („Inwestorzy Kwalifikowani”) lub na podstawie wyjątku określonego w art. 3 ust. 2 Dyrektywy Prospektowej. 

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.