"Oprócz wzrostu skali działalności, cały czas rozwijamy się jako firma" - zarząd Selvity na czacie inwestorskim | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
31 maj 2017, 20:50

"Oprócz wzrostu skali działalności, cały czas rozwijamy się jako firma" - zarząd Selvity na czacie inwestorskim

W środę 31 maja 2017 r., spotkaliśmy się z zarządem spółki Selvita, Pawłem Przewięźlikowskim – prezesem - i Bogusławem Sieczkowskim – wiceprezesem – aby zorganizować czat inwestorski. W spotkaniu, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wzięło udział ponad 400 inwestorów, a przedstawiciele spółki odpowiedzieli konkretnie na blisko 80 pytań. Zapraszamy do lektury zapisu całego czatu, z której dowiecie się jak wygląda sytuacja spółki po wynikach za I kwartał 2017 r., nad czym obecnie pracuje Selvita i jakie ma plany na przyszłość.

Na czacie inwestorskim spółkę Selvita reprezentował jej zarząd - od lewej, Wiceprezes Zarządu Bosuław Sieczkowski i Prezes Zarządu Paweł Przewięźlikowski
Na czacie inwestorskim spółkę Selvita reprezentował jej zarząd - od lewej, Wiceprezes Zarządu
Bosuław Sieczkowski i Prezes Zarządu Paweł Przewięźlikowski

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z zarządem spółki Selvita, Pawłem Przewięźlikowskim oraz Bogusławem Sieczkowskim - prezesem i wiceprezesem, w trakcie którego nasi goście chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania na temat spółki, wyników finansowych oraz perspektyw rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 31 maja 2017 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Moderator czatu
Moderator czatu

Dzień dobry Państwu :-) Witamy na czacie z Pawłem Przewięźlikowskim i Bogusławem Sieczkowskim, współzałożycielami i czołowymi managerami Selvity. Zachęcamy do wysyłania pytań. Postaramy się odpowiedzieć na nie wszystkie :-)

Obrazek użytkownika Anonim
OM

Kiedy będą znane pierwsze wyniki badań klinicznych leku SEL24?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Badanie kliniczne leku SEL24 rozpoczęło się w marcu 2017 roku poprzez podanie leku pierwszemu pacjentowi. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to wyniki badań zaprezentujemy na konferencji naukowej w drugiej połowie 2018 roku. Do tego czasu spółka nie będzie informowała o przebiegu badania, chyba, że wystąpiłyby jakieś istotne działania niepożądane leku, zagrażające zdrowiu pacjentów i powodzeniu badania. Trzeba podkreślić, że celem badania pierwszej fazy jest przede wszystkim ustalenie maksymalnej dawki bezpiecznej potencjalnego leku, a dopiero w kolejnych fazach badań celem jest mierzenie jego skuteczności. Jeżeli zaobserwujemy dobre efekty terapeutyczne już w pierwszej fazie badania będzie to dobry sygnał dla dalszych postępów projektu, ale trzeba pamiętać, że każde badanie kliniczne fazy I na początku zaczyna się od bardzo niewielkich dawek, z dużym prawdopodobieństwem poniżej dawek skutecznych, które rosną w miarę postępów projektu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Gratuluję dobrych wyników kwartalnych. Widać, że spółka zaczęła inwestować pieniądze, które dotychczas w wysokości prawie 30 mln zł były na rachunku. Na jaki cel została przeznaczona część tych pieniędzy? Czy to jakieś inwestycje? Jeśli tak, to kiedy możemy spodziewać się ich wyników?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Dziękujemy. Cały czas intensywnie inwestujemy w Innowacje i Usługi o czym regularnie informujemy naszych inwestorów :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gorge

Na jakim etapie jest teraz projekt SEL24 i czego możemy się spodziewać w tym roku? Możliwe są jeszcze jakieś "petardy", takie jak umowa z Mennarini?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

SEL24 jest w tzw. fazie eskalacji dawki. Szczegóły badania są dostępne na stronie
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03008187?term=sel24&rank=1
Na dzisiaj Selvita koncentruje się na inwestowaniu w kolejne projekty, ale nie wykluczamy kreatywnych kontraktów na inne projekty w naszym pipeline jescze w tym roku

Obrazek użytkownika iqabo
iqabo

Witam, proszę o informację czy w świetle prowadzonych badań nad lekami zamierzają Państwo w dalszym ciągu utrzymywać gałąz działalności operacyjnej związanej z dostarczaniem systemów informatycznych klasy LIMS? Jakie procent przychodów aktualnie zapewnia ta "odnoga" działalności operacyjnej? Jaka jest wartość aktualnego pipeline w zakresie dostawy rozwiązań klasy LIMS?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Działalność w zakresie systemów LIMS została wydzielona do spółki bioinformatycznej Ardigen. Spółka kontynuuje obsługę klientów w tym zakresie. Podajemy wyniki Ardigenu jako segmentu bioinformatycznego, ale nie podajemy podziału na poszczególne linie produktowe, ani w Selvicie ani w Ardigenie. W Selvicie raportujemy innowacje i usługi bez podziału na chemię, czy biologię.

Obrazek użytkownika Anonim
MarekB

W segmencie usług znacznie spadła rentowność, jaka jest tego przyczyna?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Planowany, przejściowy, spadek rentowności związany jest z inwestycją w ekspansję międzynarodową. Trzy zagraniczne biura znacząco podniosły koszty sprzedaży od 2016 r. ale cały czas dynamicznie rośnie skala działalności w usługach.

Obrazek użytkownika Anonim
małatraderka

Witam serdecznie, chciałam zapytać jak chcecie Państwo podnieść rentowność w usługach do ponad 10%?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Oprócz wzrostu skali działalności, cały czas rozwijamy się jako firma - rosną kompetencje naszych zespołów, mamy lepsze wyposażenie wszystko to podnosi efektywność pracy.
Oczywiście jak każdy eksporter jesteśmy w pewnym stopniu zdani na kursy walut, które w ostatnim okresie nie pomagają.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dlaczego już teraz podjęliście Państwo decyzję o współpracy z Menarini Group? Czy nie lepiej było poczekać do kolejnych etapów badań, gdy wartość SEL24 jeszcze by urosła?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Główne powody, dla których psrzedaliśmy SEL24 już teraz:
Realizacja obietnic z emisji publicznej w 2014
Zakończenie cyklu inwestycyjnego SEL24 rozpoczętego w 2009
Pierwszy deal na innowacyjnego kandydata klinicznego w historii Selvity i Polski
Zapewnione finansowanie badań klinicznych i translacyjnych
Pozyskany partner z doświadczeniem w AML i z globalną siecią dystrybucji
Kapitał dla Selvity na kolejne inwestycje
Zwiększona reputacja Selvity do kolejnych, większych kontraktów
Obniżone ryzyko dla spółki w przypadku niepowodzenia badań
Podsumowując, gdyby badanie SEL24 nie poszło dobrze to zostalibyśmy bez projektu i gotówki na SEL120, a inwestorzy mogliby nam nie dać drugiej szansy. Polska to nie Ameryka - jak ktoś poniesie porażkę to jest spalony. W USA inwestorzy powiedzieliby, że zebraliśmy doświadczenia jako zarząd i spółka, i dali nam kolejne dofinansowanie na kolejną próbę sukcesu. Tak działa sektor biotech na zaawansowanych rynkach. W Polsce jeszcze tak nie jest.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ile osób pracuje teraz w całej Selvicie?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

397 i dynamicznie rośnie :-) w tym ok. 1/3 posiada stopień doktora. Ok. 20 w Poznaniu, i ok. 370 w Krakowie. Kilka osób zagranicą. W Poznaniu dążymy do 50 na koniec roku i 100 po kolejnych 12 miesiącach

Obrazek użytkownika Anonim
PPP

Czy mogą Państwo potwierdzić pozytywną decyzje o przyznaniu dotacji w wysokości 30 MLN PLN na budowę własnych laboratoriów? (informacje pojawiły się wczoraj)

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Nie dostaliśmy żadnej informacji na ten temat. Możemy opierać się jedynie na źródłach, które wyłapali również niektórzy inwestorzy. Nasza polityka komunikacyjna jest taka, że informujemy o przyznaniu dotacji dopiero po podpisaniu umowy

Obrazek użytkownika Anonim
MarekB

W Q1 wyraźnie spadło saldo gotówki - prośba o komentarz?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

W Q1 ponieśliśmy duże koszty związane z programem klinicznym oraz wydatki na zakup wyposażenia ale komercjalizacja projektu sel24 i "upfront payment" z tym związany pozwolił z nawiązką odbudować pozycję gotówkową - zgodnie z wczorajszym raportem stan gotówki obecnie to prawie 43mln zł

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Zakładam, że kolejna umowa partneringowa, podobna do tej z Mennarini Group to w Waszym przypadku tylko kwestia czasu. Jaki to może być horyzont czasowy, kiedy do takiej potencjalnej umowy mogło by dojść, bliżej 1-2 lat, czy raczej więcej?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Chcielibyśmy co roku coś znaczącego podpisywać na mniej lub bardzej zaawansowane projekty:
do tej pory wyglądało to tak: 2009 Adamed (kontrakt BioCentrum) , 2010 Orion, 2013 H3, 2013 Merck, 2014 Felicitex, 2016 Nodthera, 2017 Menarini

Obrazek użytkownika Anonim
Leszek.Ma

Na jakim etapie jest rozwój Nodthery?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Naukowo spółka jest na etapie odkrywania kandydata klinicznego na bazie know-how kupionego z Selvity. Biznesowo poszerza grono inwestorów i swoją bazę finansową.

Obrazek użytkownika Anonim
małatraderka

Ile osób obecnie pracuje w Poznaniu i jak będzie to zatrudnienie rosnąć?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

obecnie ok. 20. Liczymy, że do końca roku będzie 50 i ok. 100 na koniec 2018

Obrazek użytkownika Anonim
MarekB

Czy w tym roku wydarzyło się coś istotnego w zakresie projektu SEL122/ Nodthera?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Nie możemy informować zbyt wiele na ten temat ze względu na to, że Selvita jest w tej spółce tylko mniejszościoym akcjonariuszem. Władze spółki są w UK. Prace spółki idą zgodnie z planem. W Krakowie dla Nodthery pracuje 16 osób.

Obrazek użytkownika Anonim
PPP

Jakie są źródła tak dobrych wyników Ardigen?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

To przede wszystkim zaawansowane usługi bioinformatyczne świadczone dla klientów w Stanach i Europie Zachodniej

Obrazek użytkownika Anonim
PPP

Wyniki Ardigen (bioinformatyka) rewelacyjne gratulacje. Czy można spodziewać się wzrostu przychodu w całym roku 4 razy tak jak było to w Q1 (w porównaniu do 2016?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Dziękujemy.
Możliwe ale nie koncentrujemy się na krótkoterminowym śrubowaniu wyników :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy pozostała gotówka ok. 20 mln zł też będzie inwestowana w tym roku i w co?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Stan gotówki na dzień dzisiejszy to prawie 43 mln zł
Intensywny rozwój Selvity w obszarze Innowacji i Usług to przede wszystkim wydatki na projekty w obszarze R&D oraz wydatki na infrastrukturę. Dla przypomnienia Spółka realizuje grant infrastrukturalny na rozbudowę wyposażenia, który jest znaczącym wsparciem ale wymaga wydatków gotówkowych na sprzęt (nie można sprzętu dofinansowanego tym grantem leasingować).

Obrazek użytkownika Anonim
małatraderka

Jaka jest konkurencja dla Selvity?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

W zakresie SEL24 - inhibitorów PIM i FLT3 głównie big i mid-size pharma Novartis, Daiichi Sankyo i Incyte, a pośredn wszystkie firmy, które mają leki na ostrą białaczkę szpikową (AML) - np. Seattle Genetics, Jazz, Pfizer, etc.
W zakresie SEL120 - amerykański Merck, Biocad, a pośredni firmy z obszaru AML i nowotworów pierwsi - Roche, Pfizer, etc.
I rak po kolei w każdym projkeie jest kilka spółek z ktrym i się ściagamyu
W zakresie usług: Evotec, Aptuit, Oncodesign, Syganture, Pharmaron, WuXi Apptec, etc.

Obrazek użytkownika Anonim
Makler

Dwa lata temu wydzieliliscie że swojej struktury Ardigen. Co to dało i jakie są perspektywy i plany przed tą spółka.

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Ardigen w tym momencie rozwija się dynamicznie głównie w oparciu o sprzedaż usług bioinformatycznych za granicę. Zgodnie z przyjętą strategią pracuje też nad produktem.

Obrazek użytkownika Anonim
Groovi

Jakie są szanse ze SEL24 z sukcesem przejdzie przez 1 fazę badań? Jaki jest milestone za to?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Wg nas ok. 50% - myślę, że to jest dosyć konserwatywne założenie.
Poufny

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ile jeszcze faz przed wypuszczeniem do ludzi musi przejść SEL24?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Trudno powiedzieć, na dzisiaj średni czas rozwoju leku na białaczkę do rejestracji to 6-7 lat. Ale mocno się skraca, i fazy rozmywają. Im cząsteczka lepsza, tym jest w badaniach krócej. Ostatnio cząsteczka Agiosa ma szansę na zatwirdzenie w 3,5 roku od rozpoczęcie fazy I

Obrazek użytkownika Anonim
Leszek.Ma

Czy przewidujecie stypendia dla studentów biotechnologii itp?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

nie

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy bierze Pan pod uwagę rozwój przez akwizycje podmiotów z rynku polskiego? Jest kilka firm, które chyba wpasowałyby się w Waszą strategię.

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

na dzisiaj nie jest to priorytet dla Selvity, rośniemy silnie organicznie i na tym się skupiamy. Ale jak Państwo macie kandydatów to chętnie posłuchamy

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Odnośnie odp. dotyczącego kursów walut. Czy stosujecie jakiś hedging, aby zabezpieczyć się przed umocnieniem PLN?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Można to określić jako "naturalny hedging" :)
Spółka coraz więcej kosztów ponosi bezpośrednio w walutach obcych - usługi do projektów innowacyjnych, wyposażenie, ...

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Planujecie znaczny rozwój laboratoriów, jakie jest zapotrzebowanie na tego typu usługi? Czy jest ryzyko, że za kilka lat spadnie? Jaka jest waga lokalizacji względem zlecającego?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

W tym obszarze jesteśmy sterowani głównie zapotrzebowaniem na nasze usługi.
Rynek outsourcingu badań rozwija się w tempie 16-18% y/y.
Lokalizacja - UE, Kraków/Poznań jako ośrodki akademickiego - to bardzo pomaga

Obrazek użytkownika Anonim
Mój Pseudonim

Planujecie w przyszłości organizować spotkania dla inwestorów? Właściwie chyba co kwartał były do tej pory

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Tak. Ze względu na kumulację spotkań w ostatnich tygodniach zdecydowaliśmy aby tym razem odbył się tylko czat.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy w tych fazach są jeszcze jakieś istotne ryzyka, które mogłyby opóźnić projekt? Jakie i na czym one polegają?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

krótko ryzyka opisujemy w naszym prospekcie,
bardziej szczeółowo warto zapoznać się z pozycjami profesjonalnymi np. :
https://www.google.pl/search?q=risk+management+in+clinical+research
wszystkim, którzy chcą wiedzieć, jak to naprawdę jest od środka polecam:
https://www.amazon.com/Billion-Dollar-Molecule-Companys-Perfect/dp/06715...
https://www.amazon.co.uk/d/Books/Sympathy-Devil-Definitive-Biotechnology...
https://www.amazon.com/Her-2-Making-Herceptin-Revolutionary-Treatment/dp...
te książki powinien przeczytać każdy kto intersuje się inwestowaniem w spółki biotechnologiczne rozwijające innowacyjne leki

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ile czasu obowiązuje ochrona patentowa innowacyjnego leku, zanim stanie się on dostępny dla innych producentów leków? Innymi słowy, jeżeli SEL24 wejdzie do masowego użycia - czego Państwu życzę - to ile czasu Selvita będzie czerpać z tego korzyści?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Patent na SEL24 wygasa w 2033. Po wygaśnięciu patentu też można czasem dostawać "tantiemy" / % od sprzedaży, ale czy taki jest zapis w naszej umowie z Menarini nie mogę ujawniać.

Obrazek użytkownika Anonim
Gorge

Rusza sporo dotacji na innowacje. Czy spodziewacie się jakiegoś większego udziału dotacji w przychodach, czy raczej będzie to na poziomie jak dotychczas?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Plan mimimum spółki to 10 MPLN z dotacji rocznie w perspektywie kilku najbliższych lat.

 
Obrazek użytkownika Anonim
D

Czy w 2 połowie roku pojawia się w wyniku przychody z kontraktu Sel24 ?( Realizacja milestonów) Jeśli nie , to kiedy mogą się pojawić w 2018 i w jakiej kwocie?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

To co będzie z SE:L24 jest już w podanym backlogu (głównie refundacja kosztów badań). Nie przewidujemy kolejnych milestonów z SEL24 w 2017. W 2018 są możliwe w zależności od temap rekrutacji pacjentów - wielkość poufna.

Obrazek użytkownika Anonim
Rafał

Czy nie będzie już kwartalnych spotkań wynikowych dla drobnych inwestorów? Były jedne z lepszych na rynku. szkoda

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Będą :)

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co dalej po SEL24 i SEL120, zakładając - czego życzę - że wszystko się uda?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Kolejne projekty z naszego pipelinu, ale najwcześniej coś nowego w klinice w 2019-2020

Obrazek użytkownika Anonim
MarekB

Czy w segmencie usług, w kolejnych kwartałach możemy spodziewać się podobnej skali przychodów?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Liczymy, że przychody w Usługach nadal będą rosły.

Obrazek użytkownika Anonim
górnik

Kiedy planyjecie Państwo rozpoczęcie budowy Centrum w Krakowie?
Czy będzie to przeprowadzka z dotychczasowych laboratoriów czy też utrzymacie tam gdzie jesteście a Centrum bedzie nowym całkowicie (dodatkowym) laboratorium?
Kiedy planujecue otwarcie Centrum?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

chcemy aby budowa rozpoczęła się na początku 2018. Uruchomienie w okolicach Q2 2019. Planujemy, że będą to kolejne laboratoria.

Obrazek użytkownika Anonim
górnik

W czym SEL24 jest inny/lepszy niż propozycje oferowane przez wymieniona konkurencję?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

SEL24 jest pierwszym w klasie dualnym inhibitorem kinaz PIM i FLT3. Od inhibitorów PIM może być lepszy, bo działa an mutanty FLT3 czyli w szerszym zakresie ostrych białaczek, działa też potencjalnie mocniej bo PIM i FLT3 są na tej samej ścieżce sygnalizacji wewnętrzkomorkowej.
W stosunku do inhibitorów FLT3 takich jak midostauryna Novartisu mamy nadzieję, że SEL24 wydłuzy okres po którym pacjenci przestają odpowiadać na terapię (relapse) bo kinazy PIM są odpowiedzialne w dużym stopniu za lekooporność na inhibitory FLT3.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

"Kolejne projekty z naszego pipelinu" - a jakie i na jakie choroby nakierowane, są już jakieś oficjalne informacje?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

koncentrujemy się na onkologii

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak sfinansujecie wkład własny potrzebny do budowy labów?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Kredyt + środki własne (gotówka)

Obrazek użytkownika Anonim
Makler

Czy Ardigen będzie pracował na jakimś swoim produktem sprzedawanym w formie Sasowym. Czy macie pomysł co to może być?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Ardigen do tej pory jest spółką główne usługową, musi zainwestować wiećej w produkty, również w cloudzie

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Ponad 0,5 mln zysku w Ardigen to bardzo dobry wynik, gratuluję. Jak udało się wygenerować taki wynik? Czy to będzie już trwała tendencja z kwartału na kwartał?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Bardzo dobre relacje z klientami usługowymi, zbyt małe wydatki na produkty własne. Celem Zarządu Ardigenu w 2017 jest zwiększenie wydatków na R&D, żeby nie przegrać szansy na stanie się spółkę bardziej produktową, o dużo większej niż dzisiaj produktywności na osobę i wycenie. Krótkoterminowo wynik Ardigenu jest kwestią drugorzędną w stosunku do budowy produktów. Będziemy pilnowali wyniku na usługach Ardigenu a w innowacji musi być istotny wzrost inwestycji i kosztów.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Jaki byłby zysk EBITDA / zysk netto gdyby nie umowa i rozliczenie z Menarini?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

To jest trochę matematyki bo wraz z komercjalizacją sel24 amortyzujemy aktywo kosztowe i przychodowe (grant) jakie zawiązaliśmy na tym projekcie w poprzednich latach.
Prośba o zapoznanie się z komentarzem finansowym a w raporcie kwartalnym gdzie szczegółowo zaprezentowaliśmy wpływ komercjalizacji sel24 na Q1 i Q2 2017.

Obrazek użytkownika Anonim
BAB

CZy odczuwacie presje płacową od swoich pracowników? Jak sobie z tym radzicie?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Dajemy podwyżki, ale przede wszystkim stwarzamy możliwości awansu przez wzrost firmy, indywidualnej odpowiedzialności, itp. Są osoby w Selvicie, i to nie mówię o członkach Zarząu, które zarabiają dzisiaj 5 razy tyle co wtedy gdy zaczynały pracę. Takie wzrostu nie biorą się z negocjacji płacy, tylko z brania większej odpowiedzialności i sukcesów po drodze.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy Pan Prezes inwestuje na giełdzie w inne spółki niż Selvita?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

nie

Obrazek użytkownika Anonim
Arek

Panie Prezesie, spółka ma coraz lepsze wyniki, to może czas na dywidendę?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

jako znaczący akcjonariusz nie bedę oczekiwał dywidendy od spółki w najbliższych latach, ale jestem akcjonariuszem mniejszościowym więc inni mogą mnie przegłosować

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Odnośnie kursów walut jaka jest wrażliwość na zmiany kursów? USD czy EUR jest dla Was ważniejsze? W Q1 kurs USDPLN wynosił ponad 4 zł, jak spadek do ~3,8 odbije się na wynikach?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Obecnie większe znaczenie ma kurs Euro.
Spadek walut oczywiście osłabia naszą rentowność - prawie 90% naszych przychodów komercyjnych realizujemy w walutach.
Maksymalizujemy wydatki w walutach - bardzo pomagają w tym zaawansowane projekty R&D, które wymagają wielu drogich usług kontraktowanych za granicą czy wielomilionowe inwestycje w infrastrukturę - wszystko głównie w Euro i USD

Obrazek użytkownika Anonim
Majk

I co z ryzykiem walutowym. USD w ostatnim czasie zaczyna się oslabiac czy będziecie coś z tym robić?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Co tylko możemy kupujemy w walutach.
Na obecnym etapie rozwoju Spółki (wolumen, typ kontraktów) hedgingwalut jest nieopłacalny.
Cały czas konsultujemy się w tym zakresie z zewnętrznymi doradcami.

Obrazek użytkownika Anonim
MarekB

Czy działalność zagranicznych biur sprzedaży już widać w przychodach? Jaka część backlogu jest ich "dziełem"? Czy możecie podać wynik tego segmentu oczyszczony o ich koszty?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Przykładowo nasz największy kontrakt usługowy w historii na usługi chemiczne, który raportowaliśmy w kwietniu był efektem wspólnej pracy handlowców z Bostonu, San Francisco i Cambridge, Wszystkie te oddziały się przyczyniły i wszyscy trzej handlowcy dostaną z tego prowizję. Nie ujawniamy kontrybucji poszczegłonych krajów do przychodów Selvity, ale 90% przychodów jest z eksportu. Nie można odejmować kosztów oddziałów zagranicznych od wyniku segmentu usług tak jak nie można odejmować powierzchni zajmowanej przez Sukiennice od dostępnej dla restauratorów powierzchni Rynku Głównego w Krakowie. Jedno bez drugiego nie ma sensu.

Obrazek użytkownika Moderator czatu
Moderator czatu

Mamy obecnie kilkanaście pytań, na które nie padły odpowiedzi i całkiem sporo czasu. Czekamy na kolejne!

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Pracujecie nad jakimś nowym dealem i innowacjami?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

120 osób pracuje nad innowacjami, z czego 70 jest w kosztach Selvity a reszta finansowana przez partnerów. Liczmy, że coś wartościowego odkryją i będą kolejne milestony i deale.

Obrazek użytkownika Anonim
BAB

CZy w ciągu ostatnich 12 msc były jakieś odejścia pracowników podkupionych przez coraz silniejsze inne polskie firmy biotech?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Jesteśmy najsilniejszą polską firmą biotechnologiczną

Obrazek użytkownika Anonim
Gorgi

Kto pierwszy wyszedł z inicjatywą ws. umowy z Mennarini Group? Ile czasu trwały negocjacje od pierwszego spotkania do czasu podpisania umowy?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Spotkaliśmy się na konferencji Bio-Europe. My w intenncji sprzedawania projektów, oni z intencją kupowania. Konkretne rozowy trwały 15 miesięcy. warunki finansowwe ustaliliśmy we wrześniu 2016. Term-sheet podpisaliśmy w listopadzie 2016. Kontrakt w marcu. tak to idzie powoli niestety bo temat dyskusji jest skomplikowany, a umowy mają po kilkaset stron. Nodthera chyba w sumie 500. Menarini jest trochę krótsze.

Obrazek użytkownika Anonim
PPP

W przychodach z kontraktu na cząsteczkę Sel24 (sprzedanego Włochom) pokazaliście w Q1 12,6 Mln PLN i planujecie pokazać dalsze 7,4 mln PLN w Q2 2017. Kiedy planujecie uznać w wyniku pozostałe przychody związane z tym kontraktem (380 mln PLN minus te 20 mln) Ile z tego będzie w 2 połowie 2017 roku?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Planowane do końca roku przychody z sel24 zawarte są już w opublikowanym backlogu R&D, dotyczą one głównie pokrycia kosztów i współpracy naukowej.
Kolejne przychody będą zależały od wyników osiąganych w projekcie oraz harmonogramu badań klinicznych.

Obrazek użytkownika Anonim
PPP

Czy zmiana wyceny Nodthery (0,8 mln pln) in minus w wyniku finansowym była związana z tylko kursem walut czy jeszcze czymś innym?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Nodthera konsolidowana jest metodą praw własności a co za tym idzie co kwartał uwzględniamy w naszym wyniku finansowym odpowiednią część kosztów działalności tej spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Gorgi

Czy Selvita jest teraz w trakcie jakichś ważnych negocjacji, podobnych do tych z Mennarini?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Nie będziemy informować o żadnych toczących się negocjacjach do czasu finalizacji negocjacji. Cały czas rozmawiamy o praktycznie wszystkich projektach Selvity, ale robimy to z dużo większym komfortem czasowym i oczekiwaniami fnansowymi i co do potencjału partnera niż przed kontraktem z Menarini.

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Dostaliście grant na laboratoria? Proszę o szczegóły

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Nie dostaliśmy żadnej informacji na ten temat. Możemy opierać się jedynie na źródłach, które wyłapali również niektórzy inwestorzy. Nasza polityka komunikacyjna jest taka, że informujemy o przyznaniu dotacji dopiero po podpisaniu umowy

Obrazek użytkownika Anonim
gość

Kiedy ruszacie z budową laboratoriów?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Trwają prace projektowe.
Wg planu budowa powinna ruszyć w pierwszych tygodniach 2018 r.

Obrazek użytkownika Anonim
BAB

Pycha kroczy przed upadkiem UWAGA :)

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Zgadzamy się, dlatego Zarząd koncentruje się na poprawie prodktywności w firmie, tak, żeby wkrótce stać nas było na płace większe niż w sektorze IT czy gier komputerowych. Najlepsi doktorzy chemii zasługują na większe pensje niż programiści z licencjatem i takie same jak doktorzy informatyki. Póki co Polska jest zapóźniona w rozwoju branży biotech, ale niedługo za nasze produkty i usługi bedziemy mogli żądać takich samych cen jak konkurenci z Europy Zachodniej czy USA i zaczniemy płacić zachodnie pensje. To stało się już w IT, i stanie się w biotechnologii.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Zarząd w tym roku sprzedawał akcje, czy mogą pojawić się podobne ruchy z Państwa strony?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

PTP: ja nie przewiduję sprzedaży moich akcji w tym roku

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy porównanie Selvity i Evotec (Niemcy) ma uzasadnienie co wasz różni (poza wartością?)

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Można znaleźć wiele cech wspólnych.
Różni nas przede wszystkim długość obecności na rynku, doświadczenie zespołów oraz stawki za jakie pracujemy dla klientów.
Te różnice powinny się stopniowo, z każdym rokiem zacierać.

Obrazek użytkownika Anonim
górnik

Czy podobnie do inwestycji w Poznaniu rozważacie otwarcie laboratoriów za granicą (wykorzystanie potencjału intelektualnego jakichś zagranicznych "dolin krzemowych" w Waszym segmencie)?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Na ten moment nie mamy takich planów.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Kapitalizacja Selvity w tym roku znacznie wzrosła, czy Panów zdaniem odzwierciedla aktualny potencjał projektów spółki?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

nasze projekty mają dużą wartość, natomiast jest ona obdarzona dużą dozą ryzyka. Przeciętna firma biotechnologiczna w USA która ma projekt w fazie II badań klinicznych jest warta 500 MUSD. SEL120 może tam być za 3 lata. Równie dobrze może go nie być w ogóle za 3 miesiące, jak wyniki badań będą złe. I będzie warty zero. Fierce biotech.....
Polecam analizę casów firm takich jak Sunesis, Celator, Antisoma, czy Pharmacyclics.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Odnośnie zysku bez rozliczenia z Menarini, czy wystarczy odwrócić te pozycje i zysk byłby o 9,5 mln mniejszy?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Wtedy należałoby również z P&L poprzednich okresów odjąć sporo kosztów, które ponieśliśmy na ten projekt wiedząc, że jesteśmy wstanie go sprzedać.
Komercjalizacj w Q1 br to było wiele miesięcy przygotowań i kosztów już w poprzednim roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Rafał

Jakie obecnie widzicie 3 najważniejsze ryzyka dla Selvity a jakie szanse w 2017 /2018 r?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

ryzyka
niepowodzenie badań klinicznych SEL24
niepowodzenie badań przedklinicznych SEl120
wypadek w laboratoriach

 

szanse:
dobre wyniki badań klinicznych SEL24 (SEL120 wyniki najwczesniej w 2019)
wzrost udziału projektów zintegrowanych w ofercie usługowej (staawki pow. 100 K €/ osobę /rok)
sukces produktów Ardigenu

Obrazek użytkownika Anonim
Paw

Ostatnie pytanie do prezesa czy wraz ze wzrostem wartości spółki planuje konsekwentnie zmniejszać swój udział w akcjonariacie aby zwiększać FF.

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

PTP: moim celem nie jest zwiększanie free float ani kontrola nad spółką, celem jest budowanie najlepszej firmy drug discovery w regionie i rozważne zarządzanie majątkiem osobistym

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Jakich wydatków inwestycyjnych w związku z: 1) rozwojem laboratoriów 2) rozwojem biur sprzedaży 3) innych możemy oczekiwać w tym roku?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

CAPEX 2017 powinien oscylować wokół poziomu z 2016 po odjęciu kosztów zakupu działki czyli ok 12Mzł.
Nie planujemy obecnie dalszego rozwoju w zakresie biur sprzedaży.
Znaczące wydatki związane z budową Cenrtum Rozwoju Leków to jest kwestia kolejnego roku.

Obrazek użytkownika Anonim
P

Czy rynek GPW nie jest dla Państwa za mały? Myśleliście o zmianie celem podniesienia wyceny?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

sensownym progiem wejścia na zagraniczne rynki kapitałowe jest kapitalizacja 500 MUSD. Na dzisiaj jesteśmy za mali na NASDAQ

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Które polskie firmy Selvita uznaje dzisiaj za konkurencję dla siebie w Polsce i w Krakowie?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

w Polce mamy przyjaciół z sektora, raczej nie konkurentów

Obrazek użytkownika Anonim
Martin

Gdzie obecnie na świecie badania wykonuje się najtaniej, ale na odpowiednim poziomie jakości? Jak wygląda sytuacja w Indiach? Czy w perspektywie kilku lat możliwy jest rozwój firm outsourcingowych w "nowych" krajach azjatyckich?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

W Polsce.
Firmy indyjskie mają duże problemy z jakością i reputacją. Było wiele publicznych problemów np. GVK. Lepiej jest w Chinach, ale Chiny zaczynają być droższe niż Polska. Na dzisiaj nie widzimy zagrożenia z Wietnamu, itp.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy Selvita zamierza wykreować nowy obszar w segmencie usług (obok biologii, chemii, bioinformatyki) w najbliższym czasie?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Na ten moment nie ma takich planów.

Obrazek użytkownika Anonim
francuz

Jakie macie plany wobec Ardigen? Czy spółka ma znaczne zapotrzebowanie na kapitał? Czy możliwa jest emisja akcji i wprowadzenie na giełdę?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Ardigen ma średnie zapotrzebowanie na kapitał. W 2017 będziemy go finansować w gronie dotychczasowych akcjonariuszy. W przyszłości nie wykluczamy upublicznienia spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wg Zarządu spółki będzie się zachowywał kurs giełdowy Selvity przez kolejny rok?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Przewidywanie kursów giełdowych zostawiamy analitykom i inwestorom. My koncentrujemy się na budowaniu wartości spółki i ograniczaniu ryzyk

Obrazek użytkownika Anonim
Paw

Proszę o krótki komentarz na temat ostatniej transakcji sprzedaży akcji kluczowych osób w Spółce. Z czego ona wynikała?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

PTP: W moim przypadku z chęci posiadania gotówki na inne cele

Obrazek użytkownika Anonim
Martin

Czy w związku z nowymi umowami i wzrostem kapitalizacji rośnie zainteresowanie zagranicznych inwestorów?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Patrząc po mailach, której dostajemy tak. Patrząc po zestawach akcji w portfelu Baker Brothers, Balyasny Asset Management czy Fidelity chyba jeszcze nie

Obrazek użytkownika Anonim
Martin

Czy możliwe jest zainteresowanie inwestora strategicznego (np globalnej firmy farmaceutycznej)? Jak podeszlibyście Panowie do ewentualnego tematu sprzedaży akcji takiej firmie (np w formie wezwania na wszystkie akcje) lub nową - dużą emisją na finansowanie kolejnych badań?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

Selvita powinna być niezależna od firm faramceutycznych, bo chcemy współpracowć z różnymi podmiotami.

Obrazek użytkownika Anonim
Martin

Z czego wynikają najniższe ceny badań w Polsce? Jaka jest presja na utrzymanie tych cen na tym poziomie? O ile możecie podnosić ceny w najbliższym czasie by wciąż oferować tanie usługi?

Obrazek użytkownika Selvita
Selvita

nasze ceny nie są najniższe, pytanie było o połącznie dobrych cen i jakości. Polska jest najlepsza na świecie

Obrazek użytkownika Moderator czatu
Moderator czatu

Nie mamy już więcej pytań. Odpowiedzieliśmy na ok. 80. Podobno bardzo dobra frekwencja, więc ogromnie dziękujemy za udział. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów - strony www i social media. Do zobaczenia przy kolejnych okazjach! :-)

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.