Murapol wraca do planów IPO. Może to być pierwsza istotna oferta publiczna od 2 lat na GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 lis 2023, 11:55

Murapol wraca do planów IPO. Może to być pierwsza istotna oferta publiczna od 2 lat na GPW

Murapol, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych, wraca po dwóch latach do planów oferty publicznej akcji. Spółka ma zamiar przeprowadzić IPO i zadebiutować na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Oferta obejmie wyłącznie akcje już istniejące, ale niektórzy członkowie zarządu i rady nadzorczej zapowiedzieli już chęć udziału w ofercie akcji także jako nabywający akcje.

Grupa Murapol jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Działa w branży od ponad 22 lat. Specjalizuje się w realizacji wieloetapowych przedsięwzięć deweloperskich. Oprócz swojej podstawowej działalności, od 2021 roku Grupa Murapol rozwija się również w sektorze budowy lokali na rzecz instytucjonalnego wynajmu (PRS). W ciągu ostatnich kilku lat, mimo trudnych warunków makroekonomicznych i geopolitycznych, firma utrzymała stabilną i wysoką sprzedaż.

„Od ponad 22 lat Grupa Murapol buduje nowoczesne mieszkania na polskim rynku, a dzięki osiąganym poziomom sprzedaży, przekazań oraz zasobom gruntów w aktywnym banku ziemi plasuje się w czołówce największych firm deweloperskich w kraju. Mam nadzieję, że inwestorzy oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zyskają ambitnego emitenta, o rozbudowanych kompetencjach w branży, godnego ich uwagi i zaufania” - mówi Nikodem Iskra, prezes zarządu Grupy Murapol.

„Oferujemy inwestorom udział w konkurencyjnym, działającym w najbardziej chłonnym segmencie rynku mieszkaniowego i sprawdzonym przez lata przedsięwzięciu biznesowym, zaś oceniając potencjał polskiego rynku i politykę mieszkaniową, jesteśmy przekonani, że mamy mocne filary i silne atuty do dalszego rozwoju” – dodaje.

Oferta akcji Murapol bez emisji nowych akcji i z chętnymi na kupno

W planowanej ofercie akcji, będą zaoferowane wyłącznie papiery wartościowe już istniejące, bez emisji nowych akcji. Oznacza to, że spółka nie pozyska dodatkowego finansowania podczas planowanego IPO. Nastąpi wyłącznie sprzedaż części akcji przez większościowego akcjonariusza Grupy Murapol.

Tym samym, Grupa Murapol dąży do zwiększenia swojej widoczności i dostępności na rynku kapitałowym, jednocześnie nie rozszerzając swojego kapitału zakładowego. Oferta będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

W związku z planowaną ofertą, większościowy akcjonariusz Murapol fundusz AEREF V PL Investment S.à r.l., należący do funduszy zarządzanych przez Ares, zamierza sprzedać do 25% kapitału zakładowego spółki.

W zależności od popytu inwestorów, istnieje możliwość zwiększenia tej liczby do 35%.

Co istotne, zarówno zarząd spółki, jak i niektórzy członkowie rady nadzorczej, już wyrazili zainteresowanie nabyciem akcji w ramach oferty. Wśród chętnych do zakupu akcji są również Maciej Dyjas oraz Nebil Şenman, którzy przez współkontrolowaną spółkę Hampont planują nabyć około 5% kapitału zakładowego Murapolu.

Obecnie spółka czeka na zatwierdzenie prospektu emisyjnego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jest to warunek rozpoczęcia oferty publicznej.

Zobacz także: Murapol. Najważniejsze informacje o Grupie Murapol i jej przewagi konkurencyjne

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.