Formacja Hook Trade i jej zastosowanie w inwestowaniu na rynku kontraktów terminowych
W tym artykule chciałbym kontynuować wątek, który podjąłem w ostatnim artykule Świece Japońskie – znaczenie poziomów otwarcia i zamknięcia notowań. Tym razem chciałbym przejść do wykorzystania prezentowanych wcześniej informacji w praktyce. Dzisiaj mam zamiar zaprezentować jedną z mało znanych formacji, tzw. "Hook Trade", która pozwala na szybkie zyski z inwestowania zwłaszcza na rynku kontraktów terminowych. Po raz pierwszy z prezentowaną w tym artykule formacją miałem okazję się spotkać na seminarium inwestycyjnym na temat analizy technicznej. Jednym z prelegentów był Pan Paweł Szczepanik Makler DI BRE Banku, który zaprezentował krótko formację . Od tego czasu bardzo się zainteresowałem tą strukturą i całym tym zagadnieniem. Swoją drogą gorąco polecam wszystkie szkolenia Pana Pawła, ponieważ bardzo podoba mi się jego podejście i doświadczenie na temat rynku. Naprawdę można się wiele nauczyć! Formacja Hook Trade praktycznie w całości bazuje na zależnościach opisanych w moim poprzednim artykule na temat poziomów otwarcia i zamknięcia świec dziennych. Jest to formacja day tradingowa i do wykorzystania w takim właśnie rozkładzie czasowym.
Jakie więc kryteria powinien spełnić rynek, aby była możliwość gry na formację hook trade?
Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ z moich obserwacji wynika, że rynek pozwala średnio 1-4 razy w miesiącu na grę w oparciu o tę strukturę. Bardzo istotne jest, aby umieć rozpoznać sesję kiedy istnieje szansa na budowanie strategi inwestycyjnej w oparciu o tę strukturę. Rynek powinien zrealizować 4 założenia:
- Sesja giełdowa poprzedzająca tą, na której będziemy próbować grać w oparciu o hook trade powinna być niezwykle emocjonująca. (Najlepiej aby charakteryzowała się dużą zmiennością i wzbudzała w inwestorach duże emocje).
- Indeksy giełdy amerykańskiej podczas sesji poprzedzającej sesję na której ma wystąpić hook trade powinny zaskoczyć polskich inwestorów.
- Ewentualnie przed otwarciem polskiej sesji na rynek powinna trafić bardzo pozytywna lub negatywna informacja o charakterze globalnym. (Jakieś nieprzewidziane wydarzenia lub na przykład zaskakujący raport finansowy jednej z największych amerykańskich spółek. Jednym słowem jakiś "as z rękawa" lub "trup z szafy".)
- W wyniku zaskakujących wydarzeń rynek powinien na sesji, na której ma wystąpić hook trade otworzyć się znaczną luką wzrostową lub spadkową.
Krótko mówiąc wydarzenia poprzedzające sesję oraz jej otwarcie powinny charakteryzować wielkie emocje. Jest to niezbędne założenie, ponieważ do zyskownej transakcji w oparciu o formację hook trade niezbędna jest luka w górę lub dół na otwarciu sesji.
Przykład 1
Jako bardzo obrazowy przykład gry w oparciu o formację hook trade pragnę zaprezentować sesję z 11 kwietnia 2008. Zanim przejdziemy do omawiania sesji w Polsce przyjrzyjmy się jaki przebieg miała sesja poprzedzająca hook trade, czyli z 10 kwietnia 2008 roku, na zagranicznych rynkach.
Sesję z 10 kwietnia zaznaczyłem czerwonym okręgiem. Warto zwrócić uwagę, że była to sesja bardzo emocjonująca. Rynek niemiecki od samego rana praktycznie bez większych powodów silnie spadał, ciągnąc tym samym w dół kursy na GPW. Oczywiście powodem spadków były oczekiwania, co do giełdy amerykańskiej.
Jak widać na załączonym powyżej wykresie sesja z 10 kwietnia 2008 roku (zaznaczona czerwonym okręgiem ) w USA zakończyła się wzrostami. W wyniku tych wzrostów już na początku sesji w Ameryce inwestorzy niemieccy szybko zorientowali się, że popełnili błąd i dlatego w ostatniej godzinie notowań odrobił całe spadki z dnia rysując młot na wykresie dziennym.
Jak widać pod wpływem pozytywnych sygnałów z USA 10 kwietnia w Japonii doszło do małej euforii i ponad 3% wzrostów na indeksie Tokijskiej giełdy. Mamy teraz obraz tego, co dzień wcześniej przed sesją z 11 kwietnia 2008 roku działo się na świecie. Chyba wystarczająco sugestywnie udowodniłem, że ten dzień na giełdzie obfitował w dość zmienne nastroje i wielkie emocje. Właśnie w wyniku tych wydarzeń następnego dnia indeks WIG20 polskiej giełdy otworzył się prawie 1,5% luka w górę.
Jak widać na wykresie godzinowym kontraktu terminowego rynek 11 kwietnia 2008 otworzył się sporą luką hossy i w trakcie pierwszej godziny kontynuował wzrosty uwzględniając w cenach wszystkie pozytywne informacje z poprzedniego dnia i otwarcia sesji (świeca zaznaczona niebieskim okręgiem). Kolejna świeca godzinowa przyniosła zniesienie całej fali wzrostowej z pierwszej godziny i zejście kursu w okolice poziomów otwarcia. Kluczowa dla dalszego przebiegu sesji stała się dopiero trzecia świeca godzinowa (oznaczona czerwonym okręgiem) . Właśnie w tym momencie rynek narysował Hook i był to sygnał do otwarcia krótkiej pozycji. Hook – jest to moment w którym świeca w rozkładzie dziennym zmienia kolor w trakcie sesji z białego na czarny lub odwrotnie. Z psychologicznego punktu widzenia jest to moment, w którym zmienia się nastrój na rynku ze skrajnie pozytywnego na negatywny lub na odwrót. Jak widać w trzeciej godzinie doszło do wyłamania poziomów otwarcia z początku sesji i tym samym osoby zajmujące długie pozycje pod wpływem pozytywnych informacji sprzed sesji odnotowywały już na swoich rachunkach straty. Mniej więcej o tej porze na rynek trafiła informacja na temat słabszych od oczekiwań wyników finansowych firmy General Electric. Rynek zaczął się zapadać! W pierwszej kolejności sprzedawali inwestorzy otwierający pozycje na początku sesji, pogłębiając spadki, co prowadziło do większej chęci ucieczki. W końcowej części sesji w obawie przed tym jak zakończą się notowania w USA z rynku uciekały wszystkie byki, ciągnąc dynamicznie w dół indeks największych spółek. W wyniku tych wydarzeń na wykresie dziennym WIG20 otrzymaliśmy następującą świecę:
W efekcie tych wydarzeń na wykresie dziennym sesja z 11 kwietnia 2008 wygląda w prezentowany powyżej sposób! W trakcie pierwszej godziny po otwarciu luką rynek narysował górny cień świecy po czym po przełamaniu poziomów otwarcia sesji i wykonaniu Hooku załamał się i narysował dużą czarna świecę.
Przykład 2
Oczywiście Hook Trade działa też w drugą stronę. Dlatego może powodować w trakcie dnia zmianę nastrojów również ze skrajnie negatywnych na pozytywne. Bardzo dobrym i plastycznym przykładem okazji do gry w oparciu o tę formację była pamiętna sesja z 22 stycznia 2008 roku, kiedy zakończyła się styczniowa fala spadków.
Oczywiście sesja z 21 stycznia na światowych giełdach była bardzo emocjonującą i w wyniku tych wydarzeń 22 stycznia kontrakt terminowy otworzył się prawie 150 pkt. luką w dół! Jak widać na wykresie powyżej przez pierwsze 20 minut sesji spadki były dalej kontynuowane (świeca oznaczona czerwonym okręgiem).W tym momencie rynek już uwzględnił w cenach wszystkie negatywne informacje. Nagły zwrot nastąpił w trakcie kolejnych 20 minut, gdy rynek odrobił całe spadki od otwarcia sesji i dokonał się Hook. Zostały pokonane poziomy z otwarcia sesji (kolor świecy w rozkładzie dziennym zmienił się z czarnego na biały). Od tego momentu byki zaatakowały i przycisnęły popytem do końca sesji. Tego dnia rynek domknął spadkową lukę i zamknął dzień na znacznych plusach. Była to rewelacyjna okazja da zarobienia na dziennych zmianach cenowych. Jak już mówiłem wcześniej rynek daje od 1 do 4 okazji w miesiącu gry na opisywaną formację Hook Trade. Częstotliwość okazji jest uzależniona głównie od zmienności na rynku. W wypadku ostatnich wydarzeń rynek był pod tym względem bardzo łaskawy. Na poniższym wykresie prezentuję zaznaczone strzałkami czerwonymi sesje, na których były okazje do gry na hook trade spadkowy oraz niebieskie wzrostowy.
W przeciągu ostatnich trzech miesięcy takich okazji było około trzynaście, więc jak widać jest to dość znaczna liczba. Dlatego właśnie postanowiłem, iż warto opisać hook trade, gdyż wiem z doświadczenia, że inwestowanie w oparciu o tę strategię może być bardzo zyskowne.
Podsumowanie
- Hook trade jest formacją przeznaczoną do gry day tradingowej głównie na kontraktach terminowych.
- Do realizacji Hook Trade niezbędna jest luka na otwarciu sesji oraz bardzo emocjonująca sesja poprzedzająca wydarzenia na zagranicznych rynkach.
- Sygnałem do zajęcia pozycji jest moment hooku czyli zmiany koloru świecy w rozkładzie dziennym w trakcie jej trwania.
- Najlepszymi okresami do gry w oparciu o formację hook trade są okresy wielkiej nerwowości i zmienności na rynku.
Pozdrawiam i życzę dużych zysków,
Paweł Biedrzycki