Marek Belka w Sejmie o sektorze bankowym, kredytach w CHF, deflacji i repolonizacji banków | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
22 lip 2015, 12:46

Marek Belka w Sejmie o sektorze bankowym, kredytach w CHF, deflacji i repolonizacji banków

Marek Belka w Sejmie o sektorze bankowym, kredytach w CHF, deflacji i repolonizacji bankówPrezes NBP, Marek Belka, wystąpił dzisiaj w Sejmie, zdając relację z działalności banku centralnego. Jak to zawsze bywa w przypadku Marka Belki przemówienie było niezwykle barwne, ciekawe i obfitujące w interesujące informacje. Oto lista najważniejszych kwestii jakie poruszył w swoim wystąpieniu.

O stopach procentowych

Prezes NBP powiedział, że dzięki temu, że Polska przeszła przez kryzys w 2009 roku bez recesji, jako jeden z nielicznych krajów na świecie, RPP nie musiała stosować niestandardowych metod prowadzenia polityki monetarnej (miał na myśli luzowanie ilościowe, na zachodzie nazywane QE). Działania RPP sprowadziły się jedynie do obniżania stóp procentowych.

Przy czym RPP nie chciała obniżyć stóp procentowych do zera, gdyż obawiała się odpływu depozytów z systemu bankowego i przeniesienia kapitału w bardziej spekulacyjne inwestycje. Marek Belka uważa, że to się udało, bo dzięki ich działaniu sektor bankowy pozostał stabilny. Obecna stopa procentowa w Polsce jest kompromisem pomiędzy zbyt silnym PLN, a ryzykiem odpływu depozytów z banków.

Kredyty w CHF

To była najciekawsza część przemówienia. Prezes NBP jednoznacznie stwierdził, że problem kredytów we frankach nie jest dla Polski problemem makroekonomicznym, tylko społecznym. Bezzasadne jest porównywanie naszej sytuacji do Węgier. Tam kredytów w CHF w stosunku do PKB było dwa razy więcej niż u nas. Dodatkowo, wraz z obniżaniem stóp procentowych przez SNB raty dla kredytów w CHF, płacone przez Węgrów nie spadały (w przeciwieństwie do sytuacji w Polsce).

Wykres 1. Oprocentowanie walutowych kredytów hipotecznych CHF w Polsce i na Węgrzech. Źródło: NBP.
Wykres 1. Oprocentowanie walutowych kredytów hipotecznych CHF w Polsce i na Węgrzech. Źródło: NBP.

Dlatego też na Węgrzech przewalutowanie kredytów w CHF przyniosło natychmiastową ulgę kredytobiorcom, bo na skutek kryzysu spadło oprocentowanie kredytów w HUF. U nas nie będzie takiego efektu, bo wciąż kredyt w PLN jest wyżej oprocentowany niż w CHF.

O deflacji

Prezes NBP powiedział, że deflacja w Polsce nie jest na razie palącym problemem, chociaż stwierdził, żę jest nią zaniepokojony, jeżeli będzie się utrzymywać. Spadające ceny dla gospodarstw domowych to dobra informacja. Problematyczne są dla Budżetu Państwa, ale dopóki będziemy utrzymywać wzrost gospodarczy, to minister Szczurek sobie poradzi.

Deflacja stałaby się problemem, gdyby w Polsce zaczęły spadać płace. Na razie takiego zjawiska nie widać. Jest wręcz przeciwnie, płace w ostatnim roku w Polsce wzrosły najmocniej od wielu lat. Dopóki tak jest ,to deflacja nie stanowi większego problemu i z czasem powinniśmy z niej wyjść.

O systemie bankowym

Prezes NBP stwierdził, że głównym elementem systemu finansowego są banki. U nas jednak ogon nie macha psem. Nasze banki są stosunkowo niewielkie w porównaniu do gospodarki. Suma bilansowa banków to 88% PKB. W UE system bankowy to 300% PKB.

Polski sektor bankowy jest zdrowy, ale przed nim ważne wyzwania. Jednym z nich są niskie stopy procentowe, które ograniczają marże. Innymi to kwestia kredytów w CHFPLN i potencjalny podatek od banków. Kolejną kwestią jest to, że banki muszą zwiększyć opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na razie spłacono 3 mld zł na SKOKI, ale to może być jeszcze nie koniec. Należy pamiętać o tych wyzwaniach i uważać, żeby nie zachwiać ich stabilnością.

O repolonizacji banków

W temacie repolonizacji banków Marek Belka stwierdził: "Jestem zwolennikiem udomowienia banków. To, że Bank jest krajowy to nie znaczy jednak, że będzie mniej ryzykować. Na Węgrzech kryzys wywołał bank OTP. Na Łotwie kryzys wywołał upadek jedynego banku łotewskiego Parex Bank. Dobrze jest mieć zróżnicowany system bankowy. Najlepiej 50% zagranicznych i 50% krajowych banków. Jestem zadowolony z zachowania filii zagranicznych banków. Spójrzcie, które banki nie weszły w kredyty CHF, dwa największe zagraniczne Banki. Udomowienie oportunistyczne, czyli jak jest okazja, to można udomowić."

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.