3 scenariusze na wtorkowe NWZA Getback, po tym jak NN OFE zeszło poniżej próg 5% akcji | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
15 kwi 2018, 20:33

3 scenariusze na wtorkowe NWZA Getback, po tym jak NN OFE zeszło poniżej próg 5% akcji

Ostatnie wznowione 6 kwietnia 2018 NWZA GetBacka potrwało dosłownie kilkadziesiąt sekund/ Główny akcjonariusz zażądał przerwy motywując ją koniecznością prowadzenia dalszych analiz. Według naszych informacji głównym powodem było to, że Abris nie miał wymaganej większości 80% głosów na NWZA niezbędnej do uchwalenia emisji bez prawa poboru. Zresztą pisaliśmy o takim scenariuszu tuż przed wznowieniem walnego. Teraz sytuacja może się zmienić, ponieważ wiemy już, że na pewno Nationale-Nederlanden OFE zeszło poniżej progu 5% w akcjonariacie spółki.

Obowiązek poinformowania dotyczy tylko progu, a dalsza sprzedaż nie musi być raportowana. Można przypuszczać, że na sesjach tuż przed 6 kwietnia kiedy właściciela zmieniło 16% spółki dalszym sprzedającym mógł być NN OFE.Skoro NN OFE zarejestrowało na walne 5 mln akcji, to przy tak dużych obrotach mogło bez problemu wyjść z całego pakietu.
 


Fakt potwierdzenia dużych zmian w akcjonariacie spółki może sprawić, że na zwołanym NWZA są możliwe trzy scenariusze, oto jakie.

Zobacz także: Co dalej z kursem akcji Getback? 5 scenariuszy rozwoju wydarzeń, po uchwaleniu pierwszej emisji akcji

Scenariusz 1 - Walne przegłosowuje emisję 50 mln akcji

Jest to na pewno scenariusz bazowy zarządu, który potrzebuje tej uchwały, aby wpuścić do akcjonariatu (zgodnie ze swoimi deklaracjami) nowych długoterminowych inwestorów i ustabilizować spółkę i przede wszystkim poprawić jej bilans. Wydaje się to jednak być najmniej prawdopodobny scenariusz.

Do przegłosowania emisji niezbędne jest 80% głosów zebranego kworum na NWZA. Przepisy prawa mówią o tym, że akcjonariusze, którzy sprzedali akcje tak jak wspomniane NN OFE, pomimo że ich już nie posiadają, mogą nadal głosować z zarejestrowanego pakietu akcji przed walnym. Zatem teoretycznie jeżeli NN OFE pojawi się na walnym to nadal ma 5% głosów. Według nieoficjalnych informacji inwestorzy instytucjonalni są niechętni do poparcia nowej emisji akcji. Jednocześnie nie będą przeciw, ale ich wstrzymanie się od głosu powoduje, że i tak Abris nie ma niezbędnych 80% głosów na NWZA do przegłosowania emisji. Co zatem musi się wydarzyć? Być może nie pojawi się któryś z akcjonariuszy, nie wiadomo jak zachowa się NN OFE i wtedy przy akcjonariuszach na sali reprezentujących poniżej 75 mln akcji Abris może przegłosować emisję.

Scenariusz 2 - Zakończenie NWZA i zwołanie nowego

Ten scenariusz wydaje się być najbardziej prawdopodobny. Dojdzie do tego najprawdopodobniej wtedy, gdy pojawią się wszyscy istotni akcjonariusze (w tym NN OFE), którzy od początku walnego biorą w nim udział. Można założyć, że zagłosują „nogami” wstrzymując się od głosów, czyli nie będąc za, ani przeciwko emisji, jednak ich obecność sprawi, że Abris nie ma wymaganej większości. Ostatnio w mediach społecznościowych przewinęła się dyskusja czy to jest etyczne, że ktoś nie mając akcji bierze udział w walnym dzięki przerwom przeciągającym walne na kilka tygodni. Zazwyczaj to nie stanowi problemu, ale jak widać ekstremalne sytuacje sprawiają, że pojawiają się wątpliwości.

Co dalej jeżeli nie uda się przegłosować emisji? Biorąc pod uwagę deklaracje zarządu o konieczności jej przeprowadzenia, nie jest wykluczone, że natychmiastowo zostanie zwołane drugie NWZA już z nowym akcjonariatem. Będzie to z jednej strony informacja negatywna, ponieważ akcjonariusze na wyjaśnienie sprawy nowej emisji będą musieli poczekać przynajmniej do połowy maja, ale będzie to też jasny sygnał, że druga emisja akcji z nowy akcjonariatem zostanie już najprawdopodobniej przegłosowana. Z drugiej strony w przypadku nowego NWZA głosowanie odbędzie się po opublikowaniu przez Getback raportu rocznego za 2017 rok, co lepiej będzie pokazywać sytuację fundamentalną w jakiej znajduje się spółka.

Scenariusz 3. Kolejna przerwa w NWZA

Przegłosowanie kolejnej przerwy w tej sytuacji właściwie już nic nie zmieni. Ustawowe ograniczenie, że walne zgromadzenie akcjonariuszy z przerwami nie może trwać dłużej niż 30 dni sprawia, że ostatnim terminem w którym może zostać wznowione jest 27 kwietnia. Do tego czasu nie zostanie opublikowany raport roczny Getback, którego publikacja jest zaplanowana na 30 kwietnia. Po oficjalnie potwierdzonych zmianach w akcjonariacie wariant kolejnej przerwy byłby nieracjonalny. W związku z tym kolejna przerwa w NWZA jest możliwa, ale najmniej prawdopodobna.

Ewentualne przegłosowanie emisji akcji już we wtorek, może przynajmniej w krótkim terminie uspokoić nastroje inwestorów. Jednak będzie to dopiero jeden z pierwszych kroków do poprawy sytuacji w spółce. Kolejnym krokiem, którego będzie oczekiwać rynek, będzie szybkie uplasowanie akcji i tym samym pozyskanie nowego kapitału własnego do spółki. Natomiast nie przegłosowanie emisji będzie rodziło dalszą, dużą niepewność.

Zobacz także: Sprawdzamy, co się dzieje w spółce GetBack. Rozmawiamy z zarządem o emisji akcji, obligacjach i planach [WIDEO]

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.