Srebro drożeje ostatnio bardziej niż złoto. Cena może rosnąć coraz szybciej
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
26 wrz 2019, 06:55

Srebro ostatnio drożeje szybciej niż złoto. To może być dopiero początek srebrnej hossy

Srebro drożeje z podobnych powodów co złoto. W ciągu 3 ostatnich miesięcy kruszec odrobił straty, jakie miało do niedawna względem Króla Metali i ma niemal tak samo dobre perspektywy na dalsze wzrosty.

Wiele mówi się i pisze o tym, że cena złota rośnie. Niewielu jednak zauważa jak zachowuje się cena srebra. Otóż w ciągu ostatnich 3 miesięcy podrożało ono o nieco ponad 20% (wycena w dolarach), bijąc na głowę złoto! Król Metali w tym okresie zdrożał o 8%. Obecnie uncja srebra kosztuje około 18,5 USD. Tym samym srebro odrobiło „stratę”, jaką poniosło, w stosunku do złota, w ostatnich 4 kwartałach . W ciągu ostatnich 12 miesięcy obydwa metale podrożały o około 28%.

1. Notowania XAG/USD (Srebro kolor pomarańczowy) na tle XAU/USD (złoto kolor niebieski) – 3 miesiące

Srebro i złoto

Dlaczego rośnie popyt na srebro

Przypomnimy, że srebro to metal o bardzo dużej przewodności elektrycznej i termicznej. Ma ono bardzo szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle (jest używane m.in. do produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, luster, naczyń i sztućców, ogniw fotowoltaicznych), w jubilerstwie, w świecie medycyny (środek dezynfekujący), inwestycji (monety kolekcjonerskie) oraz sztuki (fotografia).

Co się dzieje, że cena srebra wystrzeliła w górę? Oczywiście po części jest to spowodowane wzrostem napięć geopolitycznych i obaw o nadchodzącą recesję. Inwestorzy z pewnością cenią srebro mniej, niż złoto, ale i tak jest ono jednym z tych metali, które przechowują wartość w długim terminie. Poza tym amerykańska Rezerwa Federalna zamiast zacieśniać politykę pieniężną poluzowała ją, co zawsze wpływa pozytywnie na wycenę metali szlachetnych. No i wreszcie należy przypomnieć, że trudno w tej chwili zarobić na obligacjach, więc kruszcami po długiej przerwie ponownie zainteresowali się inwestorzy instytucjonalni.

Istnieją także inne powody. Popyt na srebro - głównie ze strony przemysłu (ponad 50% udziału w popycie) i branży jubilerskiej (około 25%) - wzrósł w 2018 roku (po raz pierwszy od 2015 roku) o 4% - wskazuje opublikowany niedawno raport “World Silver Survey 2019”. Poza tym w 2018 roku, trzeci rok z rzędu, zmniejszyła się podaż srebra oferowana przez kopalnie, przez co na globalnym rynku tego metalu pojawił się znów deficyt (po dwóch latach przerwy).
 

2. Bilans na rynku fizycznego srebra oraz popyt inwestycyjny

bilans popyt inwest

Zobacz także: Nie ma sensu kisić gotówki w portfelu inwestycyjnym i czekać na kryzys i krach

Perspektywy dla srebra są co najmniej obiecujące

Co dalej z notowaniami srebra? Nikt nie ma szklanej kuli. Jednak według konsensusu analityków, który jest publikowanym przez portal LongForecast.com, pod koniec tego roku uncja srebra może kosztować 22,78 USD, a pod koniec lipca 2020 roku nawet 24,11 USD.
 

3. Konsensus analityków – prognozy dla srebra

forecast


Warto zwrócić uwagę, że mimo dynamicznych wzrostów z ostatnich miesięcy, cena srebra ledwo przekroczyła wieloletnią średnią na poziomie 16,7 USD za uncję. Jeśli mamy do czynienia z początkiem hossy na metalach szlachetnych, to aż strach pomyśleć do jakich poziomów cenowych cena tego kruszcu może urosnąć...
 

4. Notowania srebra w latach 1970-2018 i średnia cena kruszcu

srednia


Z drugiej strony relacja ceny złota do srebra wynosi około 83 i utrzymuje się powyżej poziomu 80 od początku 2018 roku. Średnia z lat 1970-2018 wynosi 65. Powyżej poziomu 80 relacja znajdowała się, historycznie rzecz biorąc, tylko podczas kryzysów ekonomicznych. Czyli ten wskaźnik niejako pokazuje nam, że na świecie trwa swego rodzaju kryzys... W kryzysie inwestorzy preferują jednak złoto ponad srebro, więc przy dalszym negatywnym rozwoju wypadków w światowej gospodarce i na światowych giełdach należy się jednak spodziewać lepszego zachowania złota, niż srebra.
 

5. Relacja ceny złota do srebra

gold_all_data_silver_x


A co mówi analiza techniczna? Analityk Chris Vermeulen z portalu thetechnicaltraders.com uważa, że w ciągu 30 sesji srebro powinno podrożeć do nawet 25 USD za uncję. To oznacza, że ma nawet 25-procentową perspektywę do wzrostów. Tak przynajmniej mówi analiza biorąca pod uwagę poziomy Fibonacciego.
 

6. Prognoza dla srebra na podstawie AT

Chris_0924_4


Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że srebro jest w gruncie rzeczy metalem rzadszym niż złoto (bo duża część srebra „znika” w ramach wykorzystywania go w przemyśle), ten metal ma przed sobą całkiem niezłe perspektywy zarówno w krótkim (z powodów sentymentu rynkowego), jak i długim (z powodów bardziej fundamentalnych) terminie.

Źródła wykresów: 2 i 4. Silver Institute, 3. LongForecast.com, 5. Kitco, 6. thetechnicaltraders.com

Zobacz także: Diamenty to jedna z najgorszych inwestycji alternatywnych ostatnich lat, a ceny wciąż spadają

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.