Cena uncji złota wzrośnie jeszcze o 28% – twierdzą eksperci z funduszu Bridgewater Raya Dalio
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 sty 2020, 06:57

Cena złota jeszcze wzrośnie o 28% – twierdzą eksperci z funduszu Bridgewater Associates słynnego inwestora Raya Dalio

Eksperci funduszu Bridgewater Associates, założonego przez znanego inwestora Raya Dalio, przekonują, że cena złota ustanowi nowy rekord cenowy i przekroczy w tym roku 2 000 USD. A sam Dalio mówi o gotówce, że to „śmieci” i namawia do inwestowania w złoto i akcje.

Na początku stycznia cena za uncję złota przekroczyła 1 600 USD. Obecnie znajduje się na poziomie około 1 550 USD za uncję. Ale ma być o wiele wyżej jeszcze w tym roku – tak wynika z prognoz ekspertów z funduszu Bridgewater, który ma w zarządzaniu 160 mld USD.

Warto wymienić śmieciową gotówkę na złoto

W rozmowie z Financial Times Greg Jensen, główny dyrektor ds. inwestycji Bridgewater Associates radził inwestorom aby ulokowali swój kapitał w złocie. Przedstawił kilka powodów, dlaczego cena tego kruszcu może skoczyć o 30% w tym roku. Główny wpływ na wzrost cennego surowca będzie mieć polityka Fedu oraz napięcia międzynarodowe.

Natomiast we wtorek w programie CNBC "Squawk Box" podczas World Economic Forum w Davos inwestycję w złoto polecał osobiście Ray Dalio.

- Inwestorzy powinni uciekać z gotówki. Gotówka to śmieci. Trwa wielka hossa na akcjach, złoto drożeje i to właśnie tego rodzaju aktywa należy akumulować. Zresztą, złoto powinno mieć teraz znaczącą pozycję w portfelu, bo w najbliższych latach będzie świetną inwestycją – podkreślił Dalio.

Podobną prognozę wygłosił Rohit Savant, dyrektor działu badań w CPM Group. On również uważa, że cena złota w 2020 roku znacznie przekroczy 2 000 USD.

Notowania złota w USD

Złoto

Zobacz także: Cena uncji złota najwyżej od 7 lat, oto prognozy dla króla metali w 2020 roku

Polityka Fedu zaszkodzi amerykańskiej walucie

Jednym z czynników, który będzie miał znaczący wpływ na notowania złota, jest polityka stóp procentowych Rezerwy Federalnej USA. Przypomnijmy, że w zeszłym roku po raz pierwszy od kilku lat Fed trzykrotnie obniżył stopy procentowe. Obecny poziom wynosi 1,50-1,75%.

Po trzech obniżkach inwestorzy założyli, że Fed będzie dążył do normalizacji stóp procentowych, gdy okaże się, że amerykańska gospodarka jest stabilna. Jednak Greg Jensen nie zgadza się z taką opinią. Przewiduje, że Fed i inne banki centralne utrzymają stopy procentowe na niskim poziomie, nawet jeśli inflacja zacznie przekraczać wyznaczone cele.

W wywiadzie podkreślił, że jego zdaniem Rezerwa Federalna pozwoli na pewien okres „gorącej inflacji” i nie wyklucza możliwości obniżenia stóp procentowych w tym roku przez Fed. Miałoby to na celu uniknięcie recesji i presji dezinflacyjnych.

Co więcej, szef inwestycji Bridgewater Associates ostrzega, że polityka Fedu może ostatecznie zagrozić dolarowi jako światowej walucie rezerwowej. Dziś może się to wydawać mało prawdopodobne, ale Jensen uważa, że zdecydowanie mieści się w zakresie możliwości. To sprawia według niego, że złoto jest atrakcyjnym aktywem zabezpieczającym portfel.

Zobacz także: Dolar w przyszłym roku może tracić na wartości. Prognozy dla amerykańskiej waluty na 2020 rok

Konflikt na linii Iran-USA może powrócić

- Obecnie toczy się wiele konfliktów. Ludzie powinni być przygotowani na niestabilne okoliczności, do których nie są przyzwyczajeni – powiedział Jensen dla Financial Times.

Mowa tutaj głównie o konflikcie geopolitycznym na linii Iran-USA. Trwa również konflikt handlowy USA – Chiny i co prawda w zeszłym tygodniu podpisano pierwszą fazę porozumienia między tymi krajami, ale tenże konflikt nie został zakończony i nie wiadomo kiedy zostanie podpisana kolejna część umowy.

Napięcie między USA a Iranem – jak się obecnie wydaje – opadło, ale nigdy nie wiadomo kiedy będzie znów eskalowało. Greg Jensen zwraca uwagę, że cena złota wzrosła po śmierci irańskiego gen. Sulejmaniego, a ponowna eskalacja konfliktu Iran-USA może wywołać podobny ruch wzrostowy.

Ponadto Jensen twierdzi, że amerykańska słabość ekonomiczna może zwiększyć napięcia między bogatymi a biednymi. Wynikająca z tego niestabilność polityczna prawdopodobnie sprawi, że złoto stanie się podstawowym elementem portfeli inwestorów.

Zobacz także: Iran to atrakcyjne miejsce do inwestowania - mówi Polak z jedynego w UE funduszu inwestycyjnego z ekspozycją na giełdę w Teheranie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.