Cena srebra została mocno w tyle za ceną złota
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
02 kwi 2020, 06:50

Cena srebra została mocno w tyle za ceną złota. Czy cena srebra może wstać z kolan?

Srebro w ostatnich miesiącach zachowuje się o wiele gorzej, niż złoto. Co się dzieje? Czemu ten metal szlachetny nie zyskuje na cenie?

Złoto wyceniane w USD w ciągu roku podrożało o 24%, a w ciągu ostatnich 3 miesięcy o 4,3%. Co w tym czasie działo się ze srebrem? Potaniało, odpowiednio, o 7% i... 22%! Obecnie stosunek ceny uncji złota do srebra (gold / silver ratio) jest na historycznie wysokim poziomie (okolice 126 pkt.).
 

1. Notowania ceny uncji srebra (góra) vs złota (dół) lata 2006 - 2020

Srebro vs złoto

2. Gold / silver ratio od 1975 roku

gold silver ratio

Zobacz także: Condo hotele nie przyniosą gwarantowanego zysku. Pęka bańka na rynku najmu krótkoterminowego

Srebra może zacząć brakować

Wielu analityków wskazuje, że ten rekordowo wysoki poziom gold / silver ratio może prognozować wystrzał ceny srebra na północ. Powinno ono bowiem „gonić” złoto, w przeszłości często tak bywało.

Poza tym, nie ukrywajmy – idzie recesja. I może to być tak duża recesja, jakiej nie było od lat 30-tych XX wieku. Jeśli dodatkowo pojawi się hiperinflacja, na skutek działań banków centralnych, będzie to środowisko niesamowicie sprzyjające wzrostom cen metali szlachetnych. Tymczasem, jak wskazał analityk Steve St. Angelo na portalu TalkMarkets, złoto i srebro stanowią ledwie 3% wszystkich aktywów inwestycyjnych i finansowych na świecie! I zaczynają właśnie być pilnie poszukiwanym aktywem...

3. Struktura aktywów inwestycyjnych i finansowych wg SRSrocco

Exeters-Pyramid

Czynnikiem mocno wspierającym wycenę uncji srebra (i złota) może być fakt, że trzy spośród kilku najważniejszych światowych mennic 23 marca zamknęło swe podwoje na co najmniej kilkanaście dni, a może i na kilka tygodni. Chodzi o ulokowane w szwajcarskim kantonie Ticino firmy Valcambi, Argor-Heraeus i PAMP, które przestały funkcjonować na mocy odgórnego rozporządzenia władz. Ci trzej producenci odpowiadają za około 30% rocznej globalnej produkcji złotych sztabek i monet... A warto pamiętać, że rynek srebra jest znacznie bardziej płytki od rynku złota, prościej na nim o eksplozję ceny, co już kilka razy miało miejsce w historii, choćby w 1979 (+355% w rok!) czy w 2010 (+83% w rok!).

Czy srebro stało się metalem przemysłowym?

Problemem dla srebra może być to, że generalnie jest ono tylko pozornie skorelowane mocno ze złotem. Prawda jest taka, że jest postrzegane przez rynek bardziej jako metal przemysłowy, niż inwestycyjny. Tak przynajmniej wynika z tego, jak zachowuje się w relacji do miedzi, która jest przecież metalem typowo przemysłowym. Srebro w ostatnich kilkunastu latach po prostu zachowywało się niemal identycznie, jak miedź.

"Srebro jest metalem funkcjonującym na pograniczu dwóch światów. Z jednej strony, ze względu na powiązanie ze złotem, często bywa aktywem utrzymującym wartość w czasach recesji i kryzysów. Z drugiej strony, jest ono także metalem szeroko wykorzystywanym w przemyśle, a więc popyt na srebro maleje w okresach trudnych dla światowej gospodarki" - mówi Strefie Inwestorów Paweł Grubiak z Superfund TFI. "Obecnie notowania srebra poruszają się w okolicach 14 USD za uncję i są wyjątkowo niskie w relacji do złota. To pokazuje, że na razie na rynku przeważa awersja do ryzyka, która jest niekorzystna dla całej grupy aktywów, jakimi są surowce. Ten stan może jednak być przejściowy. Jeśli notowania złota zaczną rosnąć ze względu na recesję w globalnej gospodarce, to należy oczekiwać, że srebro będzie podążać za złotem. Na początku dynamika tego ruchu może być mniejsza niż w przypadku złota, jednak jeśli trend wzrostowy się utrwali, to dynamika ruchu notowań srebra w górę będzie coraz większa" - uważa.

4. Notowania srebra i miedzi wycenianych w USD – 20 lat

srebro miedź

Srebrne monety można sprzedać z wielką premią

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się z cenami srebrnych monet. Na rynku Apmex premia na uncji srebrnej monety American Eagle (Amerykański Orzeł – najpopularniejsza moneta bulionowa w USA) w stosunku do ceny rynkowej spot wynosiła ostatniego dnia marca... +120%! Wszystko zapewne dlatego, że dostępność monet – zarówno srebrnych, jak i złotych – radykalnie spadła (nie tylko z uwagi na zamknięcie sklepów numizmatycznych, ale też z uwagi na braki w dostawach z mennic).

Źródła wykresów: 1. AmiBroker, 2. GoldPrice.com, 3. SRSrocco, 4. KoyFin

Zobacz także: W co i jak inwestować naprawdę długoterminowo - z perspektywą nawet 100 lat

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.