Inwestorzy z USA spotkają się z polskimi startupami biotechnologicznymi
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 kwi 2019, 15:04

Inwestorzy z USA spotkają się z polskimi startupami biotechnologicznymi w połowie maja na Central European BioForum w Łodzi

Amerykańscy inwestorzy zaczęli interesować się polskimi innowacjami. Chcą zbudować w naszym kraju startupy biotechnologiczne. W połowie maja odbędzie się w Łodzi 19. edycja Central European BioForum, którego Strefa Inwestorów jest patronem medialnym. Jest to jedno z największych wydarzeń biotechnologicznych, na którym po raz drugi pojawią się inwestorzy z USA.

Organizatorzy biotechnologicznego forum w Polsce już w zeszłym roku zaprosili do współpracy amerykańskich inwestorów. Dzięki inwestycjom w innowacyjne projekty coraz dynamiczniej będzie się rozwijać sektor biotechnologiczny w kraju.

Sektor biotechnologiczny w Polsce

Niestety polskie startupy biotechnologiczne wciąż upadają, ze względu na brak finansowania oraz brak możliwości komercjalizacji produktu. Największy rynek biotechnologiczny znajduje się w USA, dlatego nawiązanie współpracy z amerykańskimi inwestorami jest wielką szans dla polskich spółek.

- Brakuje nam wiedzy, technologii i doświadczenia – przyznaje prof. Tadeusz Pietrucha, współzałożycieli spółki Mabion S.A, grupy Bio-Tech, członek Narodowej Rady Rozwoju – To musi się jak najszybciej zmienić. Inaczej nasz kraj stanie się współczesną technologiczną kolonią, doskonałym rynkiem zbytu dla zaawansowanych technologicznie produktów biotechnologicznych, z których zakupu nie będziemy mogli zrezygnować. Przecież każdy chory będzie się domagał - słusznie - skutecznego leczenia np. nowotworu, jeśli takie możliwości dostarcza współczesna biotechnologia. Biotechnologia, to sektor gospodarki, który w Polsce trzeba stworzyć niemal od podstaw.

Dzięki międzynarodowej współpracy polskie spółki biotechnologiczne mogą pozyskać finansowanie na rozwój swoich projektów. Spotkanie z zagranicznymi inwestorami jest możliwe dzięki organizowanemu forum w Łodzi już od 19 lat. Wcześniej pojawiali się inwestorzy jedynie z Europy, a od zeszłego roku organizatorzy poszli o krok dalej i zaprosili amerykańskich przedstawicieli.

- Nie sposób nawiązać wartościowych kontaktów, nie mówiąc o współpracy, bez spotkań B2B w ramach np. konferencji czy targów. Proces sprzedażowy może wirtualnie trwać tygodniami, ale spotkania osobiste są nie do przecenienia i zazwyczaj są ważnym elementem szczególnie dużych kontraktów i współpracy - uważa Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu Selvita.

Zobacz także: Jeżeli będziemy rozwijać innowacyjne leki w Polsce, to nie zabraknie pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i edukację

19. edycja CEBioForum w Łodzi

Podczas targów Central European BioForum będzie można się spotkać i porozmawiać z zagranicznymi inwestorami. W tym roku pojawią się m.in.:

  • Walter V. Klemp (USA) – współzałożyciel i prezes Moleculin Biotech, posiadający 29-letnie doświadczenie w prowadzeniu startupów,
  • Michael Czekajlo (USA) – CO-Chairman of Alliance for Innovation Polish American Foundation USA, od 2014 r. związany z podpisanym między Polską i USA projektem innowacji Departamentu Stanu USA i Rządu Polski,
  • Marcin Hańczaruk (PL-USA) – CO-Chairman of AFI Poland, prowadził różnorodne zespoły i całe oddziały w wiodących międzynarodowych firmach: Bristol-Myers Squibb (USA); Schering Plough (USA); Ferring (Szwajcaria), Amgen (USA),
  • Waldemar Priebe (USA) MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka.

cebio forum

Na targach przewidziany jest biopartnering, dzięki któremu można organizować prywatne spotkania. To wszystko odbywa się za pomocą bezpłatnej aplikacji.

- Biopartnering jest bardzo istotnym elementem konferencji CEBioForum, bowiem stwarza możliwość zaprezentowania konkretnej oferty potencjalnym klientom i partnerom – dodaje Paweł Przewięźlikowski - A jak już wspomniałem, osobiste spotkanie i prezentacja oferty spółki miewa ogromne znaczenie dla procesu sprzedażowego czy też współpracy.

W tym roku organizatorzy łódzkiego forum przewidzieli m.in. konkursy startupów, konferencję naukową oraz nagrody dla najbardziej wartościowych przedstawicieli branży biotechnologicznej.

Zobacz także: Selvita rozpoczyna proces podziału - spółka złożyła prospekt emisyjny Selvita CRO do KNF

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.