E-obuwie technologią, która zmieniła zasady gry. Money.pl przyznało nagrody dla liderów biznesu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
22 maj 2019, 20:08

E-obuwie technologią, która zmieniła zasady gry. Money.pl przyznało nagrody dla liderów biznesu

Podczas najważniejszego wydarzenia nowej gospodarki, Impact '19 zostały przyznane nagrody przez serwis ekonomiczny money.pl. Zostały wyróżnione 3 kategorie – Firma Roku, Człowiek Roku oraz Technologia, która zmieniła zasady gry. Człowiekiem Roku został Michał Sołowow, najbogatszy Polak 2019 roku według magazynu Forbes. Natomiast dwie inne kategorie zdominował portal e-obuwie, który niedawno zawiesił prace nad wejściem na giełdę. Drugą firmą roku został Wielton, producent naczep oraz przyczep samochodowych.

Nagrody portalu money.pl wyróżniają liderów polskiego biznesu. W tym roku bezsprzecznie został nim sklep internetowy e-obuwie.pl, który należy do CCC. Pomimo że spółka planowała debiut na giełdzie jeszcze w tym roku, to musiała zawiesić prace ze względu na pogorszenie giełdowej koniunktury.

Nagroda money.pl_statuetka

Źródło: WP

Zobacz także: Debiut eobuwie.pl na GPW zawieszony, możliwy za ok. 2 lata 

Firma roku oraz Technologia, która zmieniła zasady gry

E-obuwie faktycznie jest technologią, która zmieniła zasady gry. Właściciel sklepu internetowego udowodnił, że nie trzeba mierzyć butów, aby znaleźć idealnie dopasowane obuwie. Stworzył platformę e-size.me, dzięki której klient może wybrać się do centrum handlowego, zeskanować swoją stopę i przekazać sklepowi dokładny jej rozmiar. Po tym może kupować wszystkie buty, które chce, bez obaw o dobór złego rozmiaru.

Codziennie kilkadziesiąt tysięcy par butów jest sprzedawane za pośrednictwem portalu internetowego. Spółka poszła o krok dalej i otwiera swoje sklepy stacjonarne. Dwa z nich znajdują się w Warszawie - jeden w Promenadzie, a drugi w Galerii Młociny. W salonach na półkach nie zobaczymy butów, ale tablety za pomocą których wybieramy interesujący nas model, a ekspedienci przynoszą go z zaplecza.

Głównym akcjonariuszem e-obuwie jest spółka CCC. Od kilku lat ten lider obuwniczy podaje w swoich wynikach finansowych również przychody ze sklepu internetowego. W I kwartale 2019 roku e-obuwie odnotował przychody w wysokości prawie 130 mln zł. Sprzedaż internetowa odnotowała wzrost o 64% w porównaniu do 2018 roku.

Zobacz także: Skonsolidowane przychody CCC w kwietniu '19 wyniosły 524,2 mln zł, wzrost rdr o 20 proc.

Sukcesy odnoszone przez e-obuwie zachęciły spółkę do rozpoczęcia procedury debiutu na GPW. Pod koniec 2018 roku, obok Boombita, było to najbardziej oczekiwane IPO tego roku. Jednak w marcu spółka podała, że musi przesunąć swój debiut nawet o 2 lata.

- Decyzje nie zapadły w kwestii upublicznienia spółki eobuwie. Koniunktura się pogorszyła, trochę nas to wystraszyło i zawiesiliśmy na jakiś czas - na rok, może półtora czy dwa lata. Myślę, że ta spółka będzie dużo więcej warta właśnie za rok czy dwa - powiedział Miłek podczas marcowej konferencji prasowej.

Obok e-obuwie, firmą roku została spółka Wielton. Firma jest nie tylko liderem na polskim rynku transportowym, ale również światowym. Dostarcza swoje produkty do krajów azjatyckich, a także afrykańskich.

Wielton zawdzięcza swój tytuł m.in. spółce zależnej Lawrence David. Polskie przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z Amazonem, dla którego przygotuje 40 pojazdów testowych. Dzięki nim amerykański gigant będzie wykorzystywał maksymalnie przestrzeń ładunkową.

Wielton realizuje również projekt o nazwie Falcon. Polega on na zaprojektowaniu ciągnika z naczepą, który będzie zużywał o 13% mniej paliwa. Realizuje go francuska spółka zależna, Fruehauf wspólnie z Renaultem i Volvo.

Człowiek Roku

Michał Sołowow otrzymał kolejne już wyróżnienie w tym roku po tytule najbogatszego Polaka 2019 roku według Magazynu Forbes. Teraz money.pl uznał go za Człowieka Roku. Jest właścicielem takich spółek jak Barlinek, Cersanit czy Synthos. Jest również głównym akcjonariuszem spółki biotechnologicznej OncoArendi.

– Nagrodę money.pl przyznaje jury złożone z wybitnych polskich przedsiębiorców. Ludzi, których szczerze szanuję, którzy wiedzą, że za każdym sukcesem stoi codzienna ciężka praca, wytrwałość i kreatywność. Dlatego, dedykuję tę nagrodę wszystkim początkującym polskim przedsiębiorcom. Może zabrzmi to zaskakująco, ale sam czuję się jak start-upowiec. Firmy, które rozwijam często zaczynały praktycznie od zera. Po latach ciężkiej pracy ze wspaniałymi ludźmi stały się liderami w swoich branżach na europejską i globalną skalę – podsumował Michał Sołowow.

Swoją karierę zaczynał od kierowcy rajdowego, a w międzyczasie pracował w warsztatach samochodowych. Później zaczął sprowadzać auta z zagranicy i sprzedawać je w Polsce. Jednak swój pierwszy sukces odniósł zakładając firmę budowlaną, Mitex. Obecnie jest właścicielem kilkunastu firm, a w tym jednym z głównych akcjonariuszy spółki giełdowej OncoArendi.

Spółka biotechnologiczna OncoArendi zajmuje się tworzeniem leków na choroby układu oddechowego oraz nowotworów. Lek OATD-01, który jest w fazie badań klinicznych, będzie przeznaczony na leczenie astmy. Sołowow podjął współpracę długofalową z OncoArendi jeszcze przed debiutem je na giełdzie w 2018 roku. Wcześniej wycofał inną, swoją spółkę z warszawskiego parkietu, czyli Synthos. Gigant chemiczny był jedną z największych spółek na GPW, a ponadto wypłacała regularne dywidendy.

Zobacz także: Poszukujemy partnerów również w Chinach, bo za 10 lat wyprzedzą USA pod względem sprzedaży leków - Marcin Szumowski prezes OncoArendi

Nagroda money.pl_

Źródło: WP

Nagrody money.pl są przyznawane przez osoby ze świata ekonomii czy biznesu. Do tegorocznej Kapituły należeli m.in. Sebastian Buczek (prezes Quercus TFI), Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju) oraz Michał Brański (wiceprezes Wirtualna Polska Holding). Nagrody zostały przyznane 22 maja podczas Impact ‘19.

Zobacz także: Technologie przyszłości i cyfrowa gospodarka – już wkrótce Impact’19, najważniejsze wydarzenie gospodarcze w regionie CEE

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.