Środa z Siłą Relatywną: 7 lipca 2010 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
07 lip 2010, 16:36

Środa z Siłą Relatywną: 7 lipca 2010

Witam serdecznie w pierwszym wpisie inicjującym SzSR (Środy z Siłą Relatywną)!Na wstępie przypominam, że każdy Strefowicz, który chce w pełni świadomie korzystać z informacji, jakie będą tutaj co środę zamieszczone, musi koniecznie zapoznać się z listą następujących materiałów:Przypominam też, że wszystkie wygenerowane dane z siły relatywnej pochodzą z modułu siły relatywnej w SIndicator.net. Spółki objęte analizą muszą spełniać dwa kryteria: - średni obrót powyżej 200 tyś zł - kurs powyżej 1 złWyliczana wartości SR są na podstawie średniej SMA130 dni

Podsumowanie tygodnia pod względem Siły Relatywnej

SR indeksów GPWSR indeksów GPWWciąż najsilniejszym indeksem GPW jest WIG spożywczy. Utrzymuje się na pierwszym bądź drugim miejscu rankingu od początku lutego 2010. Na drugim miejscu aktualnie plasuje się WIG Telekomunikacja. Jest to jednak za sprawą głównie defensywnej TP SA i tutaj nie przywiązujemy do tego większego znaczenia. Ewidentnie, spółki spożywcze warto wciąż obserwować, ponieważ mają szansę na kontynuację zwyżki wraz z poprawą sytuacji na rynku.Siła koponentow WIG spożywczySiła koponentow WIG spożywczyPowyżej prezentujemy ranking spółek z indeksu WIG Spożywczy względem średniej SMA 130. Ewidentnie, godnymi zainteresowania są wszystkie papiery zajmujące pierwsze sześć pozycji z rankingu.

Spółki z pierwszego decyla

Decyl 1 spólki najsilniejszeDecyl 1 spólki najsilniejszeAktualnie, w 1 decylu znajduje się 21 spółek (tylko 210 z wszystkich spółek z GPW spełnia założone kryteria płynności i wartości kursu). Większość z nich utrzymuje się w 10% najsilniejszych spółek od dłuższego czasu. Warto zauważyć, że wśród najsilniejszych spółek najwięcej swoich reprezentantów ma handel detaliczny - 5 oraz branża spożywcza, deweloperzy, przemysł lekki i informatyka - po 2.

Przegląd spółek z decyla 1

Spółki trendowe z decyla 1

ACEACEBMCBMCCIACIAITGITGMWTMWTSNSSNSTRITRIZdecydowanie warto obserwować najsilniejsze spółki z decyla 1, które od dłuższego czasu wchodzą w jego skład i utrzymują się w grupie najsilniejszych. Wszystko wskazuje na to, że MW Trade po korekcie przygotowuje się do wyjścia na nowe maksima. Warto obserwować Synthos, Euromark oraz ACE, ponieważ ewentualne wybicia mogą przynieść również kontynuację zwyżki i powrót do obowiązującego trendu wzrostowego.

Nowe spółki w decylu 1

AmbraAmbraEUREURMMPLMMPLOPNOPNTETTETKolejną grupą wartą obserwacji są spółki, które niedawno dołączyły do decyla 1. Tutaj prym wiedzie Oponeo oraz MMPL. Dodatkowo warto rozważyć próbę dołączenia się do trendu na Ambrze (spółka z WIG spożywczy). Teta nie domknęła luki hossy, więc również może być interesującym celem zakupowym.

Spółki neutralne lub ze stratą od wejścia w Decyl 1

0ne2one0ne2oneATLATLBRSBRSBTMBTMKERKERNieco mniej interesującą grupą spółek najsilniejszych są spółki zachowujące się neutralnie oraz z lekką stratą. Z tej grupy interesująco prezentuje się Kernel, który po wybiciu z płaskiej konsolidacji może zdecydowanie przyśpieszyć. Warto obserwować również Boryszew, który ponownie po wybiciu z ruchu bocznego również może powrócić do wzrostów.

Balony spekulacyjne z decyla 1

KARKARKOMKOMPRTPRTJuż w pierwszym naszym spotkaniu z Siłą Relatywną widać, że można dokonać pewnych usprawnień w tym podejściu do inwestowania. Balony inwestycyjne charakteryzujące się nagłym wzrostem płynności wynikającym z dynamicznych wzrostów nie są dobrym rozwiązaniem inwestycyjnym. Dlatego ostatnia grupa spółek z decyla ma charakter mocno spekulacyjny i należy ich najlepiej unikać. Odnotowujemy fakt, że są w grupie najsilniejszych, ale pod żadnym pozorem nie myślimy nawet o składaniu zleceń na ich akcje.Ranking spółek z branży handel detalicznyRanking spółek z branży handel detaliczny Na koniec prezentujemy ranking (względem średniej 130) spółek z sektora, który posiada największą liczbę reprezentantów wśród spółek z decyla 1. Oczywiście z ewentualnych celów zakupowych należy odrzucić spekulacyjny Karen oraz Komputronik. Pozdrawiam i życzę dużych zysków, Paweł Biedrzycki P.S. Blog ma charakter edukacyjny i nie jest ofertą doradztwa inwestycyjnego. P.P.S. Niech giełda będzie z Tobą!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.