"W drugim kwartale 2017 r., mimo wciąż wymagających warunków rynkowych, udało nam się osiągnąć solidne wyniki finansowe." - relacja z czatu z Grupą CIECH | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
25 sie 2017, 15:35

"W drugim kwartale 2017 r., mimo wciąż wymagających warunków rynkowych, udało nam się osiągnąć solidne wyniki finansowe." - relacja z czatu z Grupą CIECH

W piątek, 25 sierpnia 2017 r. zorganizowaliśmy czat inwestorski z Grupą CIECH. W czasie dyskusji przedstawiciele spółki odpowiedzieli na pytania dotyczące wyników finansowych spółki po I półroczu 2017 r., przeprowadzanych inwestycjach takich jak produkcja sody oczyszczonej do dializ w niemieckiej spółce CIECH, budowa magazynów bloków długich w CIECH PIANKI i na gotowe wyroby z soli, a także na temat ekspansji zagranicznej Grupy. W spotkaniu wzięło udział ponad 240 inwestorów, a przedstawiciele spółki odpowiedzieli na 30 pytań. Zapraszamy do lektury całego zapisu czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z przedstawicielami Grupy CIECH, którą reprezentować będą Artur Osuchowski, Członek Zarządu oraz Mirosław Wojtaszko, Szef Pionu Finansowo-Księgowego. Spotkanie będzie poświęcone sytuacji finansowej spółki po wynikach za I półrocze 2017 r. i perspektywom rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 25 sierpnia 2017 r., o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Witamy Państwa serdecznie i zachęcamy do zadawania pytań - jesteśmy do dyspozycji przez najbliższą godzinę.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Czym spółka może pochwalić się w drugim półroczu?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Zakładamy, że chodzi o drugi kwartał :)
W drugim kwartale br., mimo wciąż wymagających warunków rynkowych, udało nam się osiągnąć solidne wyniki finansowe. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z realizacji kampanii sprzedażowej środków ochrony roślin opartych na glifosacie (którą zawsze prowadzimy w drugim kwartale). Wciąż udaje nam się także efektywnie zarządzać sytuacją związaną z wyższymi cenami surowców energetycznych i paliwa piecowego (w segmencie sodowym), a także surowców do produkcji pianek i żywic.
W drugim kwartale br. kontynuowaliśmy też realizację szeregu projektów inwestycyjnych, w tym sodę do dializ w Niemczech czy magazyny w piankach i soli. Zdecydowaliśmy się także na inwestycję umożliwiającą rozszerzenie naszego portfolio solnego o nowe produkty: lizawki solne dla zwierząt i granulat solny do zmywarek. Zarejestrowaliśmy także kolejne środki ochrony roślin w Polsce i za granicą.

Obrazek użytkownika Anonim
DD

Na poprzednim czacie była mowa o wysokomarżowym produkciee sodzie do dializ. można ten temat rozwinąć?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

W Niemczech realizujemy obecnie ważną dla nas inwestycję w produkty specjalistyczne. Chodzi o sodę oczyszczoną do zastosowań farmaceutycznych, w tym sodę do dializ. Widzimy bardzo wyraźnie rosnący rynek i chcemy to wykorzystać. Wg National Kidney Foundation 10% światowej populacji cierpi na przewlekłe choroby nerek, ponad 2 mln ludzi na świecie stosuje obecnie hemodializy i prognozuje się istotny wzrost tej liczby w kolejnych latach.
Soda do dializ to wysoko marżowy produkt, gdzie kluczową rolę gra jego jakość (konieczność posiadania specjalnych certyfikatów).

Obrazek użytkownika Anonim
Gerda

Z czego wynika spadek zysku o ponad 40% w porównaniu do pierwszego kwartału rok wcześniej?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jak rozumiemy chodzi o ujęcie r/r (czyli 2Q2017 do 2Q2016). Spadek zysku netto w drugim kwartale br. r/r to glównie efekt niższych wyników z podstawowej działalności oraz z działalności finansowej. EBIT r/r był niższy o ok. 30% i wynikało to głównie z wyższych kosztów surowców (w segmencie sodowym i organicznym), nieco niższych cen sody kalcynowanej (kontrakty podpisane na początku roku) oraz negatywnego wpływu umocnienia się PLN do EUR.
Gorszy wynik na działalności finansowej to głównie efekt ujemnych różnic kursowych z wyceny należności (efekt umocnienia się PLN do EUR).

Obrazek użytkownika Anonim
akcjonariusz

Czy według zarządu wycena Tronox Alkali na poziomie ośmiokrotności ebitda jest OK? Czy mogę prosić o komentarz w tej sprawie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie chcielibyśmy się odnosić do wyceny tej transakcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak bardzo wyższe ceny surowców wpłynęły na Państwa zyski?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie pokazujemy tak szczegółowych informacji - są to dla nas dane wrażliwe.
Natomiast chcieliśmy podkreślić, że cały czas staramy się efektywnie zarządzać tą sytuacją. Np. przy dużych wzrostach cen koksu zdecydowaliśmy się na częściowe zastępowanie go tańszym antracytem i taką strategię wciąż kontynuujemy (obecnie do wypalania kamienia wapiennego i produkcji CO2 zużywamy więcej antracytu niż koksu). W kwestii gazu stosujemy natomiast częściowy hedging.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Przychody rosną a zysk ze sprzedaży spada... o co tu chodzi?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Tak jak pisaliśmy wyżej - negatywny wpływ miały głównie wyższe ceny surowców, niższe ceny sody i sytuacja walutowa.
Jednocześnie bardzo mocno rozwijamy sprzedaż we wszystkich obszarach działalności. Dobrym wynikiem sprzedażowym r/r możemy właściwie pochwalić się we wszystkich obszarach biznesowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Przed laty Ciech dużo stracił na opcjach walutowych. Jaki jest obecnie sposób zapobiegania podobnym wpadkom.

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Mamy wdrożoną odpowiednią politykę zarządzania ryzykiem finansowym, która ma na celu zapobieganie takim sytuacjom.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

dlaczego świadczycie usługi transportowe? przychody z tego poniżej kilku promili więc po co się rozdrabniać na taką formę działalności?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Segment transportowy to ok. 30 mln PLN kwartalnie, z czego większość z realizacji usług na potrzeby Grupy. Własny transport, szczególnie w segmencie sodowym, daje nam istotną przewagę konkurencyjną w zakresie obsługi logistycznej. CIECH Cargo świadczy także usługi transportu naszych surowców energetycznych.
Przychody spoza Grupy stanowią obecnie niewielką część, ale pracujemy nad jej zwiększeniem.

Obrazek użytkownika Anonim
Damian

Jak wygląda sprzedaż do krajów afrykańskich i Ameryki Południowej?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Cały czas rozwijamy sieci sprzedażowe i szukamy nowych dystrybutorów. Pracujemy też nad dostosowywaniem produktu do potrzeb tamtejszych odbiorców.
Oba kierunki uważamy za bardzo perspektywiczne i skutecznie wykorzystujemy tam nasze kompetencje (sprzedażowe i logistyczne) z rynku europejskiego.

Obrazek użytkownika Anonim
Heniek

Jaką korzyść ma Ciech z prowadzenia notowań na giełdzie we Frankfurcie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Obecność na frankfurckiej giełdzie to dla nas duży prestiż i jeszcze większa wiarygodność. Widzimy to przede wszystkim w relacjach z naszymi kontrahentami, pomaga nam to w relacjach handlowych.
Mamy duży biznes w Niemczech (produkcja i dystrybucja sody) i jednocześnie kraj ten jest naszym najważniejszym rynkiem eksportowym. Notowania akcji CIECH na tym samym parkiecie co największe europejskie spółki chemiczne jest pozytywne dla naszego wizerunku, a co za tym idzie prowadzonych działań sprzedażowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie inwestycje były w pierwszym półroczu przeprowadzone?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Kontynuowaliśmy inwestycję odsiarczania i odazotowania w naszych elektrociepłowniach w Polsce oraz rozbudowę naszych magazynów - dla soli i pianek. Jednocześnie prowadzimy kolejne procesy rejestracji środków ochrony roślin - w Polsce i za granicą, oraz inwestujemy w nowe substancje aktywne.
Natomiast jedną z kluczowych dla nas obecnie inwestycji jest soda do dializ, o której pisaliśmy wyżej. Zaczynamy też właśnie pracę nad nowymi produktami w obszarze soli - lizawkami solnymi i granulatem do zmywarek. Ale portfolio produktowe rozszerzamy właściwie we wszystkich obszarach działalności (np. też w piankach i krzemianach).

Obrazek użytkownika Anonim
Sebastian

Jakie planujecie inwestycje w trzecim i czwartym kwartale i jak one wpłyną na potencjalne zyski i kiedy?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Prowadzone obecnie inwestycje to projekty długoterminowe i opisaliśmy je już wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
Góral

W rekomendacji BOŚ-a analitycy spodziewają się, że wszystkie kwartały w tym roku będą gorsze od analogicznych kwartałów w zeszłego roku. Jakie jest Państwa zdanie i jakie przewidywania?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jak Państwo wiecie - nie publikujemy własnych prognoz i nie komentujemy prognoz analityków.

Obrazek użytkownika Anonim
Gerda

Na co spółce prawie pół miliarda w gotówce? Jakieś akwizycje się szykują??

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Wciąż prowadzimy szereg projektów inwestycyjnych i dodatkowo w "pipeline" mamy nowe projekty rozwojowe, które są obecnie w fazie analiz - nie można wykluczyć, że będziemy je realizować. Dodatkowo, jako spółka o globalnych aspiracjach, nie wykluczamy także projektów M&A.
Ponadto, na koniec roku mamy do spłaty 160 mln PLN obligacji.

Obrazek użytkownika SZNBLN
SZNBLN

Kurs spada obecnie o ponad 2%. Jak oceniaja Panstwo reakcje rynku?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie chcielibyśmy odnosić się do kursu akcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Antracyt jest mniej energetyczny w stosunku do koksu, przy jakiej różnicy cen opłaca się go używać?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie podajemy tak szczegółowych informacji - są to nasze wewnętrzne analizy i know-how. Przez wiele lat testowaliśmy efektywność produkcji z wykorzystaniem jednego i drugiego paliwa. Te doświadczenia właśnie wykorzystujemy przy bieżących decyzjach operacyjnych dotyczących mix-u paliwa piecowego.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy widać presję na ceny sody na rynku europejskim ze względu na nowe projekty w Turcji?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jesteśmy jeszcze przed kontraktacją sody na 2018 r. i za chwilę wchodzą na rynek nowe moce tureckie, co może powodować presję na ceny podczas kontraktacji.
Jednocześnie, wciąż pozostaje wiele niewiadomych odnośnie działalności nowej fabryki w Kazan, w tym najważniejsze – ostateczne wolumeny produkcyjne oraz kierunki ekspansji. W związku z tym mamy obecnie do czynienia z niepewnością rynkową.
Od dawna mamy tego świadomość i podejmujemy wiele działań, żeby być do tego jak najlepiej przygotowanym, m.in. utrzymujemy wysoką jakość naszego produktu, wzmacniamy kompetencje logistyczne, pracujemy nad jeszcze lepszymi relacjami z klientami i dłuższymi niż roczne umowami.
Dodatkowo, na sytuację popytowo-podażową i cenową na rynku sody w przyszłym roku trzeba patrzeć także przez pryzmat innych czynników takich jak np. sytuacja w Chinach.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Około 10 lat temu cena akcji Ciech przewyższała kwotę 160 zł za akcję. Kiedy ten rekord zostanie pobity?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Tak jak pisaliśmy wcześniej - nie chcemy odnosić się do kursu akcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Czy planowana jest emisja nowych akcji?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Obecnie nie planujemy emisji akcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Jaki jest plan inwestycyjny na najbliższe lata?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Przede wszystkim chcemy skupić się na rozwoju portfela produktów, ze szczególnym uwzględnieniem produktów specjalistycznych charakteryzujących się wysoką marżą. O konkretnych projektach pisaliśmy wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Dlaczego nie było dywidendy w tym roku mimo dużego zysku i czy jest szansa na dywidendę za rok?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Podkreślamy, że decyzja o dywidendzie jest podejmowana przez Walne, my możemy odnieść się do naszej rekomendacji.
Tak jak pisaliśmy - wciąż realizujemy szereg projektów inwestycyjnych, a kolejne analizujemy pod kątem włączenia do planu CAPEX. Dodatkowo, nie wykluczamy M&A i mamy w tym roku obligacje do spłaty (tak jak pisaliśmy wyżej).

Obrazek użytkownika Anonim
ada

Jaki jest planowany na ten rok CAPEX? Ile grupa wydała w I półroczu? Jakie są główne cele inwestycyjne?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

W I półroczu br. wydaliśmy ok. 200 mln PLN. Na teraz zakładamy, że CAPEX w całym 2017 r. może być na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych. O celach inwestycyjnych pisaliśmy powyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
jaksa

Czy grupa Ciech na stałe włączy dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami ?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Decyzję o podziale zysku podejmuje Walne Zgromadzenie.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Który sektor produkcji (żywice, soda, pianki itd.) jest w tej chwili najbardziej dochodowy?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie podajemy danych odnośnie marżowości - są to dla nas bardzo wrażliwe informacje. Możemy powiedzieć, że w grupie najwyżej marżowych produktów jest m.in. sól i soda oczyszczona, które teraz intensywnie rozwijamy.

Obrazek użytkownika Anonim
Heniek

Czy Ciech planuje akwizycje w tym roku?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Jak każda firma o globalnych aspiracjach, stale analizujemy rynek i jeśli pojawią się kolejne atrakcyjne okazje – nie wykluczamy skorzystania z nich.
Jeśli w tym obszarze pojawią się jakieś nowe istotne dla spółki informacje – przekażemy je publicznie.

Obrazek użytkownika Anonim
TZysk

W wynikach ostatnich kwartałów widać spadek marży. Czy zakładacie Państwo, że od teraz w kolejnych kwartałach może ona zacząć rosnąć, czy jest jeszcze na to za wcześnie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Tak jak podkreślaliśmy wcześniej - nie podajemy prognoz, więc nie możemy odpowiedzieć na to pytanie.

Obrazek użytkownika Anonim
ada

Jaką strategię przyjmuje spółka na drugą połowę roku/przyszły rok, uwzględniając niekorzystne trendy na rynku surowców energetycznych i na rynku sody (uruchomienie nowych mocy skutkujące spadkiem cen)?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Odpowiedzieliśmy już na takie pytania wyżej.

Obrazek użytkownika Anonim
Piotr

Jak wypada obecna wycena spółki Ciech w porównaniu do innych spółek międzynarodowych, z którymi konkurujecie?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Podobnie jak wcześniej - nie odnosimy się do wyceny CIECH.

Obrazek użytkownika Anonim
Hubert

Czy inwestycja MCPA już się spłaciła?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Nie ulega wątpliwości, że dzięki tej inwestycji Grupa CIECH zyskała liczne przewagi konkurencyjne. Pamiętajmy, że produkty oparte na MCPA (takie jak np. znany, stosowany w Polsce CHWASTOX) to podstawa naszej oferty produktowej i mocnej pozycji rynkowej.
Pozwoliło nam to zbudować szeroką ofertę, wejść na nowe rynki i coraz skuteczniej konkurować z największymi graczami. Efekty tych działań widać w wynikach naszego segmentu organicznego.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy wynegocjowaliście już Państwo formułę cenową na dostawy pary technologicznej w latach 2019-26 dla spółki zależnej w Rumunii? Czy istnieje nadal ryzyko wstrzymania dostaw pary w Rumunii?

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Obecna formuła obowiązuje do końca 2018 r. i negocjacje ceny na kolejne lata odbędą się bliżej tego terminu.
Podkreślamy, że obecnie dostawy przebiegają bez zakłóceń.

Obrazek użytkownika CIECH
CIECH

Bardzo dziękujemy za udział w czacie. Jeśli macie Państwo jeszcze jakieś pytania zapraszamy do kontaktu z osobą odpowiedzialną za relacje inwestorskie - kontakt znajduje się na naszej stronie internetowej. Tam też znajdziecie sporo materiałów inwestorskich i informacji o samej spółce. Życzymy miłego popołudnia i weekendu!

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.