Relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol: Grupa wypracowała historycznie najwyższy zysk netto i największą sprzedaż produktów
Obrazek użytkownika Czaty
30 mar 2021, 15:00

„Grupa wypracowała historycznie najwyższy zysk netto i największą sprzedaż produktów” - relacja czatu z wiceprezesem zarządu PCC Exol

We wtorek, 30 marca 2021 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, Rafałem Zdonem. Podczas spotkania rozmawialiśmy o aktualnej działalności spółki. Inwestorzy zadawali również pytania o wyniki finansowe, sprzedaż produktów oraz działalność w czasie pandemii COVID-19.

W spotkaniu wzięło udział blisko 700 inwestorów, a wiceprezes zarządu odpowiedział na 24 pytania. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Exol, Rafałem Zdonem. Porozmawiamy o aktualnej sytuacji spółki oraz planach rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się we wtorek, 30 marca 2021 r. o godz. 11:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry, witam Państwa na czacie. Zachęcam do zadawania pytań i śledzenia dyskusji.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zanim zaczniemy odpowiadać chciałbym przytoczyć kilka słów na temat działalności spółki. PCC EXOL to giełdowa spółka chemiczna wchodząca w skład międzynarodowej Grupy PCC. Działalność Spółki obejmuje produkcję oraz sprzedaż surfaktantów. Surfaktanty to związki chemiczne o zdolnościach zmieniania właściwości powierzchniowych cieczy, w której są rozpuszczone. PCC EXOL jest wiodącym producentem surfaktantów w Polsce i na rynkach Europy Wschodniej. Stale rozwija swoją ofertę skierowaną do branż takich jak chemia gospodarcza i przemysłowa, włókiennicza, przemysłu tworzyw sztucznych, czyszczenia przemysłowego, obróbki metalu i wielu innych. Akcje PCC EXOL są notowane na GPW od sierpnia 2012 r., a obligacje od 2016 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor2

Jak podsumowałby Pan miniony rok?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Miniony rok z pewnością był okresem szczególnym. Pandemia doprowadziła do istotnego spowolnienia światowej gospodarki. Mimo wielu niepewności, Grupa wypracowała historycznie najwyższy zysk netto i największą sprzedaż produktów. W porównaniu do roku 2019 skonsolidowany zysk EBITDA był wyższy o ponad 35% a zysk netto aż o ponad 42%. Spadki sprzedaży do aplikacji dla przemysłu skompensował z nadwyżką wzrost sprzedaży w grupie produktów do detergentów i kosmetyków. Dobre wyniki to między innymi także konsekwencja niższych cen surowców.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor2

Jaki wpływ ma pandemia na sprzedaż EXOLA?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rynek odnotował zwiększenie zapotrzebowania na typowe środki dezynfekujące, co jednak nie ma wpływu na spółkę. Środki dezynfekujące zawierają bardzo mało surfaktantów. Natomiast w segmencie związanym z higieną – czyli kosmetykach i detergentach, odnotowaliśmy faktycznie pozytywny wpływ, którego efektem są bardzo dobre wyniki.

Obrazek użytkownika Anonim
JP

Zapotrzebowanie na jakie produkty spowodowało wzrosty?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Precyzując moją wcześniejszą wypowiedź, nasze surfaktanty są głównym składnikiem np. mydeł w płynie czy innych środków myjących i czyszczących. Pandemia spowodowała wzrost zapotrzebowania na nie. Tu właśnie zwiększyliśmy sprzedaż o ponad 12% wobec roku 2019. Jednocześnie w związku z pandemią część naszych odbiorców przemysłowych ograniczyło produkcję. W kilku istotnych branżach przemysłowych, m.in. w tekstyliach, w garbarstwie oraz produktach do mycia instytucjonalnego odnotowaliśmy spadek popytu. Mimo tego wypracowaliśmy historycznie najwyższe wyniki zarówno na poziomie EBITDA, jak i wyniku netto.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak dobrze rozumiem z raportu, wzrosty w grupie produktów dla branży kosmetyków i detergentów kompensują spadki w aplikacjach dla przemysłu?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wyniki minionego roku potwierdzają, że jest to możliwe. W grupie produktów dla branży kosmetyków i detergentów wypracowaliśmy lepsze wyniki przy równoczesnym pogorszeniu w aplikacjach dla przemysłu. Początkowo spadło zainteresowanie zastosowaniami przemysłowymi, głównie na rynku mycia i prania instytucjonalnego. Był to wynik mniejszej aktywności hoteli i gastronomii oraz rynku tekstylnego. Trudno powiedzieć, co się wydarzy w długim okresie. Ożywienie na rynku aplikacji dla przemysłu widoczne od trzeciego kwartału ubiegłego roku jest dla nas dobrą informacją. Nie są to jednak wciąż poziomy sprzed pandemii.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Poprawa w grupie produktów dla przemysłu to już trend? Kiedy rynek odbuduje się?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Faktycznie od września ma miejsce wzrost popytu wśród części klientów, zwłaszcza z Europy Zachodniej. Pamiętajmy jednak, że sytuacja uległa stopniowej poprawie poza pewnymi grupami klientów, związanymi m.in. z branżą hotelarską i gastronomiczną. Dodatkowo część naszych odbiorców przemysłowych w wyniku pandemii ma wciąż ograniczoną produkcję. Można przypuszczać, że powrót tej grupy produktów do poziomu sprzedaży sprzed pandemii to będzie pewien proces. Wszystko jednak, co oczywiste, zależy od rozwoju pandemii.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Obecnie mówi się już o trzeciej fali pandemii. Jak radzicie sobie z personelem?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W dalszym ciągu utrzymujemy szereg działań zabezpieczających i profilaktycznych, które podejmujemy już od ponad roku. Prowadzimy stały monitoring naszych pracowników przebywających w izolacji i na kwarantannie. Aktualnie obserwujemy zwiększającą się liczbę zachorowań, co jest powiązane z sytuacją obserwowaną w skali całego kraju. Na terenie całego zakładu, zarówno dla pracowników instalacji produkcyjnych, jak i administracyjnych, utrzymane są obostrzenia sanitarne, dotyczące zasad bezpiecznej pracy. Dodatkowo pracownicy administracyjni wciąż pracują w trybie rotacyjnym. Stale korzystamy też z testów antygenowych, posiadających rekomendację WHO.

Obrazek użytkownika Anonim
JP

Przez jakiś czas Spółka była postrzegana przez rynek jako spółka COVID-owa. Może Pan to skomentować?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Pamiętajmy, że nie jesteśmy producentem takich produktów jak gumowe rękawiczki czy maseczki, z drugiej strony do tej pory podczas pandemii spółka radzi sobie moim zdaniem bardzo dobrze. Pandemia wpłynęła pozytywnie na naszą sprzedaż w grupie produktów do zastosowań w kosmetykach i detergentach, równolegle spadło zapotrzebowanie na produkty do zastosowań przemysłowych.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor 2

Jak sytuacja na rynku surowców może wpłynąć w najbliższym czasie na ceny surfaktantów?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Obserwując zachowania cen surowców, w długim okresie ceny surfaktantów generalnie podążają za cenami surowców. Cena dla klienta odzwierciedla ich zwyżki lub spadki. To oznacza, że tylko w krótkim okresie ich zmiana może wpływać na marżę.

 

Warto zauważyć, że przez ostatnie lata nasze marże co do zasady rosły. I to niezależnie od sytuacji na rynku surowców. Stale optymalizujemy nasz portfel i maksymalizujemy udział produktów wysokomarżowych. To nasza strategia na wzrost średniej marży.

Obrazek użytkownika Anonim
Peper

Czy utrzymująca się pandemia rodzi po Waszej stronie ryzyko utraty kluczowych kontrahentów?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Posiadamy szerokie portfolio produktowe, co przekłada się na rozbudowaną bazę odbiorców. Oferujemy produkty masowe, trafiające do kilkudziesięciu klientów. Z drugiej strony nasza oferta obejmuje również produkty niszowe, w tym wysokospecjalistyczne, pożądane przez wąskie grono. Stale poszerzamy bazę klientów, w tym także o małych i średnich odbiorców którzy potrzebują większego wsparcia obsługi przed- i posprzedażowej. W ten sposób stabilizujemy swoją sprzedaż i obniżamy ryzyko jej znaczącego spadku.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

W raporcie rocznym wspominacie Państwo o rekordowych wynikach PCC EXOL za rok 2020. Czy planujecie wypłatę dywidendy, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

O przeznaczeniu zysku za rok obrotowy zdecydować mogą jedynie akcjonariusze Spółki, w drodze uchwały Walnego Zgromadzenia. Jako Zarząd przedstawiamy swoją propozycję odnośnie wypracowanego zysku. W rekomendacji kierujemy się bieżącą dynamiką rozwoju Spółki i przewidywanym poziomem płynności finansowej. Bierzemy pod uwagę również konieczność zapewnienia możliwości realizacji przyszłych i bieżących inwestycji. Jednakże, jak wspomniałem, ostateczna decyzja w tym zakresie należy wyłącznie do Walnego Zgromadzenia.

Obrazek użytkownika Anonim
EK

co z e zrównoważoną chemią w działalności Spółki?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zielone technologie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się trendów na rynku chemikaliów. Pandemia znacząco wzmaga ten trend, pokazując jak ważne jest czyste środowisko i jego wpływ na zdrowie człowieka. Budujemy ofertę produktów wpisujących się w trend zielonej chemii. Proponujemy swoim klientom nowy segment produktów o nazwie GREENLINE. To bogate i zróżnicowane portfolio produktów pozwala być mocno aktywnym także w kategorii zrównoważonej produkcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Czy odnotowujecie Państwo jakieś istotne problemy związane z zachowaniem płynności finansowej? Czy trwająca pandemia ma na nią wpływ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Nie odnotowujemy tego typu problemów. Wdrożony przez nas system ubezpieczenia i monitorowania płatności pozwala nam zachować niski poziom przeterminowań. Zabezpieczenie płynności finansowej zawsze było naszym priorytetem. Wspomniany system działa w Spółce od lat i sprawdza się również w dobie pandemii.

Obrazek użytkownika Anonim
Grzegorz

Czy planujecie kolejne emisje obligacji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Emisje obligacji zawsze uzależniamy od aktualnych potrzeb Spółki i warunków panujących na rynku. Na chwilę obecną nie mamy czynnego prospektu. Zawsze jednak, kiedy pojawiały się argumenty za nowymi emisjami, oferowaliśmy obligacje.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w połowie roku 2021 powinniście Państwo zakończyć inwestycję w instalację oksyalkilatów? Czy nadal jest to realny termin?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rozwój pandemii w 2020 roku wymusił na nas czasowe wstrzymanie tej inwestycji. Prace wznowione zostały w trzecim kwartale ubiegłego roku i od tamtej pory trwają nieprzerwanie. Nie odnotowujemy istotnych opóźnień, co pozwala nam przypuszczać, że inwestycja zostanie ukończona w założonym terminie.

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz

Co niesie ze sobą ta nowa inwestycja?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Instalacja umożliwi produkcję wyrobów przeznaczonych między innymi do branży czyszczenia przemysłowego, produkcji papieru czy przetwórstwa spożywczego. Tym samym będziemy mogli poszerzyć swoje portfolio o wysoce specjalistyczne produkty. Te produkty cieszą się w ostatnich latach rosnącym zainteresowaniem. Planowana zdolność produkcyjna nowej instalacji to 10 tys. ton rocznie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są plany EXOL na najbliższy czas?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Jak wszyscy widzimy, otoczenie wciąż zmienia się dynamicznie. Produkty dedykowane do wytwarzania środków myjących cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Powoli zaczyna wzrastać sprzedaż produktów do aplikacji przemysłowych. Nasze elastyczne linie produkcyjne umożliwiają nam na bieżąco reagować na potrzeby rynku. Płynnie dostosowujemy produkcję do zapotrzebowania. Jak już wspomnieliśmy, jesteśmy też na ostatnim etapie realizacji inwestycji w instalację oksyalkilatów.

 

Kładziemy duży nacisk na niszowe, wysokomarżowe produkty. Obecnie działania PCC EXOL w obszarze R&D koncentrują się na poszerzeniu portfela produktowego o produkty do zastosowań specjalistycznych. Działalność zespołów R&D w samym w 2020 roku pozwoliła wprowadzić kilkanaście nowych produktów. Są to produkty łagodne dla środowiska, biodegradowalne oraz tworzone na bazie naturalnych składników.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Co to znaczy, że sprzedaż surfaktantów do zastosowań przemysłowych w 1Q’21 się nie poprawiła ? Czy dalej obserwowany jest tam spadkowy trend na wolumenach r/r (tylko -3% r/r w 4Q’20) ? Czy spółka oczekuje skokowego wzrostu popytu po zniesieniu lockdownów ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Począwszy od trzeciego kwartału, sytuacja w branżach przemysłowych generalnie uległa poprawie. Wyjątkiem są niektórzy klienci, związani głównie z branżą hotelarską i gastronomiczną, które ucierpiały najbardziej. Nie można wykluczyć skokowego wzrostu popytu. Będzie on jednak zależy od tempa i kolejności znoszenia obostrzeń.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Jak zachowują się ceny surowców, szczególnie alkoholi tłuszczowych w 2021 w obliczu najwyższych od lat cen oleju palmowego/kokosowego ? Czy zarząd widzi dużą erozję marż w 1Q’21 ? W 4Q’20 nie było jeszcze widać efektu droższych surowców;

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Alkohole tłuszczowe i oleje naturalne są surowcami najbardziej podatnymi na wahania cen. Ich ceny zależne są od notowań surowego oleju z ziaren palmowych w Malezji. A one z kolei są mocno podatne na spekulacje i zmiany pogodowe. Ich wahania bywają gwałtowne i znaczące, nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt procent w przeciągu krótkiego okresu czasu. W czwartym kwartale ubiegłego roku sytuacja na rynku olejów i alkoholi drastycznie się zmieniła, a ich ceny zaczęły gwałtownie wzrastać. W tym czasie wzrosły o blisko 70%.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Spółka jest w trakcie dużej inwestycji w aksyalkilaty wysokomolowe, myśli o kolejnych inwestycjach. Jak wartościowo może kształtować się CAPEX w 2021 roku i jak te projekty wpłyną na EBITDA ? W 2020 roku CAPEX wyniósł tylko 30 mln PLN.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Na rok bieżący zaplanowano dalsze prace nad inwestycją w budowę stacji filtracji, w celu umożliwienia wykorzystania w pełni potencjału instalacji oksyalkilatów. Jej wartość szacuje się na około 7 mln zł. Ponadto trwają dalsze prace w ramach inwestycji, która pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2 tys. ton w zakresie wytwarzania estrów fosforowych. W najbliższym czasie decyzje inwestycyjne mogą zależeć od uwarunkowań rynkowych niezależnych od Grupy. Mam na myśli m.in. czynniki związane z otoczeniem makroekonomicznym, w tym wydarzenia związane z pandemią i jej wpływem na rynek.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Czy spółka dostrzega problemy w dostępie do strategicznych surowców ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Z punktu widzenia Grupy, sytuacja na rynku surowców zależna będzie m.in. od reakcji gospodarki światowej i poszczególnych krajów na pandemię. Na obecnym etapie nie można określić skutków, jakie Grupa, jak i nasi dostawcy surowców, będą musieli ponieść w związku z aktualną sytuacją.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Jaka jest ekspozycja walutowa spółki ? długa/krótka pozycja na USD i EUR ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Spółka zwykle w pewnym stopniu jest narażona na osłabienie złotego względem euro oraz dolara, gdyż przychody w walucie są wyższe niż koszty w walucie.
Sprzedaż eksportowa oraz sprzedaż krajowa, pośrednio uzależniona od kursu walut, stanowi zazwyczaj około 95% przychodów. Import oraz zakupy pośrednio uzależnione od kursów walut stanowią ok. 90% kosztów. Wobec tego, wahania kursowe walut w dużej mierze kompensują się. Znaczna część przepływów jest naturalnie zabezpieczona przed ryzykiem kursu walutowego. Oczywiście ostateczny bieżący wpływ, zależny jest od wielkości zmian kursów oraz skali importu i eksportu w danym okresie.

Obrazek użytkownika Anonim
Krystian Brymora (DM BDM)

Witam, kilka pytań z mojej strony. Będę wdzięczny za odpowiedzi :)
Spółka pisze w komentarzu po 4Q’20, że zapotrzebowanie na surfaktanty do detergentów w 2021 roku utrzymuje się na poziomie z końcówki 2020 roku. Czy oznacza to wolumen zbliżony do tego w 4Q’20 czyli 17,4 tys. ton (+7% r/r vs +23% r/r w 4Q’20) ?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W całym minionym roku istotnie, ponad 12% wzrosła sprzedaż produktów przeznaczonych do kosmetyków i detergentów wobec ich sprzedaży w roku 2019. Jak poinformowaliśmy w raporcie, obecne wysokie zainteresowanie produktami dedykowanymi do kosmetyków i detergentów wynika przede wszystkim z trwającej wciąż pandemii. Spowodowała ona zwiększenie zapotrzebowania na tę grupę produktów. Obserwujemy dalszy rozwój sytuacji, które nie jest od nas zależna i w najbliższym raporcie za I kwartał będziemy mogli dokonać kolejnego podsumowania.

Obrazek użytkownika Anonim
Darek

Kiedy Zarząd planuje zwolać WZA i kiedy przedstawi propozycje podziału zysku.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W ubiegłych latach rekomendacja Zarządu i Rady Nadzorczej w sprawie wypłaty dywidendy zwykle była publikowana na kilka dni przed terminem Walnego. W sprawie ogłoszenia terminu WZA, zapraszamy do śledzenia komunikatów Spółki :)

Obrazek użytkownika Anonim
Akcjonariusz PCX

Czy zauważalny trend wzrostu w kluczowych wartości i wskaźników ekonomiczno - finansowych w PCC Exol, w 2020 roku jest i będzie kontynuowany w 2021 roku?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Nie publikujemy prognoz ani szacunków wyników, nie możemy wypowiadać się już dzisiaj o przyszłych wynikach finansowych . To co możemy jednak stwierdzić, to że w ciągu ostatnich 5 lat nasze zyski rosną. Wyjątkiem jedynie był rok 2017. Tu zyski były tylko nieznacznie niższe ze względu na bazę, którą były wtedy rekordowo dobre wyniki 2016 roku.

 

Od 2015 do 2020 roku skonsolidowany zysk EBITDA wzrósł o około 75% a zysk netto o blisko 180%.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Bardzo dziękuję Państwu za udział w dzisiejszym spotkaniu. W przypadku kolejnych pytań zapraszam do serwisu relacji inwestorskich PCC Exol (https://www.pcc-exol.eu/investor) lub poprzez e-mail ir.exol[at]pcc[dot]eu. Pozdrawiam i życzę udanego popołudnia!

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.