Przejdź do treści

udostępnij:

260505_kghm_wyniki_finansowe

Wyniki finansowe Grupy KGHM za I kwartał 2026 r. – czat inwestorski z Piotrem Krzyżewskim, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych

Kategorie

W piątek, 15 maja 2026 roku odbył się czat inwestorski z Piotrem Krzyżewskim, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych KGHM. Spotkanie było poświęcone omówieniu wyników finansowych Grupy KGHM za I kwartał 2026 r. i planów rozwoju. Zapraszamy do lektury zapisu z tego wydarzenia.


 

Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z Piotrem Krzyżewskim, Wiceprezesem Zarządu ds. Finansowych w KGHM. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu wyników finansowych spółki za I kwartał 2026 roku.

Spotkanie rozpocznie się w piątek, 15 maja 2026 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Janusz Maruszewski 15 Maj 2026, 12:01

Szanowni Państwo, witamy na czacie inwestorskim z Wiceprezesem Zarządu KGHM ds. Finansowych, Piotrem Krzyżewskim. Rozpoczynamy spotkanie, zapraszamy do śledzenia dyskusji i zadawania pytań!

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:01

Dzień dobry, witam Państwa na naszym czacie inwestorskim poświęconym wynikom finansowym za I kwartał 2026 r. Podsumowując najistotniejsze parametry: Grupa KGHM osiągnęła zysk netto na poziomie ponad 3,5 mld PLN, przy rekordowych przychodach z umów z klientami i ponad dwukrotnym wzroście zysku operacyjnego EBITDA. Grupa odnotowała również istotną poprawę wyników polskich kopalń i hut, przy utrzymaniu wysokiej kontrybucji aktywów zagranicznych. Produkcja miedzi płatnej w Grupie wyniosła 176 tys. ton i była o 4% wyższa w ujęciu rocznym. Koszt C1 kształtował się na poziomie 1,69 USD/funt i był aż o 35% niższy w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Podczas naszego dzisiejszego spotkania przedstawię więcej szczegółów i odpowiem na interesujące Państwa zagadnienia. Zapraszam do zadawania pytań.

Gość: Obserwator 15 Maj 2026, 12:08

Jaki zysk netto zostanie w kghm Za 2025 rok ?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:08

W 2025 roku Grupa KGHM osiągnęła zysk netto na poziomie 3,7 mld PLN, (+28% r/r), natomiast Spółka wypracowała wynik netto 1,9 mld PLN.
Jeśli natomiast pytanie dotyczy rekomendacji podziału zysku za 2025 r. to propozycja Zarządu wygląda następująco:
• wypłata dywidendy w wysokości 300 000 000,00 PLN (1,50 PLN/akcję),
• przekazanie na kapitał zapasowy Spółki kwoty 1 646 423 407,72 PLN.
Jednak ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za rok 2025 podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź S.A. zaplanowane na 9 czerwca 2026 r.

Dodane przez Gość: Obserwator w odpowiedzi na

Gość: Aleksander Olszewski 15 Maj 2026, 12:11

Jaką strategię przyjmie KGHM wobec wysokich cen prądu,bo jest to główny czynnik ograniczający zyski w polskiej części spółki.

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:11

Dla ryzyka zmian cen energii elektrycznej źródło ekspozycji stanowią ceny sprzedaży w kontraktach dwustronnych oraz ceny transakcji sprzedaży energii na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), gdzie Jednostka Dominująca nabywa energię elektryczną w produktach terminowych (RTEE) jak i na rynku dnia bieżącego i następnego (RDB i RDN).
W przypadku ryzyka zmian cen paliwa gazowego źródło ekspozycji stanowi kontrakt zawarty z ORLEN S.A., zgodnie z którym cena nabywanego gazu w dużym stopniu uzależniona jest od notowań Towarowej Giełdy Energii dla gazu typu E (dotyczy zarówno kontraktów terminowych jak i kontraktów typu SPOT). W ramach zarządzania ryzykiem zmian cen czynników energetycznych, w I kwartale 2026 r. Jednostka Dominująca zawarła transakcje opcyjne na rynku gazu TTF. Wdrożone zostały struktury opcyjne mewa na kontrakt Endex ICE TTF Natural Gas Month Ahead na okres od kwietnia 2026 r. do marca 2027 r., dla łącznego wolumenu 137,95 GWh.
Takie działanie połączone z optymalizację źródeł wytwórczych i odbiorników powoduje, że ceny energii i gazu w relacji q1/q1 uległy niewielkiej zmianie, przy wyższej produkcji.

Dodane przez Gość: Aleksand… w odpowiedzi na

Gość: Joanna 15 Maj 2026, 12:13

Dzień dobry!
Przy tak dużym zysku, dlaczego KGHM proponuje tak małą kwotę za jedną akcję ( 1,5o zł) biorąc pod uwagę, że w poprzednim roku nie była płacona dywidenda?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:13

Prezentujemy odpowiedzialne podejście do wypłaty dywidendy. Spółka nie zmienia swojej polityki dywidendowej, decyzje kapitałowe pozostają uzależnione od warunków rynkowych, potrzeb kapitałowych i pozycji finansowej KGHM.
Zarząd Spółki opracowując rekomendację w sprawie podziału zysku wziął pod uwagę przede wszystkim bieżącą sytuację finansową oraz ocenę potrzeb finansowych Grupy KGHM w kontekście realizacji krótko i długoterminowych planów inwestycyjnych. Wniosek jest zgodny z polityką dywidendową Spółki, której celem jest zapewnienie równowagi pomiędzy kwotą wypłacanych dywidend a możliwościami efektywnego inwestowania wypracowanych zysków. Jednak ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za rok 2025 podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź S.A. zaplanowane na 9 czerwca 2026 r.
Kluczowym jest budowa wartości dla akcjonariuszy, która jest szerszym zagadnieniem niż sama dywidenda. Kurs naszych akcji wskazuje, że to dobry kierunek.

Dodane przez Gość: Joanna w odpowiedzi na

Gość: Bart 15 Maj 2026, 12:15

Na jakim etapie są rozmowy w sprawie złóż w Maroku ? Jaki tam jest poziom zasobności złóż miedzi.?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:15

Tak jak komunikowaliśmy w marcu br., KGHM podpisał z Office National des Hydrocarbures et des Mines i Managem Group memorandum dotyczące współpracy i analiz potencjalnych inwestycji w sektorze surowców Maroka. Zawarte przez nas porozumienie otwiera drogę do analiz potencjalnych projektów wydobywczych w regionie, który łączy bogate zasoby mineralne z rosnącą stabilnością gospodarczą i przyjaznym otoczeniem inwestycyjnym. Jest to dla nas kolejny element realizacji długoterminowych planów, zakładających aktywne poszukiwanie nowych złóż oraz wzmacnianie bezpieczeństwa surowcowego Grupy. Ten fakt to element działań zmierzających do dalszego rozwoju międzynarodowej działalności KGHM oraz identyfikacji nowych projektów wydobywczych poza Europą, a Maroko postrzegane jest jako jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków inwestycyjnych w Afryce Północnej, zarówno ze względu na zasoby surowców mineralnych, jak i stabilne otoczenie gospodarcze. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Dodane przez Gość: Bart w odpowiedzi na

Gość: Mario 15 Maj 2026, 12:19

KGHM podejmuje działania związane z redukcją kosztów rod,ajowych, widać to zwłaszcza w porównaniu wyników 2025 do analogicznego okresu 2024. Które z obszarów redukcji kosztów przyniosły największe efekty. Jak widzicie Państwo utrzymanie podtrzymanie trendów związanych z redukowaniem bazy kosztów rodzajowych w KGHM. Czy są aktualnie prowadzone jakieś projekty, mogące wesprzeć utrzymanie dyscypliny kosztowej w GK KGHM.

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:19

Zwiększenie kosztów rodzajowych w KGHM PM w relacji do q1 poprzedniego roku dotyczyło niemal w całości wzrostu kosztów zużycia wsadów obcych oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin.

W q1 2026 r. koszty według rodzaju ogółem w relacji do q1 2025 r. były wyższe o 1 768 mln PLN, przy wyższym o 843 mln PLN podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz przy wyższych kosztach zużycia wsadów obcych o 839 mln PLN z uwagi na wyższą o 26% cenę ich zakupu i wyższy wolumen zużycia o 6,4 tys. t Cu (+12%).

Wzrost kosztów rodzajowych po wyłączeniu kosztów zużycia wsadów obcych oraz podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniósł 86 mln PLN (+2%) i wynikał głównie z wyższych kosztów:
- pracy o 83 mln PLN (+6%) ze względu na wzrost stawek wynagrodzeń dla pracowników oraz wyższego odpisu na nagrodę roczną,
- amortyzacji o 33 mln PLN (+7%) wynikających ze zrealizowanych w Spółce nowych inwestycji,
- czynników energetycznych o 43 mln PLN (+9%) z uwagi na wzrost wolumenu zużycia energii zakupionej z zewnątrz przy niższej produkcji energii własnej z bloków gazowo-parowych oraz wyższej ceny zakupu energii,
przy niższych kosztach:
- zużycia materiałów i paliw (bez wsadów obcych) o 60 mln PLN (-9%) głównie z uwagi na niższe koszty gazu technologicznego (-35 mln PLN) z tytułu niższej ceny zakupu oraz mniejszego wolumen zużycia,
- usług obcych o 11 mln PLN (-2%) wynikających głównie z niższych kosztów górniczych robót przygotowawczych o 23 mln PLN (-12%).

Jeśli chodzi o projekty wspierające utrzymanie dyscypliny kosztowej to realizowany jest Program Optymalizacji Kosztowej. Program ten, to proces strategiczny, którego celem jest poprawa efektywności operacyjnej i wzmocnienie możliwości inwestycyjnych Grupy KGHM. Możliwości optymalizacji i efektów szukamy głównie w obszarach zużycia materiałów i usług na potrzeby GCT, gospodarki zapasami czy zakupu i zużycia czynników energetycznych.

Dodane przez Gość: Mario w odpowiedzi na

Gość: OKI 15 Maj 2026, 12:22

Dzień dobry
Czy mógłby Pan przedstawić temat kwasu siarkowego z perspektywy KGHM ?
Czy / jak bardzo spółka korzysta na tej sytuacji ?
Jak bardzo ceny tego surowca wzrosły w ostatnim czasie ?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:23

Spółka produkuje rocznie średnio ok. 600 tys. ton kwasu siarkowego (w procesie produkcji hutniczej), który następnie jest sprzedawany odbiorcom krajowym oraz europejskim, a jego nadwyżki eksportowane są do Ameryki Północnej i Południowej. Kwas siarkowy jest produktem ubocznym przy odsiarczaniu gazów hutniczych w Hucie Miedzi Głogów (ok. 550 tys. ton rocznie) i Hucie Miedzi Legnica (ponad 50 tys, ton).
Jest on szeroko wykorzystywany w przemyśle nawozowym i chemicznym. Służy między innymi do produkcji nawozów fosforowych, kwasu fosforowego oraz barwników, celulozy, akumulatorów i materiałów wybuchowych. Kwas siarkowy jest sprzedawany głównie lokalnie do odbiorców krajowych.
KGHM PM S.A. posiada także terminal umożliwiający przeładunki kwasu siarkowego zlokalizowany w Szczecinie o zdolności magazynowej około 33 tys. t kwasu.
Obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie nie ma wpływu na wolumen produkcji kwasu siarkowego Polskiej Miedzi, natomiast krótkoterminowo może pozytywnie wpłynąć na rentowność tego segmentu naszej działalności. Należy zauważyć, że część światowej produkcji miedzi (<20%) realizowana jest metodą SX-EW (Solvent Extraction – Electrowinning). To technologia hydrometalurgiczna, do której używa się kwasu siarkowego, stosowana głównie do odzyskiwania miedzi z rud tlenkowych o niskiej zawartości metalu. Na ten moment ciężko jest jednak stwierdzić, w jakim stopniu i na jak długo sytuacja na Bliskim Wschodzie wpłynie na globalną podaż kwasu siarkowego, a jeszcze trudniej oszacować wpływ tej sytuacji na produkcję miedzi poprzez proces SX-EW.
Natomiast jeżeli sytuacja na Bliskim Wschodzie utrzyma się to wysokie ceny kwasu siarkowego mogą uszkodzić
podaż miedzi co skutkować może wyższą ceną miedzi, wyższą inflacją po stronie artykułów żywnościowych (kwas siarkowy wykorzystywany jest przede wszystkim do produkcji nawozów).

Dodane przez Gość: OKI w odpowiedzi na

Gość: Inwestor33 15 Maj 2026, 12:25

Co ze strategią? Czy możemy się jej spodziewać w zapowiadanym w ub. kwartale terminie?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:25

Zarząd KGHM prowadzi przegląd przygotowanej Strategii Grupy KGHM 2055+. Głównym celem jest poprawa efektywności operacyjnej i finansowej spółki oraz grupy kapitałowej. Zgodnie z zapowiedzią Prezesa podczas wczorajszej konferencji wynikowej, ukończenie prac i publikacja spodziewane są w połowie roku.

Dodane przez Gość: Inwestor33 w odpowiedzi na

Gość: Inwestor33 15 Maj 2026, 12:31

Jak w I KW. wpłynął konflikt na Bliskim Wschodzie na sytuację w KGHM?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:31

W raportowanym okresie Grupa nie odnotowała negatywnego wpływu ze strony czynników związanych z konfliktem na Bliskim Wschodzie.
W związku z eskalacją napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie, w tym rozpoczęciem działań zbrojnych przez Stany Zjednoczone oraz Izrael przeciwko Iranowi, najistotniejszymi kategoriami ryzyka związanymi z konfliktem, wpływającymi na funkcjonowanie Spółki i Grupy, są:
- potencjalny wpływ na stan światowych gospodarek
- zmienność ceny ropy naftowej i gazu
- zmienność kursów walut (głownie USD/PLN)
- zmienność kursów złota i srebra
- zaburzenia w łańcuchu dostaw i dostępność paliw i energii na rynkach międzynarodowych
Obecnie sytuacja na Bliskim Wschodzie ogniskuje się przede wszystkim wokół Iranu, będącego istotnym producentem ropy naftowej oraz sprawującym kontrolę nad Cieśniną Ormuz. Dalszy rozwój sytuacji gospodarczej na świecie uzależniony jest w dużej mierze od ostatecznego efektu rozmów pokojowych.
Ze względu na wysoką niepewność związaną z kierunkami rozwoju sytuacji politycznej Bliskim Wschodzie, ani ich skala ani potencjalny wpływ na Grupę KGHM nie są możliwe do oszacowania dla kolejnych okresów.
Utrzymanie się konfliktu w dłuższej perspektywie może wpłynąć na negatywnie na cenę diesla używanego głównie w aktywach zagranicznych jako podstawowy nośnik energetyczny, operacyjny oraz na cenę gazu, który w aktywach krajowych używany jest w procesie produkcyjnym oraz jako paliwo z którego wytwarzamy energię i ciepło

Dodane przez Gość: Inwestor33 w odpowiedzi na

Gość: Inwestor33 15 Maj 2026, 12:33

Chciałbym zapytać o waszą współpracę z Lumina? Jakieś konkrety?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:33

Podpisaliśmy z Lumina Metals list intencyjny, który wskazuje ramy dyskusji w zakresie potencjalnych, przyszłych obszarów współpracy, w tym dostaw koncentratu miedzi z projektu Nowa Sól do hut miedzi KGHM. Patrząc na posiadaną przez nas infrastrukturę logistyczną oraz hutniczą jest to naturalny obszar współpracy między spółkami. List wyraża jedynie intencje stron i nie ma charakteru wiążącego.

Dodane przez Gość: Inwestor33 w odpowiedzi na

Gość: Kimi 15 Maj 2026, 12:34

Kiedy KGHM jako właściciel klubu Zagłębie Lubin powoła radę nadzorczą na nową kadencję

Gość: Luki 15 Maj 2026, 12:34

Czy KGHM jako właściciel klubu dokona zmiany prezesa ???

Gość: Początkujący inwestor indywidualny 15 Maj 2026, 12:36

Na czym będzie pomagała współpraca KGHM z Freeport Mcmoran?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:36

KGHM Chile SpA, spółka zależna KGHM PM S.A., zawarła umowę typu Farm‑Out z Minera Freeport‑McMoRan South America Limitada, należącą do Freeport‑McMoRan Inc. Porozumienie otwiera nowy etap współpracy pomiędzy spółkami, ukierunkowanej na rozwój perspektywicznego projektu poszukiwawczego miedzi w północnym Chile. Umowa określa zasady realizacji wczesnych prac poszukiwawczych oraz oceny potencjału geologicznego obszaru, który jest położony w jednym z najbardziej perspektywicznych regionów górniczych Chile i wykazuje korzystne przesłanki geologiczne oraz geofizyczne, uzasadniające dalsze prace na etapie wczesnej eksploracji.
Zgodnie z postanowieniami umowy, spółka KGHM Chile będzie odpowiedzialna za realizację prac poszukiwawczych na wczesnym etapie, niezbędnych do oceny charakterystyki geologicznej obszaru. W zależności od uzyskanych wyników, umowa przewiduje możliwość przejścia do kolejnego etapu współpracy, w tym utworzenia spółki joint venture w celu dalszego rozwoju projektu.

Dodane przez Gość: Początku… w odpowiedzi na

Gość 15 Maj 2026, 12:43

Gratuluję efektywności zarządczej i przebicia konsensusu w wynikach za 1Q2026. Ile Pana zdaniem jest jeszcze miejsca na tego rodzaju optymalizacje i poprawę w kolejnych kwartałach? Na czym będziecie się skupiać?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:43

Kontynuujemy prace związane z wdrażaniem Programu Optymalizacji Kosztowej w Grupie KGHM. Inicjatywy optymalizacyjne, które obejmują wszystkie kluczowe obszary biznesowe Spółki, w sposób trwały i strategiczny pozwolą na podniesienie efektywności ekonomicznej działalności całej Grupy. Prowadzimy także prace służące poprawie efektywności energetycznej i optymalizacji zużycia energii. Już w q1 wykonano z powodzeniem Plan Redukcji Energii skutkujący zaprzestaniem lub zmniejszeniem poboru energii elektrycznej z sieci w godzinach redukcji w ramach programu DSR (Demand Side Response), który zobowiązuje odbiorcę energii elektrycznej do dobrowolnego krótkotrwałego ograniczenia poboru mocy z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, w sytuacjach, kiedy tej energii zaczyna brakować.

Dodane przez Gość w odpowiedzi na

Gość: MS 15 Maj 2026, 12:49

Czy niedobory kwasu siarkowego są pozytywne czy negatywne dla spółki?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:49

Sytuacja na globalnym rynku kwasu siarkowego była szeroko dyskutowana podczas Cesco w Santiago. To też świadczy o ważności tego elementu w łańcuchu wartości po stronie produktów ubocznych hut miedzi (umożliwia to płacenie przez huty niższego TC/RC za koncentraty), a z drugiej strony jest produktem wykorzystywanych w ługowaniu.
Spółka produkuje rocznie średnio ok. 600 tys. ton kwasu siarkowego (w procesie produkcji hutniczej), który następnie jest sprzedawany odbiorcom krajowym oraz europejskim, a jego nadwyżki eksportowane są do Ameryki Północnej i Południowej. Kwas siarkowy jest produktem ubocznym przy odsiarczaniu gazów hutniczych w Hucie Miedzi Głogów (ok. 550 tys. ton rocznie) i Hucie Miedzi Legnica (ponad 50 tys, ton).
Jest on szeroko wykorzystywany w przemyśle nawozowym i chemicznym. Służy między innymi do produkcji nawozów fosforowych, kwasu fosforowego oraz barwników, celulozy, akumulatorów i materiałów wybuchowych. Kwas siarkowy jest sprzedawany głównie lokalnie do odbiorców krajowych.
KGHM PM S.A. posiada także terminal umożliwiający przeładunki kwasu siarkowego zlokalizowany w Szczecinie o zdolności magazynowej około 33 tys. t kwasu.
Obecna sytuacja na Bliskim Wschodzie nie ma wpływu na wolumen produkcji kwasu siarkowego Polskiej Miedzi.

Dodane przez Gość: MS w odpowiedzi na

Gość: Inwestor66 15 Maj 2026, 12:54

Czy może Pan skomentować aktualną sytuację na rynku miedzi?

Piotr Krzyżewski 15 Maj 2026, 12:54

Zbliżamy się do momentu decyzji odnośnie wprowadzenia ceł na import miedzi rafinowanej do Stanów od 2027 r., więc możliwy jest frontloading. Widać to w utrzymującym się zwiększonym imporcie do USA. Import miedzi rafinowanej do USA w Q1 br. był drugim najwyższym w historii i wyniósł 531 tys. ton; wyższy poziom odnotowano jedynie w drugim kwartale ubiegłego roku (600 tys. ton). Ponownie otworzył się arbitraż na rzecz CME vs LME, który w krótkim terminie przekracza już 400 USD/t i rośnie wraz z wydłużaniem okresu;

Chiny mogą być zmuszone do zaoferowania wyższej ceny by konkurować o surowiec z USA, ruch cenowy na SHFE już to pokazuje. Spadają zapasy, wzrastają premie importowe. Oczekiwana mniejsza dostępność złomów z uwagi zwiększenie kontroli obiegu złomów, co może przełożyć się na zwiększone zapotrzebowanie na katody. Zapowiadane są istotne postoje remontowe chińskich hut. Utrzymuje się zdrowy popyt: dobra eksportowe (m.in. EV), inwestycje w sieć energetyczną, kierunek związany z transformacją energetyczną (GET).

Wzrost kosztów produkcji głównie przez koszt diesla, siarki i materiałów wybuchowych. Jednak przy obecnych cenach producenci są w stanie je ponieść;
Spadek produkcji w Chile (problemy ze starzejącymi się kopalniami i ostatni wypadek w El Teniente). Obawy o dostępność kwasu siarkowego dla DRK (ponad 40% produkcji to SX-EW) i Chile, a przynajmniej o jego wyższą cenę. Dodatkowo działania rządu Peru wskazują na realne obawy o dostępność diesla dla przemysłu górniczego w kraju. Kończąc niejednoznaczne komunikaty dotyczące czasu potrzebnego do pełnego uruchomienia kopalni Grasberg budzą niepokój.

Dodane przez Gość: Inwestor66 w odpowiedzi na

Janusz Maruszewski 15 Maj 2026, 12:59

Szanowni Państwo, dziękujemy wszystkim za udział w czacie i za zadane pytania, a naszemu Gościowi za udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiamy i życzmy udanego popołudnia!

udostępnij: