"Od lat zaopatrujemy bardzo różne branże, to mocna strona naszego biznesu" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita
Obrazek użytkownika Czaty
30 sie 2024, 10:24

"Od lat zaopatrujemy bardzo różne branże, to mocna strona naszego biznesu" - relacja z czatu z wiceprezesem zarządu PCC Rokita

W czwartek, 29 sierpnia 2024 r. odbył się czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita. Tematem przewodnim spotkania były wyniki finansowe spółki za I półrocze 2024 roku.

W spotkaniu wzięło udział ponad 560 osób, a przedstawiciel spółki odpowiedział na blisko 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z wiceprezesem zarządu PCC Rokita, Rafałem Zdonem, na którym porozmawiamy o wynikach finansowych spółki za I półrocze 2024 roku.

 

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 29 sierpnia 2024 r. o godz. 13:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Dzień dobry, witam Państwa na czacie po wynikach za 1 półrocze 2024 r. Zapraszam do udziału i zadawania pytań!

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Poproszę o krótkie podsumowanie wyników 1 półrocza?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Minione półrocze okazało się dla nas wciąż wymagające. Analizując sam wynik EBITDA w poszczególnych segmentach po półroczu, za wyjątkiem segmentu Chloropochodne, odnotowaliśmy zbliżony poziom bądź poprawę w stosunku do półrocza roku 2023. Warto jednocześnie zauważyć, że wyniki te porównujemy z pierwszym półroczem ubiegłego roku a to był dla nas historycznie bardzo dobry czas.

 

Najtrudniejsze warunki panowały na rynku chloroalkaliów, segment Chloropochodne wypracował znacząco niższe rezultaty niż rok wcześniej, co wpłynęło na spadki wyników całej Grupy. Zysk EBITDA Grupy był blisko o połowę niższy w stosunku do pierwszego półrocza 2023 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co wpłynęło na wyniki pierwszego półrocza?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Przede wszystkim wyniki segmentu Chloropochodne. Spadki w tym segmencie w głównej mierze wpłynęły na niższe wyniki całej Grupy. Nie sprzyjał przede wszystkim niski popyt i niższe ceny chloroalkaliów. Ceny nabywanej energii elektrycznej były wciąż relatywnie wysokie.

 

Natomiast w pozostałych segmentach odnotowaliśmy poprawę bądź zbliżony poziom w stosunku do pierwszego półrocza 2023 r. W segmencie Poliuretany oraz w segmencie Pozostała działalność ponad dwukrotnie zwiększyliśmy wynik EBITDA. Zyski brutto tych segmentów również wzrosły, odpowiednio pięciokrotnie i dwuipółkrotnie. W szczególności dla segmentu Poliuretany było to odbicie po bardzo trudnym 2023 roku, przy czym tu obecna rentowność nie jest wciąż satysfakcjonująca.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Czy będą kolejne emisje obligacji?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W ostatnich 12. miesiącach byliśmy ponownie aktywni na rynku papierów dłużnych. Uplasowaliśmy 3 emisje obligacji, łącznie na 75 mln zł.

 

Wracając do pytania, zawsze rozważamy różne formy finansowania. Jako jedną z nich bierzemy pod uwagę emisje obligacji.

Obrazek użytkownika Anonim
AB

Co stanowi motywację do dalszej rozbudowy instalacji elektrolizy? Koszty?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Główny powód to dążenie do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej w segmencie Chloropochodne. Stąd koncentrujemy się na projektach wpływających na zmniejszenie energochłonności produkcji. Jej koszt jest dla nas istotnym czynnikiem. Dzięki zwiększonym zdolnościom produkcyjnym ma być możliwe zmienne obciążanie tej instalacji a to z kolei ma nam pozwolić na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej.

 

Wchodząc w szczegóły technologiczne, obciążenie to ma być dopasowywane do aktualnie zmieniających się cen energii. Chodzi tu głównie o dostępność zielonej energii na rynku. Jej ilość i cena potrafi się istotnie zmienić i to nawet w ciągu jednej doby. Potrafią także występować istotne różnice pomiędzy weekendami a dniami pracującymi.

 

Ponadto, w ramach działań związanych z dbałością o koszty, finalizujemy także inwestycję w kotłownię zasilaną gazem ziemnym. Nowa kotłownia ma zapewnić większe bezpieczeństwo dostaw pary technologicznej, jednego z głównych mediów niezbędnych przy produkcji chemicznej. Z jednej strony nowe jednostki gazowe pozwolą na elastyczny wybór surowca energetycznego do jej produkcji. Z drugiej strony mogą również pozwolić na istotne zmniejszenie zapotrzebowania na uprawnienia CO2. Efektem może być optymalizacja kosztów wytwarzania pary technologicznej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Chloropochodne ciągną wyniki spółki w dół. Czy jest potencjał na odbudowanie? Kiedy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Faktycznie niski popyt i ceny chloroalkaliów oraz ceny nabywanej energii elektrycznej wpłynęły na niższe wyniki tego segmentu w porównaniu do ubiegłego roku.

 

Ceny ługu sodowego i sody kaustycznej były istotnie niższe niż te w pierwszej połowie 2023.

 

Natomiast jednocześnie ceny sody kaustycznej były na zbliżonym poziomie wobec końca roku. Nie jest wykluczony wzrost jej cen powodowany wyższymi kosztami transportu konkurentów z Azji na rynkach zamorskich.

 

Generalnie trudno dziś jednak przewidzieć jak ceny chloroalkaliów będą się zachowywać w najbliższym czasie, pomimo zauważalnej w ostatnich miesiącach stabilizacji.

Obrazek użytkownika Anonim
PiotrS

Jakie były największe pozytywy ubiegłego półrocza?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Była to poprawa wyników segmentu Poliuretany. Wypracowaliśmy lepsze wyniki na poziomie zysku EBITDA jak i zysku brutto, głównie jednak za sprawą okresowego spadku podaży w Europie i tymczasowego wzrostu cen w pierwszych czterech miesiącach. Jednocześnie sam IIq24 nie był już jednak tak dobry, wyniki były niższe niż w Iq24.

 

Sądzę, że warto również zwrócić uwagę na pewien sukces w obronie przed dumpingiem ze strony chińskich producentów z branży fosforopochodnych. Komisja Europejska w kwietniu br. opublikowała decyzję o wprowadzeniu tymczasowych ceł antydumpingowych na poziomie około 60%. Był to wynik naszego wniosku złożonego wraz z innymi europejskimi producentami wybranych uniepalniaczy fosforowych. Pozytywny wpływ wprowadzonych ceł antydumpingowych na wyniki segmentu Inna działalność chemiczna odnotowaliśmy już w pierwszym półroczu 2024 roku.

 

Przykład ten pokazuje, że możliwe jest przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji. Analizujemy pod tym kątem również inne grupy produktowe.

Obrazek użytkownika Anonim
PiotrS

A jak wygląda rynek energii? To chyba ważny dla was aspekt.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Tak, to niezmiennie istotne dla nas medium. Od początku tego roku do kwietnia ceny energii elektrycznej spadały, przy czym w maju i czerwcu ponownie zaczęły rosnąć.

 

Obecnie ceny energii elektrycznej wciąż pozostają na wyższym poziomie niż przed kryzysem energetycznym w 2021 r. Równocześnie charakteryzują się pewnymi wahaniami.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Poprawiły się wyniki na poliolach. Czy to oznacza początek dobrej passy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Rzeczywiście miniony okres był dla tego segmentu odbiciem po bardzo trudnym 2023 roku.

 

Segment Poliuretany, bo o nim mowa, jak już wcześniej mówiłem, poprawił wyniki zarówno względem pierwszego jak i drugiego półrocza 2023 roku. Sam wynik EBITDA był wyższy przeszło dwukrotnie od tego w pierwszym półroczu 2023 roku. Był to głównie efekt wykorzystania sprzyjających warunków rynkowych, które pojawiły się niestety tylko czasowo. Krótkoterminowo zmniejszyła się podaż wśród europejskich producentów, co pozwoliło nam okresowo znacząco wypełnić zdolności produkcyjnych w pierwszych czterech miesiącach półrocza. Możliwe było także stopniowe podnoszenie cen, choć tylko w części półrocza.

 

Pomimo poprawy, sytuacja wciąż nie jest łatwa a poziom rentowności nie jest satysfakcjonujący.

 

Panujące warunki rynkowe w dalszym ciągu wymagają elastyczności, bieżącego dostosowywania się do oczekiwań klientów. Ich oczekiwania są możliwe do przewidzenia tylko w bardzo krótkim horyzoncie czasowym, co nam nie pomaga.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak spółka radzi sobie z zadłużeniem w bardziej wymagających czasach?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zadłużenie to głównie kredyty, stanowią około ¾ w ogólnej sumie długu. Pozostała część to obligacje. Po pierwszym półroczu wskaźnik net debt/EBITDA wyniósł 1,0.

Obrazek użytkownika Anonim
Cezary

Kiedy ceny chloroalkaliów powinny ruszyć w górę?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Trudno generalnie przewidzieć dalszy kierunek zmian cen na rynku chloroalkaliów.

 

Jednak wchodząc w szczegóły tego rynku, w przypadku sody kaustycznej, która wraz z ługiem sodowym jest jednym z głównych produktów segmentu Chloropochodne, aktualnie nie jest wykluczony wzrostowy kierunek zmian cen sody kaustycznej.

 

Powodem są wyższe koszty transportu konkurentów z Azji na rynkach zamorskich, m.in. w związku z konfliktem na Kanale Sueskim i koniecznością opływania Afryki. W tym upatrujemy potencjalnej szansy na ewentualne podwyżki cen sody kaustycznej a także zwiększenie sprzedaży tego produktu.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak wygląda sytuacja z cłami antydumpingowymi na produkty z Chin?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Widzimy pewne pozytywne efekty. Dotyczą części produktów wytwarzanych w segmencie Inna działalność chemiczna.

 

Żeby wszystkim z Państwa przybliżyć ten aspekt wspomnę, że w kwietniu 2024 r. Komisja Europejska opublikowała decyzję o wprowadzeniu tymczasowych ceł antydumpingowych na poziomie około 60% przeciwko chińskim producentom wybranych uniepalniaczy fosforowych. To efekt postępowania wszczętego na nasz wniosek, złożony wspólnie wraz z innymi europejskimi producentami wybranych uniepalniaczy fosforowych przeciwko chińskim producentom.

 

Wynik EBITDA tego segmentu zamknął się na bardzo zbliżonym poziomie do tego z pierwszego półrocza 2023 roku. Natomiast jednocześnie blisko trzykrotnie przebił ten z drugiego półrocza 2023 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor92

Gorsze czasy dla segmentu Chloropochodne i jednocześnie inwestycja w rozbudowę? Skąd taka decyzja?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Wbrew pozorom, szczególnie w obecnej sytuacji, zasadna jest rozbudowa instalacji. Inwestycja w dodatkowe elektrolizery jest podyktowana dążeniem do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej.

 

Jak już wspomniałem, ma być to osiągalne dzięki możliwości zmiennego obciążania instalacji elektrolizy wynikającej właśnie ze zwiększonych zdolności produkcyjnych. Nazywa się to modulowaniem obciążenia instalacji. Taki zabieg ma doprowadzić do obniżenia kosztów zużycia energii elektrycznej dzięki dopasowywaniu poziomu produkcji elektrolizy do cen energii zmieniających się nawet w ciągu jednej doby, czy w trakcie tygodnia. Różnice w cenach w skrajnych przypadkach potrafią być kilkukrotne. Co też ciekawe, w ekstremalnych przypadkach ceny potrafią być wręcz ujemne.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są kierunki eksportu Grupy?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Zacząłbym od tego, że eksport stanowi średnio około połowę sprzedaży Grupy.

 

Blisko 60% sprzedaży eksportowej generują kraje UE, nie licząc Niemiec. Na sam rynek niemiecki kierujemy około 20% naszego eksportu. Pozostała część trafia do Azji i innych części świata, w tym np. do Ameryki Południowej.

 

Jednocześnie, w szczególności w przypadku naszych chloroalkaliów, poszukujemy nowych klientów na rynkach, których dotąd nie zaopatrywaliśmy. Chcielibyśmy być obecni tam, gdzie tylko będzie potencjał do sprzedaży naszych produktów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są szanse na dywidendę za 2024 rok?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

W każdym roku przy decyzjach odnośnie dywidendy branych jest pod uwagę szereg czynników.

 

Odkąd jesteśmy na giełdzie, historycznie dzieliliśmy się zyskiem z akcjonariuszami. Suma wypłaconych odtąd dywidend już ponad dwukrotnie przekroczyła cenę na debiucie giełdowym, która była na poziomie 33 zł. Najwyższą z dotychczasowych dywidend Spółka wypłaciła w ubiegłym roku, w tym roku było to 6,70 zł na jedną akcję.

 

Przed nami jeszcze spora część roku. Decyzje o podziale zysku będą zapadać w połowie przyszłego roku na Walnym Zgromadzeniu.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

W porównaniu do innych polskich firm chemicznych jesteście mocno zdywersyfikowani. Czy to dalej działa?

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Oczywiście, dywersyfikacja nie jest idealnym lekiem na złą sytuację gospodarczą. Jest charakterystyczna dla naszej działalności i przez lata była dotąd dla nas wsparciem. Patrząc długofalowo na rynki, cechują się one zmienną, sinusoidalną koniunkturą. Możemy to zaobserwować choćby po wynikach Grupy wypracowanych w minionym półroczu. Sytuacja w poszczególnych segmentach jak i na rynkach przez nie obsługiwanych była i jest zróżnicowana.

 

Od lat zaopatrujemy bardzo różne branże, to mocna strona naszego biznesu. Jak każdy biznes mamy swoje mocne i słabe strony, akurat dywersyfikacja jest naszą mocną stroną.

Obrazek użytkownika Rafał Zdon
Rafał Zdon

Szanowni Państwo, czat ma swoją specyfikę i dynamikę. Siłą rzeczy nie jest w stanie oddać wielu aspektów działalności Grupy opisanych w naszym raporcie za ostatnie półrocze. Zachęcam Państwa do lektury całego raportu.

 

Jeszcze raz dziękuję Państwu za dzisiejszą obecność i aktywność. W przypadku dodatkowych pytań, zapraszam do kontaktu poprzez e-mail na adres ir.rokita[at]pcc[dot]eu.

Zostaw swój e-mail: przypomnimy Ci o zbliżającym się czacie, na kilka minut przed jego rozpoczęciem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.