Spółki projektowe Polenergii mają umowy na dostawy komponentów morskich farm wiatrowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
31 sie 2024, 08:56

Spółki projektowe Polenergii mają umowy na dostawy komponentów morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Polenergia ma 50 proc. udziałów, podpisały umowy na produkcję elementów przejściowych morskich turbin wiatrowych, na prace instalacyjne kabli eksportowych na lądzie oraz na zaprojektowanie i budowę "pod klucz" morskich stacji transformatorowych - podała Polenergia w komunikacie.

Wykonawcami umów są odpowiednio Smulders Project i Sif, Enprom oraz Iemants.

Jak podano, w ramach umów na elementy przejściowe zostanie wyprodukowanych 100 elementów przejściowych łączących fundament, czyli monopal, z wieżą turbiny wiatrowej wraz z wyposażeniem, po 50 dla każdego z projektów, przy czym transport i instalację elementów przejściowych zapewni Heerema Marine Contractors Nederland SE, na mocy odrębnego kontraktu.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie produkcji planowane jest w I połowie 2025 roku, a ukończenie w połowie 2026 roku.

Wynagrodzenie Smulders Project i Sif jest oparte o stawki indeksowane wskaźnikiem inflacji cen w zakresie materiałów i usług. W chwili zawarcia umów oszacowano je na kwotę ok. 328 mln euro. Kwota ta będzie zaktualizowana po sfinalizowaniu projektowania, a przed zamówieniem stali. Wynagrodzenie może także ulec zwiększeniu w przypadku uruchomienia przez spółki projektowe opcjonalnego zakresu prac.

Umowy na instalację kabli obejmują budowę korytarza kablowego oraz montaż lądowych kabli eksportowych dla obu projektów.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie prac planowane jest na ostatni kwartał 2024 roku, a ukończenie prac budowlanych planowane jest w lipcu 2026 roku. Łączne wynagrodzenie Enprom na podstawie umów dla obu projektów zostało wstępnie określone na kwotę ok. 172,6 mln zł. Kwota może być zwiększana poprzez dodatkowe prace. Wynagrodzenie nie podlega indeksacji.

Umowy na morskie stacje transformatorowe obejmują zaprojektowanie, zakup materiałów oraz budowę w formule "pod klucz" dwóch morskich stacji transformatorowych, po jednej dla każdego z projektów, przy czym transport i instalację stacji zapewni Heerema Marine Contractors Nederland SE, na mocy odrębnego kontraktu.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsze prace projektowe rozpoczęły się w lutym 2024 na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych, natomiast ukończenie prac planowane jest w październiku 2026 dla MFW Bałtyk II oraz kwietniu 2027 dla MFW Bałtyk III.

Łączne wynagrodzenie Iemants na podstawie obu umów, tj. dla obu projektów, zostało wstępnie określone na kwotę ok. 350 mln euro. Wynagrodzenie jest oparte o stawki indeksowane wskaźnikiem inflacji cen w zakresie materiałów wykorzystanych do produkcji konstrukcji podwodnych i modułów nawodnych stacji transformatorowej.

Umowy na elementy przejściowe oraz umowy na morskie stacje transformatorowe są warunkowe.

"Zawarcie umów wiąże się z koniecznością poniesienia przez spółki projektowe istotnych nakładów inwestycyjnych (capex) przed podjęciem finalnej decyzji inwestycyjnej (FID) dla projektów oraz przed potwierdzeniem przez instytucje finansowe udzielenia finansowania dla projektów (osiągniecie przez spółki zamknięcia finansowego), którego pozyskanie jest w toku" - napisano w komunikacie.

Polenergia podała, że zawarcie umów pozwala na realizację projektów zgodnie z aktualnym harmonogramem oraz z zachowaniem interfejsów z pozostałymi wykonawcami prac w projektach.

MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to spółki rozwijające w ramach przedsięwzięcia Polenergii i Equinor Wind Power projekty budowy dwóch morskich farm wiatrowych. Polenergia posiada w nich 50 proc. udziałów.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1440 MW, będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z projektów ma popłynąć do sieci w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.

(PAP Biznes), #PEP

pel/

Zobacz także: Polenergia SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości