7 powodów dlaczego mieszkania w największych miastach Polski są wciąż drogieCo tu dużo gadać. Ceny mieszkań w centrach polskich miast są bardzo wysokie. Na tle krajów Europy Zachodniej jest bardzo drogo. Dużo mniej niż w Polsce przeciętne gospodarstwo domowe musi zapłacić za zakup mieszkania w centrum Dublinu, Brukseli, Frankfurtu, czy Antwerpii. W Europie więcej za mieszkanie w centrum trzeba zapłacić albo na wschodzie (Rosja, Ukraina, Białoruś) albo w takich miastach jak Londyn, Paryż czy Rzym. Dlaczego w takim razie mieszkania w największych miastach w Polsce są wciąż tak drogie?

"Pamiętam inwestora, który utrzymywał pozycję długą dopóki nie spadną liście z danego, konkretnego drzewa" - wywiad z Pawłem Szczepanikiem

„Pamiętam inwestora, który utrzymywał pozycję długą dopóki nie spadną liście z danego, konkretnego drzewa” - wywiad z Pawłem SzcO tym jak trzeba grać, aby wygrać i o tym, co jest najważniejsze w spekulacji na kontraktach. O najdziwniejszych strategiach inwestycyjnych oraz spektakularnych sukcesach w spekulacji na polskim rynku giełdowym. O perspektywach na przyszłość i o tym czy dzisiaj jest trudniej zarobić pieniądze na giełdzie niż kiedyś. O tym wszystkim rozmawiamy z Pawłem Szczepanikiem, analitykiem, maklerem papierów wartościowych od 1993 roku, obecnie inwestorem i szkoleniowcem.

Czy warto inwestować w spółki, które przechodzą z NewConnect na rynek główny GPW?Rok 2014 był rekordowy pod względem ilości spółek, które przeszły z rynku NewConnect na rynek główny GPW. Takich debiutów było aż 10, co stanowi nowy rekord w stosunku do 2010 roku, kiedy zadebiutowało 8 spółek. Sporo, bo siedem, debiutów było też w roku 2013. Czy warto zainteresować się tego typu spółkami, które emigrują z NewConnect na rynek podstawowy? Czy spółki z NewConnect są dobrą okazją inwestycyjną? Sprawdźmy to na podstawie danych z ostatnich dwóch lat.

7 wykresów z raportu rocznego GPW które pokazują, że kupowanie teraz akcji ma sensDzisiaj rano Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie opublikowała raport finansowy, podsumowujący 2014 rok. Jak zwykle przy tej okazji, w swoim sprawozdaniu, Zarząd podzielił się informacjami na temat kondycji polskiego rynku giełdowego. Dane niezwykle ważne nie tylko dla akcjonariuszy spółki, ale też i wszystkich inwestorów giełdowych. Zapoznaliśmy się ze sprawozdaniem giełdy i wybraliśmy najważniejsze dane, które warto znać.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Czy czeka nas kolejny ruch w górę na franku szwajcarskim?

Czy czeka nas kolejny ruch w górę na franku szwajcarskim?Sektor bankowy jest obecnie największą kulą u nogi polskiej giełdy. Gdyby nie słabość spółek bankowych, to zarówno indeks WIG, jak i WIG20 znajdowałyby się w zupełnie innej sytuacji niż teraz. Tym co z kolei "ciąży" polskiemu sektorowi bankowemu jest portfel kredytów we franku szwajcarskim. Dlatego też obecnie rozwój wydarzeń na CHFPLN jest istotny nie tylko dla kredytobiorców, ale i inwestorów giełdowych. Na razie nic nie wskazuje bowiem na to, że stare powiedzenie giełdowe "bez banków nie ma hossy na GPW" miałoby ulec zmianie.

Czy CD Projekt spełni oczekiwania inwestorów: ilu Wiedźminów oczekuje rynek?Wszyscy czekają na premierę najnowszej produkcji CD Projekt: Wiedźmin 3. Gdyby nie ostatnia zmiana terminu premiery, już dziś moglibyśmy się cieszyć tą bardzo oczekiwaną grą. To, że okaże się ona sukcesem pod względem ilości sprzedanych kopii jest pewne. Niestety, nie jest już takie pewne, czy po premierze w maju 2015 r., zarobią także akcjonariusze spółki. Oszacujmy więc jaką sprzedaż musiałby osiągnąć Wiedźmin 3, aby spełnić oczekiwania inwestorów. Czy dzisiejsza cena akcji nie jest aby zbyt wygórowana, czy można jeszcze liczyć na jej wzrost?

Prześwietliliśmy profile spółek giełdowych na Twitterze. Oto ranking 11 najlepszy kont, które każdy inwestor powinien śledzićNowoczesne technologie powoli docierają do skostniałej branży giełdowej. Coraz więcej spółek rozumie, że budowanie własnych kanałów dotarcia do inwestorów i rynku, oprócz oficjalnych, jak strona internetowa i ESPI, ma sens i w długim terminie się po prostu opłaca. Warunki są właściwie dwa, trzeba to robić umiejętnie i konsekwentnie. Jednym z takich kanałów dotarcia, który część emitentów potrafi dobrze wykorzystać, jest serwis społecznościowy Twitter. Oto subiektywny ranking 11 kont spółek, za pomocą których komunikują się one z inwestorami i które naszym zdaniem warto śledzić.

WIGolino stoi już na stacji - inwestorzy muszą zdecydować, czy wsiadająRok 2014 był dla inwestorów wyjątkowo męczący. Indeks WIG poruszał się w długoterminowym trendzie bocznym, dwa razy dając nadzieję na wzrosty i kilka razy strasząc załamaniem. Sytuacja na obligacjach i ropie opisana w poniedziałkowym artykule, daje wreszcie nadzieję na trwalszą zmianę. Czy niezależne algorytmy Sindicator.net także to potwierdzają? Czy sytuacja na głównych indeksach branżowych mówi coś o prawdopodobnych zmianach na rynku?

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Drogie niczym mieszkanie w Polsce

Drogie niczym mieszkanie w PolsceŚrednia cena metra kwadratowego mieszkania w centrum Warszawy to około 2,4 tys. euro. W porównaniu do rekordowo drogiej Genewy, gdzie za metr kwadratowy mieszkania w centrum trzeba zapłacić średnio 14,5 tys. euro wydaje się to niewiele. Niestety tak się jedynie wydaje. Jeżeli odniesiemy ceny mieszkań do średnich zarobków to czar pryska. Ceny mieszkań w Polsce są wciąż drogie, żeby nie powiedzieć bardzo drogie.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Czy to już koniec hossy na obligacjach i początek na akcjach?

Czy to już koniec hossy na obligacjach i początek na akcjach?Pierwsze oznaki możliwości zakończenia hossy na obligacjach rynek wysyłał w czerwcu 2014 roku. Niestety, w konsekwencji kryzysu ukraińskiego, w lipcu 2014 UE i USA nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję i rozpoczęła się dynamiczna wyprzedaż na rynku ropy. To tylko wzmogło tendencje deflacyjne na całym świecie i w naszej gospodarce. W piątek (13 lutego) GUS opublikował dane o rekordowo niskiej inflacji CPI w Polsce, rok do roku, która wyniosła -1,3%. Pomimo tych danych, rentowność polskich obligacji 10-letnich nie wyznaczyła nowych minimów, co może stanowić sygnał, że inwestorzy dyskontują zmianę trendu na tym rynku.

Strony