Czy strategia inwestowania w spółki dywidendowe działała w złych warunkach rynkowych?Ostatnio dużo się czyta o strategii kupowania spółek dywidendowych. Jest to po części związane z potrzebą samodzielnego inwestowania na emeryturę. Takim inwestycjom sprzyja też rynek. Wyceny akcji nie są wygórowane. Skoro inwestowanie w dywidendy jest strategią długoterminową, to czy każdy okres na rynku jest odpowiedni dla takich inwestycji? Sprawdziliśmy więc jak zachowywały się spółki, które co rok wypłacały dywidendy w ostatnich ośmiu latach, czyli okresie od szczytu hossy w 2007 roku do dziś. Czy taka strategia pokonała rynek? Czy była lepsza od lokaty bankowej?

Akcje CD Projekt po premierze Wiedźmina 3 w dół. Jak na premiery topowych prodDzisiaj swoją premierę miał Wiedźmin 3. Już teraz możemy powiedzieć, że będzie to rekordowy dla polskiej branży gier tytuł. 1,5 mln sprzedanych w preorderach sztuk robi wrażenie i daje nadzieję na dobry wynik całościowy. Kampania promocyjna gry dopiero weszła w kluczową fazę, a zarząd CD Projekt planuje jeszcze zaskoczyć nieszablonowymi działaniami. Mimo to kurs akcji spółki zachowywał się dzisiaj niepewnie. W pewnym momencie na tablicy notowań można było zobaczyć -10%. Inwestorzy starają się w tym momencie "sprzedawać fakty", ale czy to dobra strategia?

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Dwa wykresy, które zapowiadają poprawę sytuacji w Europie

Dwa wykresy, które zapowiadają poprawę sytuacji w Europie W styczniu 2015 roku Europejski Bank Centralny zapowiedział start długo wyczekiwanego przez inwestorów programu luzowania ilościowego. Wszystko wskazuje na to, że 4 miesiące po zapowiedzi program wreszcie zaczął przynosić efekty. Najlepiej widać to po zachowaniu rynku niemieckiego, oto dwa wykresy, które zaczynają napawać optymizmem.

Kurs CD Projekt na nowych szczytach, czy Wiedźmin spełni oczekiwania inwestorów?Trzy miesiące temu opublikowaliśmy artykuł, w którym zastanawialiśmy się jak premiera nowej gry Wiedźmin 3 wpłynie na kurs akcji CD Projekt. W tym momencie kapitalizacja CD Projekt jest większa niż Giełdy Papierów Wartościowych S.A. Od tamtego czasu kurs wrósł o prawie 50%, a w przedsprzedaży sprzedano aż milion sztuk gry. Czy obecny kurs nie jest już zawyżony? Ile CDR musiałby sprzedać kopii gry, aby spełnić oczekiwania inwestorów? Czym, oprócz Wiedźmina, spółka może jeszcze zaskoczyć w tym roku?

Ile musiałbyś zainwestować na debiucie LPP czy KGHM aby mieć dzisiaj 1 mln złotych?Stary giełdowy dowcip mówi, że jeżeli chcesz szybko zarobić na giełdzie 1 mln zł to musisz najlepiej zainwestować 2 mln zł. Ale co by się stało, gdyby wydłużyć perspektywę inwestycyjną? Jeżeli udałoby się zainwestować na samym początku w jeden z najbardziej udanych polskich debiutów w historii naszej giełdy, a potem konsekwentnie reinwestować wszystkie zyski i utrzymać zaangażowany kapitał do dzisiaj.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Zyski made in China

Zyski made in ChinaBenjamin Graham, nauczyciel Warrena Buffetta, mówił, że należy kupować spółki, których aktywa płynne są warte więcej niż kapitalizacja spółki. Pierwsza chińska spółka na GPW czyli Peixin jak najbardziej spełnia te kryteria. Czy to jednak oznacza, że Graham skusiłby się na jej akcje?

Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz

Lista dywidend jakie wypłacą spółki z WIG20, mWIG40 i sWIG80 w 2015 roku

Lista dywidend jakie wypłacą spółki z WIG20, mWIG40 i sWIG80 w 2015 rokuRok 2015 jest bardzo łaskawy dla inwestorów. Spadające stopy procentowe przyczyniły się do wzrostu atrakcyjności spółek dywidendowych. Nic w tym dziwnego. Średnia stopa dywidendy, jaką wypłacają spółki z polskiej giełdy wynosi około 4%. W tym artykule zebraliśmy dane o zaplanowanych dywidendach. Dokładnie o tym kiedy dywidenda będzie wypłacona i kiedy najpóźniej trzeba posiadać akcje w portfelu, by ją otrzymać. Jaka będzie stopa dywidendy jeśli kupimy już dziś akcje poszczególnych spółek z #WIG20, #mWIG40 i #sWIG80?

Ile musiałbyś zainwestować w debiuty gorących spółek zza oceanu, aby mieć teraz 1 mln dolarówKiedyś na stopie zupełnie prywatnej poznałem człowieka, który pochwalił mi się, że jest inwestorem giełdowym. Zainteresowało mnie to, bo on nie wiedział, czym się zajmuję. Dopytywałem więc w co inwestuje. Sprawiło to, że się zmieszał - „uuuu, aaaa” - i nagle odparował „W sumie to raz zainwestowałem. Kupiłem za wszystkie oszczędności KGHM na debiucie i teraz czerpię zyski z dywidend”. To Ci dopiero inwestor!

Strony