Wirtualna Polska ogłosiła cenę za akcję. Co to oznacza dla inwestora indywidualnegoDziś, w czwartek 23 kwietnia zakończył się road show zarządu Wirtualnej Polski po funduszach inwestycyjnych i została ustalona cena ostateczna za oferowane akcje spółki. Według źródeł PAP, inwestorzy instytucjonalni wycenili spółkę na 897 mln zł czyli o 12% mniej w stosunku do zaproponowanej ceny maksymalnej. Jak teraz prezentuje się spółka na tle branży? Czy taka cena jest atrakcyjna? Jakiej redukcji możemy się spodziewać?

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Dobra inwestycja jest niczym dobra knajpa – niełatwo ją znaleźć

Dobra inwestycja jest niczym dobra knajpa – nie łatwo  ją znaleźćGdyby ktoś zapytał się mnie na ulicy o to, jakie kryteria musi spełniać "dobry lokal", abym do niego codziennie przychodził jeść, to bez chwili wahania powiedziałbym, że muszą to być cztery elementy: dobra i smaczna kuchnia, porcje muszą być duże, ceny powinny być niskie, a jedzenie powinno być podawane szybko. Pozostałe części składowe oferty jak poziom obsługi, wystrój też nie są oczywiście bez znaczenia, ale schodzą na dalszy plan zwłaszcza gdy najważniejsze kryteria zostają spełnione. Czy ma to związek z inwestowaniem? Wbrew pozorom bardzo duży.

Obrazek użytkownika dominik

Jak obecnie inwestuję? (z perspektywy insidera)

Jak obecnie inwestuję? (z perspektywy insidera)Czasem zadaję sobie pytanie: co to znaczy „być prezesem spółki giełdowej”? Co to znaczy „być insiderem”? Co to znaczy „być inwestorem giełdowym”? Odpowiedź nie jest łatwa. Ale nie można nie stawiać sobie tego typu pytań, jeżeli chce się być uczciwym wobec samego siebie. Każdy z nas powinien na nie wcześniej czy później sam sobie odpowiedzieć.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Indeks WIG przed wielką szansą

Indeks WIG przed wielką szansąZapoczątkowane pod koniec 2014 roku ożywienie na polskim rynku giełdowym zaczyna wchodzić w nową fazę. Po fali wzrostów na małych i średnich spółkach do zwyżki przyłączyły się także największe firmy notowane na GPW. W minionym tygodniu mocno odreagował, nawet bardzo słaby w ostatnich miesiącach, sektor bankowy.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Wideo: Historia pieniądza i bankowości

Wideo Historia pieniądza i bankowościPieniądz i banki to dwa elementy, które na stałe wpisały się w obraz naszego życia. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić jak bez ich udziału funkcjonowała by gospodarka. Warto więc dokładnie poznać skąd się wzięły, jaką pełnią właściwie funkcję oraz jak ewoluowały z czasem. Wszystko to można znaleźć w blisko godzinnym filmie „Śladami złotego" przygotowanym przez Narodowy Bank Polski we współpracy z Telewizją Polską.

Oto dlaczego od stycznia 2015 węgierski BUX wzrósł 41%, a WIG20 zaledwie 11% 250„Polak, Węgier dwa bratanki” również na giełdzie. Polska i węgierska giełda znajdują się w tym samym globalnym koszyku inwestycyjnym i w szerokiej perspektywie zachowują się podobnie. Ostatnio w oczy rzuciła się jednak dysproporcja pomiędzy zachowaniem indeksu największych spółek giełdy węgierskiej #BUX i polskiej #WIG20. Ten pierwszy od minimów z początku stycznia wzrósł aż 41%, a drugi zaledwie 11,4%. Oto z czego wynika ta duża różnica.

O technice DiNapolego na GPW - czysto subiektywnieZAROBIĆ! To cel i marzenie każdego inwestora, grającego na giełdzie. Niestety… to nie takie łatwe. Poszukujemy więc skutecznych metod i technik, które mogą pozwolić na pomnażanie naszych kapitałów. Sposobów na zyskowne inwestowanie jest wiele, wiele jest również podejść i metod analizy rynku, zarówno w obszarze analizy fundamentalnej, jak i analizy technicznej - różne techniki, analiza klasyczna, systemy. Od nas zależy, którą metodę wybierzemy i w której czujemy się na tyle pewni, aby ją stosować, ryzykując nasze pieniądze.

Analiza IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Wirtualna Polska Holding S.A.?Właśnie rozpoczęły się zapisy na akcje spółki, będącej właścicielem bardzo znanych portali internetowych: Wirtualna Polska, o2, Pudelek.pl, Money.pl, Dobre Programy oraz kilku pomniejszych. Będzie to jeden z największych debiutów na GPW i pewnie jeden z najgłośniejszych, gdyż każdy, kto regularnie zagląda do internetu zna przedstawione serwisy. Czy warto wziąć udział w tym IPO. Jakie są perspektywy rozwoju spółki? Co emitent oferuje inwestorom, a także czy i dla jakiego inwestora jest to propozycja do rozważenia? Nad tym zastanowimy się w tej analizie.

Państwo wymaga od nas uczciwości i profesjonalizmu, abyśmy płacili podatki i wypełniali wszelkie obowiązki, to tego samego powinniśmy oczekiwać od niego. - Wywiad z Mariuszem Zielke

Mariusz ZielkeZ Mariuszem Zielke, byłym dziennikarzem śledczym aktualnie pisarzem, spotkaliśmy się 20 marca. Rozmawialiśmy prawie 2 godziny: o rynku giełdowym i jego problemach, o polskim prawie i strukturach państwowych, o sytuacji w mediach i o jego najnowszej książce "Człowiek, który musiał umrzeć". Poruszyliśmy też kwestię prac nad ekranizacją najpopularniejszej z jego książek pt. "Wyrok". Oto najciekawsze fragmenty naszej rozmowy.

Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz

Dlaczego teraz jest czas na inwestowanie w IPO?

Dlaczego teraz jest czas na inwestowanie w IPO?Już za kilkanaście dni odbędzie się trzecia edycja Internetowego Dnia Inwestowania. W tym roku będę miał przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, jako prelegent. W trakcie swojej prezentacji opowiem o jednym ze sposobów inwestowania, jakim jest uczestniczenie w ofertach pierwotnych spółek. Pokażę na przykładach na co zwracać uwagę i jak zwiększyć szanse na zyski. Dziś natomiast, w tym krótkim artykule omówię kilka powodów dlaczego właśnie teraz jest dobry okres, by zainteresować się IPO. Zapraszam do lektury.

Strony