Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz

Oczekujemy 70% redukcji zapisów na debiucie Idea Banku

Oczekujemy 70% redukcji zapisów na debiucie Idea BankuJest już prawie kwiecień, a pierwotną emisję akcji (IPO) na GPW przeprowadza w tym roku dopiero druga spółka - Idea Bank. Zainteresowanie ofertą oraz naszą analizą na temat IPO Idea Banku jest bardzo duże. Już wstępnie, pomimo dużej oferty akcji, możemy spodziewać się dużej redukcji zapisów w transzy dla inwestorów indywidualnych. Jakiej konkretnie stopy redukcji należy się spodziewać w przypadku tego debiutu?

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

7 defraudacji finansowych, którym afera SKOK nie dorasta do pięt

7 defraudacji finansowych, którym afera SKOK nie dorasta do piętNa naszych oczach trwa spektakl pod tytułem przerzucanie gorącego kartofla, jakim jest afera SKOK Wołomin. Wygląda na to, że jest to dopiero czubek góry lodowej i policzenie tego, ile pieniędzy zostało w sumie zdefraudowane w SKOK-ach trochę potrwa. Wszystko wskazuje na to, że jest to afera, która wielokrotnie przebije swoim rozmachem tę związaną z Amber Gold, którą przez wiele miesięcy żyła Polska w 2012 roku.

9 rosnących i zdrowych spółek, które zapowiedziały dużą dywidendę w 2015 rokuMarzec był wyjątkowo intensywnym miesiącem. Zarządy spółek codziennie publikowały zapowiedzi wypłaty zysków dla akcjonariuszy. Dlatego też, po miesiącu od ostatnie analizy na temat dywidend, znów przyjrzymy się spółkom dywidendowym. Policzymy, które z nich dają największą stopę zwrotu z zainwestowanych środków. Sprawdzimy też, które są bezpieczne finansowo i mogą dać szansę na dodatkowy bonus w postaci wzrostu kursu akcji, zanim dywidenda zostanie przydzielona.

Analiza IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Idea Bank S.A.?Na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane jest już 15 banków. Czy jest miejsce dla jeszcze jednego? Leszek Czarnecki twierdzi, że tak i wprowadza na rynek swój Idea Bank. Do poniedziałku 30 marca trwają zapisy na akcje w transzy inwestorów indywidualnych. Czy warto wziąć udział w tej ofercie? Jak bank wygląda na tle konkurentów? Jakie są perspektywy rozwoju i plany dywidendowe? Na czym może skorzystać inwestor, jeżeli weźmie udział w tym IPO? Zapraszam do lektury najważniejszych faktów, wybranych z 600-stronicowego prospektu emisyjnego spółki.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

KGHM przed szansą na zmianę długoterminowego trendu

KGHM przed szansą na zmianę długoterminowego trenduSytuacja na polskiej giełdzie od początku roku uległa zdecydowanej poprawie. Po całkowitym marazmie z 2014 roku nie ma już śladu. Małe i średnie spółki mocno zyskują na wartości, a w minionym tygodniu pojawił się też większy popyt na spółkach z #WIG20. Warto więc rozglądać się za kolejnymi liderami wzrostów i tutaj można zwrócić uwagę na #KGH.

FED: Stopy procentowe w górę dopiero gdy zacznie rosnąć inflacja. Co to oznacza dla giełdy?Po wczorajszej konferencji i decyzji amerykańskiego banku centralnego przez rynki przetoczyło się małe tsunami. FED zaskoczył inwestorów, pozostawiając stopy procentowe bez zmian. Zaowocowało to tym, że w pewnym momencie cena ropy w trakcie sesji rosła o 6%, a kurs #EURUSD zyskiwał 3,3%. Rentowność amerykańskich obligacji 10 letnich spadała natomiast o 6%. Warto więc mieć świadomość tego, co się właściwie wydarzyło na posiedzeniu FOMC i konferencji prasowej z Prezes FED, i jakie to będzie miało znaczenie dla giełdy.

Prawie połowa spółek na giełdzie jest już w trendzie wzrostowymW zeszłym miesiącu pisaliśmy o pierwszych pozytywnych sygnałach, jakie wysyłał rynek. Obecnie znów możemy dostrzec znaki umacniania się hossy. Spójrzmy więc, jak dziś wygląda sytuacja na rynku. Przyjrzyjmy się algorytmom z serwisu Sindicator.net i sprawdźmy, czy w przeszłości były podobne warunki i jakie długoterminowe zmiany one zapowiadały.

Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki

Cicha hossa na polskiej giełdzie trwa

Cicha hossa na polskiej giełdzie trwaWszystko wskazuje na to, że w styczniu 2015 na polskiej giełdzie rozpoczęło się ożywienie, które otrzymało od nas kryptonim roboczy "cicha hossa". Jest tak ze względu na to, że na razie przeciętny inwestor nie zauważył jeszcze tego, że spółki na polskiej giełdzie znowu mocno zyskują na wartości. Wystarczy jednak spojrzeć na subindeksy takie jak WIG-budownictwo, WIG-chemia, czy WIG-spożywczy, aby zobaczyć, że ożywienie na giełdzie jest faktem.

Analiza IPO: Czy warto kupić akcje, debiutującej spółki Private Equity Managers S.A.?Od dziś do 20 marca 2015 r. można zapisywać się na akcje firmy Private Equity Managers S.A. Jest to spółka wydzielona ze struktur MCI Management S.A. #MCI. PEM zajmuje się zarządzaniem aktywami w funduszach inwestycyjnych. Sprawdźmy więc, co jest oferowane w ramach IPO i czy warto wziąć udział w ofercie. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania poprzez analizę prospektu emisyjnego, planów rozwoju, analizę ryzyk oraz finansów spółki.

Wątpliwości co do pierwszych efektów europejskiego programu luzowania ilościowego Inwestorzy oczekiwali na europejski program luzowania ilościowego bardzo długo, bo co najmniej od jesieni 2014 r. Oficjalnie Europejski Bank Centralny zapowiedział jego start 22 stycznia 2015 roku. Na początku tego tygodnia program wystartował i już można ocenić jakie pierwsze efekty przyniósł. Na "pierwszy rzut oka" wydaje się, że pozytywne, ale "diabeł", jak zwykle, tkwi w szczegółach.

Strony