Zasady bogatego inwestora | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
12 lis 2007, 16:35

Zasady bogatego inwestora

Poniżej zamieszczam kilka nagrań Video, w których omawiane są podstawowe zasady bogatego inwestora. Można znaleźć w nich krótkie omówienie najważniejszych zasad inwestowania w akcje, takich jak moment wejścia w spółkę, zarządzanie portfelem, dywersyfikacja ryzyka określanie współczynnika zysku do straty.Twórcą nagrań jest Alpesh B. Patel jeden z bardziej znanych Angielskich komentatorów sytuacji finansowej. Autor wielu bestsellerów książkowych o tematyce inwestycyjnej. Regularny gość telewizji CNN, Sky Business News, CNBC and BBC radio.

Zasada numer 1

Najważniejsze tezy z video:Alpesh mówi, że najważniejszymi pytaniami jakie powinien zadać sobie inwestor przed rozpoczęciem inwestowania są: - Jakie są kryteria momentu wejścia w inwestycje. - Jaką część kapitału chcę zainwestować w jedną pozycję (zależy to od tego jaka jest zmienność rynku, jakiej stopy zwrotu oczekujemy, itd). - Jakie są kryteria momentu wyjścia z inwestycji. - Ile spółek akcji powinienem mieć w swoim portfelu. - Określenie zasad ustawiania zleceń zabezpieczających stop. - W jakiej perspektywie czasu inwestuję. Sukces w inwestowaniu gwarantuje kierowanie się zasadą 3M na którą według Alpesha składa się: Zarządzanie portfelem Plan inwestycyjny Psychologia inwestowania Dopiero po połączeniu tych trzech zasad i prawidłowym ich użytkowaniu pojawią się zyski w dłuższej perspektywie.

Zasada numer 2

Najważniejsze tezy z video:W tym Video Alpesh prezentuje nam proste kryteria jego autorstwa które dobrze działają podczas wyboru inwestycji. Kryteria którymi kieruje się podczas wyboru spółki: - Spółka powinna odnotować wzrost w ostatnich 20 dniach najlepiej, żeby to było około 5%. - Spółka powinna odnotować w perspektywie 6 miesięcy wzrost na poziomie od 8 do 10% - W określeniu momentu wejścia wykorzystuje MACD oraz Stochastic - Jaka jest dywidenda spółki najlepiej między 4 a 10%. - Jakie miała spółki zyski i ich wzrost w przeszłości. Spółka powinna w na historycznych danych odnotowywać co rok wzrost zysków. -Jakie są wiadomości na temat spółki w ostatnim czasie. ( powinny być pozytywne). - Sprawdza czy w prasie oraz informacjach przeważają pozytywne wiadomości nad negatywnymi o spółce. - Jaki jest wskaźnik Cena do zysku. Powinien być pomiędzy 15 a 24. W ten oto sposób przed inwestycją sprawdzane są 3 rodzaje informacji: Kryterium moment wejścia w inwestycję Wykupienia wyprzedania akcji Oraz kryteria fundamentalne

Zasada numer 4

Najważniejsze tezy z video:Miej system inwestycyjny: Alpesh w trzech punktach odpowiada dlaczego warto mieć system inwestycyjny: - Ponieważ daje nam Klarowność: Wiemy kiedy wejść na rynek i kiedy wyjść z niego. - Pewność, że niezależnie od wydarzeń rynkowych system będzie obiektywnie działał, pozwoli nam to uniknąć kierowania się emocjami w wypadku dużej zmienności rynku. - Nie pozwala na niezdecydowanie tzn. Pokazuje albo sygnał kupna albo sprzedaży Jeżeli masz system inwestycyjny to pomimo, że będziesz miał racje tylko w 50% swoich decyzji inwestycyjny to przy odpowiednim zarządzaniu portfelem pozwoli Ci to i tak wyjść na plus ze swoim portfelem.

Zasada numer 5

Najważniejsze tezy z video:Znaj psychologię tradingu Alpesh mówi, że profesjonalny inwestor umie kontrolować swoje emocje. Pozwala to mu unikać kupowania w czasie entuzjazmu ( kiedy to ceny są bliskie szczytów) i sprzedawać w czasie skrajnego pesymizmy kiedy ceny są w pobliżu minimów.

Zasada numer 6

Najważniejsze tezy z video:Ucz się inwestować w perspektywie globalnej Naucz się inwestować w najlepsze spółki na świecie a nie tylko na twoim rodzimym rynku. Profesjonalni inwestorzy wiedzą jak konstruować swój portfel z różnych spółek z całego świata.

Zasada numer 7

Najważniejsze tezy z video:Naucz się sztuczek w konstruowaniu portfela. W tym wideo Alpesh mówi o statystyce wykorzystywanej podczas inwestowania. Mówi, że inwestor długoterminowy powinien mieć w portfelu dokładnie 15 spółek. W miarę wzrostu liczby spółek ryzyko się zmniejsza w sposób dynamiczny, ale tylko do poziomu 15. Później spadek ryzyka jest już dużo mniejszy. Kosztem tego jest zbyt duża dywersyfikacja która nie pozwala na osiągnięcie dużej stopy zwrotu. Najlepiej gdyby nasze spółki w portfelu były ze sobą nieskorelowane wtedy ryzyko zmniejsza się jeszcze bardziej. Stosując analizę statystyczną można w profesjonalny sposób określić jaki skład portfela może nam dać maksymalną stopę zwrotu przy zachowaniu minimalnego poziomu ryzyka.

Zasada numer 8

Najważniejsze tezy z video:Zarządzanie ryzykiem Wskaźnik zysku do ryzyka powinien wynosić minimalnie 2:1 najlepiej gdy wynosi 3:1. Zasada jest prosta: Określamy jaki potencjał wzrostowy ma spółka którą mamy zamiar kupić oraz moment w którym zamkniemy pozycję i przyznamy sie do błędu kiedy kurs nie będzie się poruszał zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli proporcja potencjalnego wzrostu kursu do tego co ryzykujemy wynosi co najmniej 2:1 to inwestycja jest godna uwagi. W wideo są zaprezentowane 2 przykłady prostego określania tego wskaźnika.

Zasada numer 10

Najważniejsze tezy z video:Naucz się zarabiać na spadkach. Jeżeli będziesz potrafił zarabiać na spadkach to zwiększasz ilość okazji inwestycyjnych niemal dwukrotnie. Rynki rosną i spadają na przemian. Jeżeli będziesz potrafił partycypować podczas ruchów w obydwie strony to staniesz się profesjonalnym inwestorem. Pozdrawiam i życzę dużo zysków, Paweł Biedrzycki