Kruk rozważa zakup serwisera we Włoszech i Niemczech | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 wrz 2017, 16:03

Kruk rozważa zakup serwisera we Włoszech i Niemczech

Kruk chce rozwijać segment inkaso i rozważa zakup firmy serwisującej we Włoszech oraz w Niemczech, poinformowali przedstawiciele spółki. Kruk chce też rozwinąć biznes pożyczkowy dla własnych klientów w Rumunii i testuje cały polski rynek pożyczkowy, poinformowali przedstawiciele spółki. 

"W Hiszpanii kupiliśmy gracza na rynku inkaso. Rozważamy też zakup serwisera na rynku włoskim. Jeśli się dogadamy, to kupimy. W innym razie będziemy budować własną strukturę. Akwizycja również jest możliwa na rynku niemieckim. Przyglądamy się możliwości akwizycji podmiotu na tym rynku"

powiedział członek zarządu ds. finansowych Michał Zasępa podczas konferencji prasowej.

Kruk podał, że wartość nominalna spraw przyjętych do inkaso w I półr. wyniosła prawie 9 mld zł wobec 2,15 mld zł rok wcześniej. Przychody wyniosły 30,5 mln zł wobec 15,6 mln zł, zaś marża inkaso wzrosła do 32% wobec 31% w I półr. 2016 r.  Wzrost r/r to w głównej mierze efekt nabycia przez grupę spółek serwisowych w Hiszpanii (grupa Espand) oraz we Włoszech (Credit Base) pod koniec 2016 r. 

Zasępa poinformował, że na nowy rynek Kruk planuje wejść w przyszłym roku, ale możliwe, że ten plan opóźni się. 

"Patrząc na to, jak duży jest rynek włoski i hiszpański, priorytetem będzie dalsza penetracja rynku, rozszerzenie biznesu, zbudowanie obecności na rynkach zabezpieczonych i rozwój biznesu inkaso. To jest w stanie wygenerować większą wartość, niż wejście na nowe rynki"

powiedział prezes Piotr Krupa podczas konferencji. 

Kruk poinformował, że jego biznes pożyczkowy Novum wygenerował 5,9 mln zł przychodów w I kw. 2017 r. Wartość pożyczek wyniosła 20,1 mln zł, a ich liczba sięgnęła 3,5 tys. 

"Biznes pożyczkowy generuje wysokie zwroty, ale w ostatnich kwartałach nie rośnie zbyt szybko. To są pożyczki sprzedawane do własnej bazy klientów, która - co naturalne -jest ograniczona. Prowadzimy testy naszego biznesu pożyczkowego w Polsce na całym rynku pożyczkowym. Chcemy też wejść na rynek rumuński - na razie sprzedaliśmy tam paręset pożyczek"

powiedział Krupa. 

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews), #KRU

Ostatnie wiadomości