Kruk nie widzi zagrożeń dla planu ponad 1 mld zł inwestycji w tym roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
30 paź 2017, 12:40

Kruk nie widzi zagrożeń dla planu ponad 1 mld zł inwestycji w tym roku

Kruk podtrzymuje, że w tym roku na inwestycje przeznaczy co najmniej 1 mld zł, poinformował prezes Piotr Krupa. Motorem wzrostu w przyszłym roku pozostanie Polska i Rumunia.

"Zanotowaliśmy bardzo dobry III kw., jak i okres I-III kw., pod względem m.in.spłat, zanotowaliśmy także bardzo silną gotówkową EBITDE. Widzimy w 'pipeline' kilka jeszcze inwestycji, więc przekroczymy 1 mld zł inwestycji w tym roku, nie powinno to być zagrożone"

powiedział Krupa podczas konferencji prasowej.

Według niego, włoskie portfele sprzedają się po niższych cenach niż w Niemczech czy Czechach.

"Nie widzimy jednak jakiś większych zmian na tym rynku sprzed wejścia, jak i teraz. Jeszcze jakiś czas potrwa budowanie pełnej zdolności operacyjnej w tym kraju. Obserwujemy, że banki mają duży nacisk na przesuwanie pewnych rzecz w outsourcing i widzimy w tym także naszą szansę"

powiedział Krupa.

"W Rumunii budowa zespołu i sprawności tego zespołu zajęła nam około 3 lat. We Włoszech może być podobnie. Jest to dla nas bardzo obiecujący rynek. Jesteśmy tam w odpowiednim momencie"

dodał członek zarządu ds. finansowych Michał Zasępa.

Według niego, sytuacja na rynku w Europie ze względu na oczekiwane regulacje spowoduje, że banki chętniej będą pozbywać się portfeli.  

"Oczekujemy bardzo dużej podaży portfeli w Europie w ciągu najbliższych 5 latach" 

wskazał Krupa.  

Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że w najbliższym czasie spółce powinno się udać pozyskać m.in. nowe portfele we Włoszech i Hiszpanii.

"Oczekujemy, że Polska i Rumunia nadal będą motorem wzrostu w przyszłym roku. Spłaty w tych dwóch krajach były lepsze w III kw. niż zakładał to plan i nie widzimy ryzyka, by te spłaty miały się pogorszyć w kolejnych okresach"

powiedział Zasępa.

Kruk w okresie I-III kw. 2017 r. wyemitował 2 serie obligacji w euro o łącznej wartości 168,4 mln euro i zwiększył łączną wartość linii kredytowych do 1,7 mld zł na koniec III kw. z czego 75% może wykorzystać także w euro.

"Zamierzamy być nadal obecni na rynku obligacji. W tym roku mamy bardzo dobry dostęp do kredytów bankowych, ale chcemy mieć zdywersyfikowany dostęp do finansowania i pozostaniemy obecni na rynku obligacji"

zapowiedział członek zarządu ds. finansowych.

"Zgodnie z naszą wcześniej opublikowaną strategią, zakładamy, że będziemy się rozwijać w tempie 15% rocznie i zakładamy, że w najbliższych latach będą za tą dynamiką podążać nasze inwestycje, czyli około 1 mld zł rocznie"

powiedział też Zasępa.

Według Krupy, wzrost na poziomie kilkunastoprocentowym jest bezpieczny dla spółki, jak i całej organizacji. 

Kruk zrealizował 291,3 mln zł zysku netto w I-III kw. 2017 r. (wzrost o 57% r/r), 994 mln zł spłat i 767 mln zł nowych inwestycji (wartość nominalna portfeli to ok. 10 mld zł).

Kruk S.A. jest największą firmą zarządzającą wierzytelnościami w Polsce. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews), #KRU

Ostatnie wiadomości