Zysk netto PCC Exol wzrósł r/r do 6,69 mln zł w III kw. 2017 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 lis 2017, 08:57

Zysk netto PCC Exol wzrósł r/r do 6,69 mln zł w III kw. 2017 r.

PCC Exol odnotował 6,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2017 r. wobec 4,53 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 10,14 mln zł wobec 7,5 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 151,81 mln zł w III kw. 2017 r. wobec 138,7 mln zł rok wcześniej.

"W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, III kwartał 2017 roku zamknęliśmy wzrostami wyników. Przychody zwiększyły się o 9,5%. Grupa wypracowała także większe zyski, w tym zysk EBITDA wyższy o 26,1% oraz o 47,7% wyższy zysk netto. Marża na sprzedaży wartościowo wzrosła o 5,9%. Z kolei łącznie po trzech kwartałach bieżącego roku, mimo 18-procentowego wzrostu przychodów ze sprzedaży w tym okresie, na obu poziomach zysków odnotowaliśmy niższe wartości wobec porównywalnego okresu minionego roku. Zysk EBITDA spadł o 5% a zysk netto o 11%. Marża na sprzedaży wartościowo zmniejszyła się o 3,4%"

czytamy w liście zarządu do akcjonariuszy. 

W okresie I-III kw. 2017 r. spółka miała 15,15 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 16,94 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 476,79 mln zł w porównaniu z 404,59 mln zł rok wcześniej.

"Wpływ na wyniki grupy za tegoroczne trzy kwartały miała przede wszystkim wciąż trudna i dynamiczna sytuacja na rynku głównych surowców w całym tym okresie. Z jednej strony na rynku panowała niestabilna sytuacja cenowa oleju z ziaren palmowych, która nieznacznie się unormowała w III kwartale, przynosząc widoczną poprawę rentowności marży brutto na sprzedaży za III kwartał w odniesieniu do II kwartału br. Z drugiej strony w I półroczu notowania etylenu, bazowego składnika kluczowego dla surfaktantów surowca, jakim jest tlenek etylenu, utrzymywały się na dość wysokim poziomie, natomiast na przełomie II i III kwartału odnotowały okresowy spadek"

czytamy dalej. 

Marża na sprzedaży wyniosła 65,8 mln zł i była niższa o 2,3 mln zł w porównaniu do dziewięciu miesięcy 2016 r.

PCC Exol podał w raporcie, że spadek zysku netto w I-III kw. jest konsekwencją niższego zysku EBITDA, który zamknął się na poziomie 32,4 mln zł.

"Należy jednak podkreślić, że w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. Grupa wygenerowała historycznie najwyższe wyniki, ustanawiając jednocześnie bardzo wysoką bazę porównawczą"

czytamy także. 

Zarząd podał, że w III kw. spółka rozwijała konsekwentnie portfolio produktowe, a  podejmowane działania zaowocowały wzrostem przychodów ze sprzedaży, zarówno ilościowym, jak i wartościowym. W III kwartale br. spółka kontynuowała rozpoczęte projekty inwestycyjne w zakresie dwóch linii produkcyjnych na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Dzięki nim m.in. poszerzy portfolio o kolejne, specjalistyczne produkty.

"Wprowadziliśmy do sprzedaży kolejne produkty o specjalistycznych, a jednocześnie niszowych zastosowaniach przemysłowych, takich jak odtłuszczanie metali czy mycie w przemyśle spożywczym. Z myślą o producentach poliuretanów, zaimplementowaliśmy do skali produkcyjnej rozwiązania poprawiające parametry izolacji poliuretanowych. Udoskonalaliśmy produkty masowe o zastosowaniach kosmetycznych, poprawiając ich właściwości oddziaływania na skórę"

czytamy także w liście. 

W ujęciu jednostkowym zysk netto w okresie I-III kw. 2017 r. wyniósł 14,71 mln zł wobec 17,94 mln zł zysku rok wcześniej.

PCC Exol jest największym producentem środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów) w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest jedynym producentem surfaktantów anionowych i niejonowych w Polsce. Od sierpnia 2012 r. akcje spółki są notowane na rynku podstawowym warszawskiej giełdy.

(ISBnews), #PCX

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości