Vestor DM spodziewa się większej liczby wezwań w 2018 r. | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 sty 2018, 14:06

Vestor DM spodziewa się większej liczby wezwań w 2018 r.

Vestor Dom Maklerski spodziewa się jeszcze większej aktywności w obszarze przejęć i wezwań na GPW w Warszawie w 2018 r. i dobrego roku na rynku akcji, ocenił wiceprezes Tomasz Bardziłowski. Obecnie Vestor pracuje nad trzema pierwszymi ofertami publicznymi (IPO) na 2018 r. i dwiema ofertami wtórnymi (SPO). 

"Przejęć i wezwań spodziewamy się jeszcze więcej w tym roku. Czynników jest kilka: przede wszystkim wyceny, szczególnie tych mniejszych spółek, są atrakcyjne versus średnie historyczne. Po drugie, mamy bardzo dobrą sytuację makro w Polsce i Europie. Po trzecie, jest część spółek giełdowych, która pozyskała wymagany kapitał i jeżeli nie mają dalszych planów inwestycyjnych, to bycie na giełdzie, szczególnie po wprowadzeniu MAR-u, może być dla nich większym kosztem niż poprzednio"

powiedział Bardziłowski podczas spotkania prasowego.

"A po czwarte, wiemy, że zespoły doradców M&A mówią o tym, że być może jest to ostatni moment na to, żeby spółki po atrakcyjnych wycenach z polskiej giełdy zdjąć. Jeżeli ruszą Pracownicze Plany Kapitałowe, to napływy na giełdę spowodują, że po pierwsze ceny będą wyższe, a po drugie nowi inwestorzy będą mniej skłonni do oddawania swoich pakietów bez wysokich premii, wiedząc, że mają stałe napływy, które gdzieś muszą być zainwestowane"

kontynuował wiceprezes.

Poinformował także, że Vestor DM przygotowuje w tym momencie 3 IPO na ten rok.

"Nadal chcemy być jednym z najbardziej aktywnych brokerów, jeżeli chodzi o rynek pierwotny w segmencie mniejszych i średnich spółek. W tym momencie mamy 5 mandatów na oferty publiczne w tym roku. Zarówno IPO [3 z nich], jak i oferty wtórne. Nadal namawiamy spółki na debiut na giełdzie, wskazując, że strukturalnie giełda warszawska będzie znów atrakcyjnym miejscem na pozyskanie kapitału"

powiedział Bardziłowski.

Według niego, w kolejnych latach czeka nas boom w segmencie spółek innowacyjnych.

"W perspektywie kilku lat możemy mieć do czynienia z boomem, wysypem spółek innowacyjnych, które dostaną finansowanie z funduszy venture capital. Na pewno słyszeli państwo o programie organizowanym przez PFR Ventures, gdzie środki unijne będą przekazywane do innowacyjnych spółek za pośrednictwem nowo tworzonych funduszy venture capital. Tych funduszy powstanie kilkadziesiąt i liczymy, że ponad 1000 spółek innowacyjnych może dostać finansowanie typu VC. Zapewne po kilku latach te fundusze będą szukały wyjść z tych inwestycji. Mam nadzieję, że giełda będzie jedną z głównych możliwości. My staramy się być coraz aktywniejsi w segmencie spółek technologicznych" 

podkreślił.

W ogólnej ocenie Vestor DM jest bardzo pozytywny wobec rynku akcji na 2018 r.

"Pozostajemy bardzo pozytywnie nastawieni, uważamy, że hossa będzie kontynuowana, zwłaszcza w I połowie roku. Globalne makro sprzyja akcjom. Rynki akcji powinny mieć dobry rok" 

wskazał Bardziłowski.

"Polskie akcje na tle globalnym mają się dobrze. Zachowują się jak akcje europejskie, a my uważamy, że 2018 r. będzie rokiem europejskich akcji"

dodał.

Według zespołu Vestor DM, oczekiwany rekord indeksu WIG zostanie pobity w I kw. 2018 r.

(ISBnews)

Ostatnie wiadomości