Grupa Ambra publikuje wyniki za I półrocze roku obrotowego 2017/2018 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 lut 2018, 08:30

Grupa Ambra publikuje wyniki za I półrocze roku obrotowego 2017/2018

W pierwszym półroczu bieżącego roku obrotowego 2017/2018 Grupa AMBRA zwiększyła przychody o 5,9%, kontynuując wzrost w najbardziej wartościowych segmentach rynku alkoholi.

Największy wartościowo wzrost sprzedaży został osiągnięty na rynku polskim i wyniósł 6,6% przede wszystkim dzięki bardzo dobrym wynikom win spokojnych, w tym marki FRESCO oraz win sprzedawanych w sieci sklepów CENTRUM WINA i w gastronomii. Wysoka dynamika wzrostu została osiągnięta również w kategorii win musujących, w szczególności win CIN&CIN i win musujących premium. Ważnym źródłem wzrostu przychodów na rynku polskim były także alkohole wysokoprocentowe, w tym brandy PLISKA i wódki J.A. BACZEWSKI. Sprzedaż win typu aperitif i cydru była nieco niższa, co wynikało z osłabienia tych kategorii produktowych na polskim rynku.

Wzrost przychodów na rynku rumuńskim wyniósł 8,1% w walucie lokalnej dzięki dynamicznemu zwiększeniu sprzedaży win musujących i brandy ZAREA. Na rynku czeskim i słowackim sprzedaż nie wzrosła. Pomimo rosnących przychodów win musujących MUCHA SEKT obniżyła się sprzedaż innych kategorii.

Rósł udział głównych marek i win z segmentu premium, co pozwoliło zwiększyć zysk brutto o 6,2%, czyli nieco szybciej niż sprzedaż. Pomimo planowego wzrostu kosztów wynagrodzeń i wzrostu amortyzacji związanej z modernizacją zakładów produkcyjnych zysk operacyjny zwiększył się o 20,3%, a oczyszczony z efektu jednorazowego przychodu dotyczącego otrzymanych roszczeń handlowych z lat ubiegłych był wyższy o 12,8%.

W wyniku dalszej optymalizacji wykorzystania kapitału pracującego ponownie spadło zadłużenie Grupy AMBRA – pomimo wypłaty dywidendy w kwocie wyższej o 2,0 mln zł niż rok wcześniej.

„Nasza strategia zakłada wzrost w wartościowych kategoriach rynku alkoholi, do których należą wina spokojne i musujące oraz inne produkty wysokiej jakości, takie jak cydr. Pierwsze półrocze roku 2017/2018 potwierdziło, że taka strategia przynosi wzrost zysków i sprzedaży. Cieszymy się, że wzrost kursu akcji w ostatnim roku był odzwierciedleniem rosnącej pozycji spółki. W parze z wynikami szły przepływy pieniężne, co pozwoli nam pozostawać w czołówce spółek dywidendowych na GPW”

podkreśla Robert Ogór, prezes Grupy AMBRA.

Grupa AMBRA

Grupa AMBRA jest liderem rynku wina w Polsce oraz czołowym producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowej i Wschodniej. Tworzące ją spółki prowadzą działalność na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. DORATO, CIN&CIN, PICCOLO, CYDR LUBELSKI czy PLISKA to przykłady marek, które należą do Grupy i są liderami pod względem sprzedaży w swoich segmentach rynku. Pod marką CENTRUM WINA Grupa AMBRA prowadzi w Polsce największą sieć specjalistycznych sklepów winiarskich, jest również największym dostawcą win premium do gastronomii.

Oferta AMBRA opiera się z jednej strony na winach własnych marek, które są produkowane przez Grupę lub na jej zamówienie w różnych krajach świata, a z drugiej na winach importowanych od największych producentów Francji, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Chile czy Australii.

Strategia rozwoju Grupy zakłada zwiększanie wartości spółki i jej marek poprzez umacnianie pozycji lidera rosnącego rynku wina w Europie Środkowej i Wschodniej.

W czerwcu 2005 r. AMBRA zadebiutowała na GPW. Jej głównym akcjonariuszem (61,12% akcji) jest notowany na giełdzie we Frankfurcie niemiecki koncern Schloss Wachenheim AG – jeden z największych światowych producentów win musujących.

Źródło: spółka, #AMB

Ostatnie wiadomości