Amerykanie zainwestują w polską biotechnologię? W Nowym Jorku rusza pierwsza amerykańska edycja CEBioForum | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 lis 2018, 11:31

Amerykanie zainwestują w polską biotechnologię? W Nowym Jorku rusza pierwsza amerykańska edycja CEBioForum

Niebawem polską branżę biotechnologiczną może czekać dynamiczny rozwój. To za sprawą amerykańskich przedstawicieli biobiznesu, których Polacy będą zachęcać do inwestowania w naszym kraju. Amerykanie mają biznesowe know-how i globalny rynek, my mamy dobre warunki dla rozwoju nowych biotechnologii. Na współpracy skorzystają obydwie strony. Już dzisiaj, 16 listopada w Nowym Jorku rozpoczyna się pierwsza amerykańska edycja CEBioForum.

Prof. Tadeusz Pietrucha pomysłodawca organizowanej w Polsce od 2000 roku imprezy naukowo-biznesowej CEBioForum rozpoczął pionierską misję tworzenia strategicznego mostu technologicznego (Polish-American Biotech Bridge) z amerykańskimi przedstawicielami innowacyjnego biobiznesu. Polsko-amerykański most biotechnologiczny ma stymulować dynamiczny rozwój tego sektora w Polsce.

BOFORUM FOTO_2

Pierwsza edycja amerykańskiego CEBioForum w Nowym Jorku odbędzie się już dzisiaj, 16 listopada. Podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biobiznesu zaprezentowany zostanie model biznesowy, który ma ich przekonać do rozpoczęcia działalności w naszym kraju.

Dlaczego Amerykanie mają być zainteresowani inwestowaniem w kraju zza oceanu? Przede wszystkim taka działalność w Polsce jest dużo tańsza. To stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju branży bio-tech i wdrażania nowych technologii.

„Na współpracy zyskają obie strony. W Polsce dysponujemy stosunkowo nowoczesną infrastrukturą, wykwalifikowaną kadrą, która jest w stanie przy dobrym zarządzaniu realizować projekty start-upowe w amerykańskim tempie, możliwością pozyskiwania grantów współfinansujących najbardziej ryzykowne, początkowe etapy rozwoju innowacyjnego projektu biotechnologicznego"

tłumaczy prof. Tadeusz Pietrucha.

Polska może więc zaoferować atrakcyjne warunki prowadzenia działalności, amerykanie z kolei – swoje doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych projektów i dostęp do globalnych rynków. Taka współpraca przede wszystkim może się przyczynić do dynamicznego zwiększenia liczby tworzonych w Polsce innowacyjnych biotechnologicznych startupów.

W proces ich tworzenia organizatorzy CEBioForum starają się zaangażować m.in. amerykańskich naukowców polskiego pochodzenia.

Do udziału w CEBioForum w Nowym Jorku zaproszono amerykańskich inwestorów, inwestujących w innowacyjne projekty w sektorze ochrony zdrowia, naukowców, zwłaszcza polskiego pochodzenia, realizujących projekty badawczo-rozwojowe, przedstawicieli amerykańskich firm biotechnologicznych mających za sobą doświadczenie w tworzeniu i realizacji nowych inicjatyw biznesowych.

W Polsce CEBioForum ma już 18-letnią tradycję. W tym roku organizatorzy: Bio-Tech Consulting oraz 8B Team wychodzą z tą inicjatywą poza granice Unii Europejskiej. Wydarzenie ma się odbywać cyklicznie, na przemian w USA i w Polsce. W ten sposób zacznie się budowa polsko-amerykańskiego mostu biotechnologicznego.

Rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw i pozyskanie zagranicznych inwestorów to jedne z podstawowych założeń Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera

Mateusza Morawieckiego. Polski rząd stawia przed sobą zadanie stworzenia przyjaznych warunków dla powstawania nowych firm. To wszystko daje bardzo sprzyjający klimat i nadzieję na pozytywny efekt spotkania i w wyniku tego, uruchamianie polsko-amerykańskich projektów biotechnologicznych w naszym kraju.

Źródło: CEBioForum

Ostatnie wiadomości