ML System bliżej uruchomienia produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 gru 2018, 09:07

ML System bliżej uruchomienia produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych

ML System, wyspecjalizowana spółka technologiczna, będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „Enkapsulant warstw aktywnych w ogniwach fotowoltaicznych III generacji”.

– Cieszy nas to, że kolejny wniosek patentowy został pozytywnie rozpatrzony. Przyznany patent potwierdza naszą determinację w realizacji założeń dotyczących wdrożenia do masowej produkcji transparentnych szyb z powłokami z kropek kwantowych – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Opatentowana technologia może być wykorzystywana we wszystkich ogniwach z grupy tzw. ogniw fotowoltaicznych III generacji, do których należą ogniwa perowskitowe, barwnikowe oraz wdrażane przez firmę ogniwa na bazie powłok z kropek kwantowych. Istotą tej innowacji jest szczelne zamknięcie ogniw trzeciej generacji (np. kropek kwantowych) w laminacie szyb i odizolowania ich od czynników zewnętrznych.

Na początku tego tygodnia spółka poinformowała o udzieleniu praw ochronnych na dwa wzory użytkowe – szybę jedno i dwukomorową. Z kolei w październiku ML System otrzymał patent na sposób wytwarzania modułów fotowoltaicznych z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych.

Firma ma na swoim koncie już sześć przyznanych patentów, a 11 wniosków czeka na rozpatrzenie.

Wartość portfela zamówień ML System na 2018r. wynosi 114 mln zł. W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. firma wypracowała 86,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 11,2 mln zł EBITDA oraz 4,3 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 237,5 proc., 60,5 proc. i 95,7 proc.

W IPO przeprowadzonym na przełomie maja i czerwca ML System pozyskał od inwestorów 34,6 mln zł. Zebrane środki spółka przeznacza na realizację projektów poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii.

O spółce:

ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec III kwartału 2018 r. zatrudniał 138 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.

Źródło: Spółka, #MLS

Ostatnie wiadomości