Grupa Sanok Rubber publikuje wyniki finansowe za I kwartał 2019 roku | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 maj 2019, 09:04

Grupa Sanok Rubber publikuje wyniki finansowe za I kwartał 2019 roku

Grupa Sanok Rubber, notowany na GPW wytwórca elementów gumowych, zakończyła pierwszy kwartał br. wzrostem przychodów w ujęciu rok do roku o 14%, do prawie 281 mln PLN. To ponad dwukrotnie wyższa dynamika niż w IV kw. minionego roku.

- Widzimy efekty wybrania Grupy Sanok Rubber jako dostawcy przez czołowych producentów samochodów w zakresie nowych modeli. Jest to powód do zadowolenia, szczególnie patrząc długoterminowo. W krótkim okresie realizacja tzw. nowych nominacji oznacza jednak wzmożony wysiłek organizacyjny i osiąganie w początkowym okresie marż zdecydowanie poniżej zakładanych docelowo, po okresie optymalizacji procesu produkcyjnego - komentuje Piotr Szamburski, Prezes Zarządu Sanok Rubber Company S.A.

W środowisku rosnących kosztów spółka wypracowała w okresie styczeń-marzec br. wyniki zbliżone do konsensu rynkowego: 28 mln PLN skonsolidowanego wyniku EBITDA (-16% rdr) oraz 18,1 mln PLN skonsolidowanego zysku netto (-1% rdr), który wspiera ulga CIT związana ze zrealizowanymi wydatkami na inwestycje. Te z kolei w naturalny sposób zwiększają poziom amortyzacji, która w I kw. br. osiągnęła poziom 12,8 mln PLN (+31% rdr).

- Notujemy dobre wyniki finansowe, pozwalające na realizację inwestycji rozwojowych i kontynuację ekspansji globalnej. Operacyjny cash flow (+23,4 mln PLN) wspiera naszą pozycję gotówkową i stabilność wskaźników finansowych, które znajdują się na bardzo bezpiecznych poziomach. Przykładowo wskaźnik długu netto do EBITDA to zaledwie około 1 – mówi Piotr Dołęga, Członek Zarządu ds. Finansowych w Sanok Rubber Company S.A.

- Aktualne pozostają czynniki zewnętrzne, w tym surowce i rynek pracy, które wywierają presję na realizowane marże. Kontynuujemy procesy restrukturyzacyjne i optymalizacyjne w ramach Grupy – dodaje.

Rozpoczęta w IV kwartale zeszłego roku rozbudowa zakładu produkcyjnego w Sanoku (Polska Strefa Inwestycji) jest realizowana zgodnie z harmonogramem i budżetem. Montaż wyposażenia produkcyjnego powinien rozpocząć się już pod koniec bieżącego roku, a uzgodnione koszty z generalnym wykonawcą – giełdową spółką Erbud – opiewają na 49,9 mln PLN. Rozbudowa potencjału wytwórczego w Sanoku wpisuje się w realizację strategii wzrostu mocy produkcyjnych oraz automatyzacji operacji, zwiększających efektywność biznesową. Nowy obiekt o powierzchni około 18 tys. mkw. powstaje na dotychczas niezagospodarowanej części terenu fabryki przy ul. Przemyskiej w Sanoku i będzie przeznaczony na potrzeby produkcji uszczelek karoserii samochodowych.

O Spółce:

Sanok Rubber Company (do 2015 r. jako Stomil Sanok) to producent i dostawca wyrobów gumowych z blisko 90-letnią tradycją. Produkty ze względu na technologie wytwarzania można podzielić na artykuły formowe, artykuły wytłaczane, pasy klinowe i mieszanki gumowe. Wyroby wykorzystywane są w motoryzacji (systemy uszczelnień karoserii, systemy antywibracyjne), budownictwie (uszczelki stolarkowe, uszczelki samoprzylepne), a także w przemyśle (pasy klinowe, wyroby dla farmacji, wyroby dla AGD). Grupa Sanok Rubber posiada zakłady produkcyjne w Polsce, Niemczech, Chinach, Meksyku i na Białorusi, a sprzedaż realizowana jest globalnie.

Od 1997 roku Sanok RC jest spółką notowaną na rynku głównym GPW.

Źródło: Spółka, #SNK

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości