Przegląd prasy gospodarczej we woterk, 21 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 maj 2019, 07:07

Przegląd prasy gospodarczej we woterk, 21 maja

Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 21 maja.

RZECZPOSPOLITA

Smartfon nowym frontem batalii USA-Chiny. Google dostosował się do embarga nałożonego przez administrację USA na chiński koncern Huawei i wojna handlowa dotyczy już nie tylko przyszłości sieci 5G, ale i teraźniejszości konsumentów. (s.A19)

PKO Bank Polski celuje w piątkę. Lider sektora chce zwiększyć zysk, nie jest zainteresowany przejęciem niewielkich aktywów. (s. A20)

Koszt nowego 500+ to3 mld zł. Na krótką metę dodatkowe wsparcie dla dorosłych niepełnosprawnych zmieści się w budżecie państwa, ale nie wiadomo, czy PiS skończy na tej obietnicy. (sA20-A21)

WP ma pomysł na reklamowe wpływy. Grupa powstała z połączenia portali i serwisów zachęcających do e-zakupów nadal chce przejmować. Wierzy w nowy model nadawania reklam tv w sieci. (s. A20)

Społem pomoże Poczcie Polskiej. Państwowy operator uruchomi w sklepach znanej sieci punkty odbioru przesyłek. Współpraca ma objąć nawet placówek. W części z nich jeszcze w II połowie br. staną maszyny do odbioru paczek. (s. A23)

PARKIET

Zastanawiamy się, jak dojść do 5 mld zł zysku netto. Zdaniem prezesa PKO BP wycena banku jest niedowartościowana, biorąc pod uawgę szacunki analityków. (s. 02)

PKN Orlen. Grupa zwiększy zyski z produkcji propylenu. Jednym z obszarów działalności grupy PKN Orlen, z którym koncern wiąże duże nadzieje na wzrost sprzedaży i zysków, jest produkcja tworzyw sztucznych, w tym m.in. propylenu i polipropylenu. (s. 04)

Polskie papiery są atrakcyjne dla zagranicy. Polityka monetarna za oceanem powinna w dalszym ciągu sprzyjać globalnym rynkom długu - mówi dyrektor ds. rynków dłużnych w TFI PZU Jarosław Karpiński. (s. 01, s. 07)

Banki będą pozbywać się złych kredytów. Rynek sprzedaży niepracujących kredytów poprawił się i banki widzą szansę na więcej dobrych transakcji, bo korzystają na nich na wiele sposobów. (s. 08)

Windykatorzy. Rynek powoli wraca do normalności. W ostatnich latach rynek windykacji w Polsce zdominowany został przez jednego gracza. Mowa oczywiście o GetBacku, który na potęgę kupował długi sprzedawane przez banki, oferując przy tym ceny wyraźnie wyższe od konkurencji. (s. 08)

GAZETA PRAWNA

Afera GetBacku przed sądem. W ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie jeszcze przed jesiennymi wyborami, pierwsze akty oskarżenia w aferze z udziałem wrocławskiego windykatora trafią do sądu – wynika z naszych informacji. (s. A3)

Amber Gold to piramida finansowa. Oficjalnie. Nieprawomocnie. Marcin i Katarzyna P. są winni oszukania kilkunastu tysięcy osób. Na ile czasu trafią za kratki – dowiemy się prawdopodobnie za kilka miesięcy. Wyrok liczy 9 tys. stron, a sędzia musi go odczytać w całości. (s. A3)

Dobre deklaracje już są, teraz potrzeba dobrych przepisów. Nasz kraj ma ogromny potencjał, by zostać hubem technologicznym dla offshore dla całego basenu Morza Bałtyckiego i konkurować z zachodnimi gigantami energetyki wiatrowej - mówi prezes Siemens Gamesa Renewable Energy w Polsce Paweł Przybylski. (s. A10)

Big Pharma na cenzurowanym. Unia Europejska przygląda się nowym strategiom walki cenowej z koncernami farmaceutycznymi. (s. A15)

PULS BIZNESU

Evarvest wciąga Kowalskiego na giełdę. Dostęp do kilkudziesięciu rynków z całego świata, minimalne opłaty za inwestowanie — do debiutu szykuje się fintech inspirowany Spotify’em i Facebookiem. (s. 3)

Koronny sypie w sprawie WI. M.K. odegrał jedną z kluczowych ról w aferze funduszy W Investments. Dziś jako kluczowy świadek obciąża byłych wspólników w interesach. (s. 4-5)

Litwini zapraszają do gry w zielone. Zygimantas Vaiciunas, litewski minister energii, zaprasza polskie firmy do inwestowania w jego kraju, ale na razie to litewskie firmy garną się do Polski. (s. 6)

PŻM ma gotówkę na promy. Spółka poprawia wyniki i refinansuje zobowiązania. Wydzierżawi promy, które w polskich stoczniach zamówi ARP. Za granicą poszuka marynarzy i kucharzy okrętowych. (s. 8)

Comarch błysnął wynikami. Spółka miała rekordowy kwartał, a portfel zamówień napawa optymizmem. W planach są co najmniej dwie inwestycje. (s. 9)

Od klęski urodzaju do klęski nieurodzaju. Na wschodzie i zachodzie Europy słychać o wielkich stratach w sadach i na plantacjach w Polsce. Emocje podbijają przymrozki i coroczny start negocjacji o stawki za owoce. (s. 10)

Drogie marzenia o czarnoziemach. Zmiany na ukraińskiej scenie politycznej — odbędą się tam przyspieszone wybory parlamentarne — budzą nadzieje tamtejszych spółek, także tych z GPW, na zniesienie zakazu handlu ziemią. Analitycy studzą ich optymizm. (s. 19)

GAZETA WYBORCZA

Potwór dalej rośnie i truje. Największy truciciel Europy - elektrownia Bełchatów - emituje coraz więcej śmiercionośnych substancji. W 2018 r. wypuściła w powietrze prawie 60 proc. więcej metali ciężkich niż dwa lata temu. PGE tłumaczy, że w ten sposób ratuje Polaków przed brakiem prądu. (s. 12)

Kierowcy mają powody do obaw. Będzie mniej dróg. W trzy tygodnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła już od czterech kontraktów na budowę newralgicznych dróg szybkiego ruchu. (s. 12)

Nie można kupić biletów na wakacje. Części biletów PKP Intercity na dni po 9 czerwca nadal nie można kupić. Sprzedaż zostanie w pełni przywrócona najwcześniej od przyszłego poniedziałku. (s. 13)

(PAP Biznes)

doa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości