Przegląd prasy gospodarczej w środę, 22 maja | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 maj 2019, 08:07

Przegląd prasy gospodarczej w środę, 22 maja

Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 22 maja.

RZECZPOSPOLITA

Kto zapłaci za obligacje GetBacku. Prokuratura składa pierwszy cywilny pozew w imieniu poszkodowanej. Żąda 380 tys. zł od banku i domu maklerskiego.(A4)

Mniejsze finansowanie bije w firmy pożyczkowe. Banki zwiększają sprzedaż kredytów konsumpcyjnych, ale sektor pozabankowy dostaje coraz większej zadyszki. Wszystko przez rynek obligacji i zmiany w prawie.(A20)

Fiskus zgadza się na samozatrudnienie. Premier odwołał test przedsiębiorcy, skarbówka wydaje korzystne interpretacje o prowadzących jednoosobową działalność, na kontrolach też mają spokój. Czy to koniec straszenia małych firm?(A1, A15)

Radość pracowników, strach pracodawców. Wzrost płac ustabilizował się w okolicy 7 proc. rocznie. Rosnące koszty pracy coraz bardziej dają się we znaki przedsiębiorcom, ale zarazem napędzają konsumpcję i całą gospodarkę.(A17)

PARKIET

Inwestorzy indywidualni ruszają na Wall Street. Spotkanie z szefem CD Projektu gwoździem programu.(s.1)

Dodatkowe obowiązki wobec złych kredytów. Nowe wymogi już od połowy roku. Od końca czerwca instytucje kredytowe będą zobowiązane do stosowania wytycznych w zakresie zarządzania NPL (portfelem kredytów niepracujących, czyli mających opóźnienie w spłacie). Komisja Nadzoru Finansowego w styczniu skierowała do banków pismo w tej sprawie.(s.11)

Będą nowe umowy. Newag szuka chętnych na tabor. W II i III kwartale Newag powinien pozyskać kolejne kontrakty na dostawy pojazdów szynowych, głównie na rynek krajowy.(s.7)

Atal broni marż i zwiększa pułap. Popyt sprzyja, sprzedaż w tym roku może sięgnąć 2,8 tys. mieszkań.(s.6)

GAZETA PRAWNA

Prokuratura pozywa Idea Bank. Z ustaleń DGP wynika, że cywilny zespół prokuratorów, który zajmuje się aferą GetBacku, skierował pozew cywilny do Sądu Okręgowego w Warszawie w związku ze sprzedażą obligacji wrocławskiego windykatora. Sprawa dotyczy Idea Banku oraz Polskiego Domu Maklerskiego. Śledczy wnoszą o zasądzenie dla emerytki, która zakupiła trefne papiery, kwoty 380 tys. zł wraz z odsetkami.(A1, A4)

Banki coraz więcej pożyczają i ryzykują. Średnia wartość kredytu konsumpcyjnego jest o 9 proc. wyższa niż rok temu. Przy niskim oprocentowaniu zarabia się na prowizjach, ale to hazard.(A8)

Rozbudowa lotniska w Modlinie niepewna. Pękający w szwach podwarszawski port może jeszcze długo poczekać na niezbędne inwestycje. Wszystko przez spór kompetencyjny w sprawie decyzji środowiskowej.(A10)

PULS BIZNESU

Wszystkie plany Getinu. Komisja Nadzoru Finansowego liczy, że proces sprzedaży Getinu przyspieszy. Bank ma jednak w zanadrzu inne scenariusze. Fuzji podmiotów Leszka Czarneckiego raczej nie będzie, choć najcenniejsze aktywa Idei mogą trafić do Getinu. (s.1, s.4-5)

AXA zawitała w bankach spółdzielczych. Ubezpieczyciel przetestuje rozwiązanie Asseco Poland. Wspólnymi siłami firmy próbują tchnąć nowego ducha w bancassurance.(s.6)

Nowi gracze podbijają bukmacherską stawkę. Na polskim rynku bukmacherskim robi się ciasno. Do kontrowersyjnego debiutu szykuje się Betclic, a w kolejce chętnych jest też firma powiązana ze SKOK-ami. (s.2-3)

GAZETA WYBORCZA

Prezes Najwyższej Izby Kontroli domaga się od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska informacji na temat kontroli pomiarów emisji trujących substancji z elektrowni w Bełchatowie. Ich ilość rośnie i wywołuje choroby płuc, raka, niepłodność i przedwczesną śmierć. Czy Polacy pozwą elektrownię za zanieczyszczenia?(s.14)

Polska żąda odszkodowań. Zachód nie płaci Rosji. Zachodnie koncerny nie chcą płacić za zanieczyszczoną ropę z Rosji. Orlen i Lotos nabrały wody w usta w tej sprawie, a premier Mateusz Morawiecki żąda odszkodowań. (s.14)

(PAP Biznes)

epo/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości