Przegląd prasy gospodarczej w środę, 12 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 cze 2019, 08:37

Przegląd prasy gospodarczej w środę, 12 czerwca

Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 12 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Kania w oku cyklonu, ale z szansą na ratunek. Producent wędlin błyskawicznie otworzył postępowanie układowe, rozmawia też z inwestorem. – Sieci handlowe zaakceptowały podwyższenie cen – twierdzi Henryk Kania, szef rady nadzorczej. (s. A17)

Rząd proponuje podwyżkę płacy minimalnej w 2020 r. o 8,9 proc., do 2450 zł brutto. Większość organizacji pracodawców jest tak dużej zmianie przeciwna. (s. A18)

Trwające w Los Angeles targi E3 obfitują w zapowiedzi najbardziej oczekiwanych tytułów w branży gier. Kolejny rok z rzędu polskie studia gromadzą sporą publiczność, która czeka na gry powstające nad Wisłą. (s. A20)

Włosi opóźniają budowę szybkich dróg. Kolejne włoskie firmy schodzą z budowy dróg. Wydłuży się przez to m.in. budowa ekspresówki S5. (s. A20)

PARKIET

Dekada rozczarowań. Inwestorzy nie wierzą w firmy energetyczne. WIG-energia stracił połowę wartości. (s. 04)

PGNiG zwiększy wydobycie w Norwegii. Wzrost produkcji gazu powinny zapewnić złoża: Tommeliten Alpha, Król Lear, Skogul i Ærfugl. Wydobycie z niektórych odwiertów ruszy już w 2020 r. (s. 06)

ZM Henryk Kania walczy z kryzysem. Mięsna firma negocjuje z bankami i sieciami handlowymi. Rozmawia z inwestorami, liczy na wzrost produkcji. – Zrobię wszystko, żeby uratować firmę – mówi Henryk Kania. (s. 07)

Filip Paszke rozstaje się z grupą PKO BP. Ani sam zainteresowany, ani PKO BP nie chcą komentować sprawy. Według ustaleń "Parkietu" na razie pieczę nad działalnością maklerską mają sprawować Dariusz Odzioba, który w PKO BP pełni funkcję dyrektora pionu rynków, oraz Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP. (s. 10)

Wyniki banków nie takie słabe, jak wskazywałby sam zysk. Kwiecień znowu przyniósł spadek zarobku sektora, który po czterech miesiącach ma o 15 proc. niższy wynik niż rok temu. Nie przekreśla to jednak szans na dobry zysk w całym roku. (s. 11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Nawet 10 zł za litr może wynieść stawka depozytowa, doliczana przy zakupie olejów smarowych i przemysłowych. Choćby takich, jakich używamy w samochodach. (s. A2)

Pracownicy Poczty Polskiej i Sygnity zatrzymani przez CBA. Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy zakupach informatycznych dla Poczty. Z informacji DGP wynika, że w informatycznej firmie Sygnity zatrzymano prezesa zarządu Mariusza N. i przewodniczącego rady nadzorczej Pawła Z. Natomiast zatrzymani pracownicy Poczty Polskiej to zastępca dyrektora IT Jacek K., ekspert ds. IT Elżbieta Z. oraz Magdalena P., zastępca dyrektora biura zarządu i zarazem sekretarz rady nadzorczej Banku Pocztowego. (s. A8)

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej przy czwartej próbie zwolniła wczoraj prezesa Daniela Ozona. Minister Tchórzewski od września 2018 r. chciał odwołania Ozona. I to mimo iż za kilka dni upływa kadencja zarządu JSW. Jak ustalił "DGP", Ozon złożył dokumenty w nowym konkursie, ale według rozmówców zostanie z niego wykluczony. (s. A8)

Trudniej nam sprzedawać Niemcom. W pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrost eksportu do naszego zachodniego sąsiada był znikomy w porównaniu do jego ogromnego udziału w naszej wymianie międzynarodowej. (s. A9)

PULS BIZNESU

Członkowie zarządu i nadzoru informatycznego Sygnity oraz pracownicy Poczty Polskiej zostali zatrzymani w związku z podejrzeniami korupcji przy zamówieniach na ponad 30 mln zł. (s. 3)

Centra usług zwolniły tempo. Niegdyś najszybszy sektor urósł tylko o 10 proc., a ABSL obniża prognozy. Plany firm napawają optymizmem, ale mogą je zniweczyć przepisy. (s. 4)

Przymierzająca się do debiutu na NewConnect spółka Legimi, prowadząca platformę z e-bookami ma długi do spłacenia. Pilnie, a na pieniądzach jej nie zbywa. (s. 7)

Prawnik Jarosław Kaczyński twierdzi, że spośród kilku grup niezabezpieczonych obligatariuszy GetBacku jedna ma szanse na odzyskanie 100 proc. pieniędzy. Postępowanie układowe nie ma przy tym nic do rzeczy. To ci, którzy kupowali papiery dłużne windykatora z udziałem Idea Banku. Muszą jednak składać pozwy cywilne przeciw bankowi. (s. 12-13)

Ciech pozostaje pupilkiem analityków. Notowania chemicznego potentata od trzech miesięcy konsekwentnie spadają, choć zdaniem analityków to świetna inwestycja. (s. 13) (PAP Biznes)

pel/

Ostatnie wiadomości