Przegląd prasy gospodarczej w czwartek, 13 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 cze 2019, 08:05

Przegląd prasy gospodarczej w czwartek, 13 czerwca

Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 13 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Poczta Polska pierwszy raz od lat poniesie straty na usługach powszechnych – ustaliła "Rzeczpospolita". Spółka znalazła się w trudnej sytuacji, ale związki zawodowe domagają się podwyżek. Rusza protest. (s. A19)

Piotr i Paweł zniknie z rynku. Kolejną markę z polskim rodowodem czeka likwidacja - dowiedziała się "Rzeczpospolita". To także ostatnia w kraju sieć delikatesów. (s.A20-21)

Klimat napędza emisje CO2. Ekstremalne zjawiska klimatyczne przyczyniły się w 2018 r. do najszybszego wzrostu popytu na energię od 2010 r. - mówi doroczny raport koncernu BP poświęcony sytuacji na rynku surowców energetycznych. (s. A22)

Polacy rozpychają się w Los Angeles. Podczas trwających targów branżowych CI Games pokazuje nową część "Snajpera". Zwiastun został przyjęty bardzo dobrze - twierdzi zarząd. (s. A24)

PARKIET

Rentowność polskich banków będzie się poprawiać, ale powoli. Małe i średnie banki mają problem z osiągnięciem ROE wyższego od kosztu kapitału. Ma to negatywne konsekwencje dla branży. (s. 03)

InfoScan nie rezygnuje z USA. Za zebrane fundusze ponownie spróbuje wejść na rynek amerykański. (s. 06)

Runmageddon, spółka odpowiedzialna za organizację popularnego w Polsce cyklu biegów z przeszkodami, przeprowadza publiczną ofertę akcji do 1 mln euro, która nie wymaga sporządzania prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez KNF. Nowe walory chce oferować jedynie poprzez własną stronę internetową w ramach tzw. kampanii crowdfundingowej. (s. 06)

Zakłady Mięsne Henryk Kania są na finiszu rozmów z potencjalnym inwestorem. Spółka obecnie potrzebuje około 40 mln zł obrotowego, aby mogła normalnie funkcjonować. Wydaje się, że są szanse pozyskanie tych środków - mówi Henryk Kania, szef rady nadzorczej i główny akcjonariusz firmy. (s. 07)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Zacieśniamy sojusz energetyczny. Bezpieczeństwo państwa to nie tylko armia i uzbrojenie, ale również strategiczne surowce oraz energia elektryczna. (s. A3)

Mimo bardzo dobrej koniunktury w ciągu trzech ostatnich lat zadłużenie przedsiębiorców wobec firm leasingowych skokowo wzrosło. I wiele wskazuje na to, że nadal będzie się zwiększało. (s. A8)

Wygląda na to, że realizacja piątki Kaczyńskiego będzie droższa. Powód: rezygnacja z racjonalizatorskich pomysłów Czerwińskiej, które pozwalały „zaoszczędzić” na obietnicach wyborczych. (s. A10)

Opinie o zmianach w OFE są raczej pozytywne, choć pojawiły się zastrzeżenia dotyczące momentu poboru opłaty i tego, która instytucja powinna być domyślna: OFE czy ZUS. (s. A12)

PULS BIZNESU

Drogi prąd w samorządowych spółkach. Włodarze miast przewidują wzrost cen energii i usług firm komunalnych. O zamrożenie stawek prądu walczą też dostawcy wody. (s. 2)

TFI Capital Partners żąda powołania rewidenta do spraw szczególnych w Cambridge Chocolate Technologies. Spółka uważa żądanie za „niemerytoryczne”. (s. 3)

Globalne przepływy kapitału spadły do najniższego poziomu od kryzysu gospodarczego. Nad Wisłą poszły w górę. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Resort finansów pokazał projekt ustawy o PIT 0 dla młodych. Jest on dużo korzystniejszy dla osób do 26. roku życia, niż zapowiadano wcześniej. Budżet zapłaci więcej, studenci dostaną więcej. Stracą samorządy. (s. 11)

Tegoroczne E3 należały do Polaków, a konkretnie do "Cyberpunk 2077". Gra, której jeszcze nikt nie widział, wywołała euforię wśród fanów, na giełdzie i w mediach. (s. 16)

(PAP Biznes)

doa/

Ostatnie wiadomości