Skrót wiadomości - czwartek 13 czerwca, 17.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 cze 2019, 08:36

Skrót wiadomości - czwartek 13 czerwca, 17.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Nadwyżka w obrotach bieżących w kwietniu 2019 r. wyniosła 718 mln euro wobec konsensusu 518 mln euro nadwyżki - podał NBP. Eksport wzrósł o 10,3 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 10,4 proc. rdr, natomiast import wzrósł o 8,7 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 8,7 proc. rdr.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w kwietniu 2019 roku o 6,6 proc. rdr, po wzroście o 8,0 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Produkcja energii elektrycznej w Polsce w maju wyniosła 12.753 GWh, co oznacza wzrost o 1,69 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w IV spadła o 0,5 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,4 proc., po korekcie z -0,3 proc - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa wynosi minus 0,75 proc. - podał bank w komunikacie.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) wprowadza nową stopę procentową, która zastępuje 3-miesięczny LIBOR - podał bank w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 3 tys. do 222 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 215 tys.

BUDŻET, DŁUG

Na przetargu zamiany MF odkupiło obligacje PS0719, DS1019, WZ0120 i PS0420 łącznie za 5.701,389 mln zł, a sprzedało papiery OK0521, PS1024, WZ0525, WZ0528, DS1029 i WS0447 łącznie za 5.711,054 mln zł - poinformował resort w komunikacie.

Po czwartkowym przetargu zamiany stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto 2019 roku wynosi 74 proc. - poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów.

Pieniądze na podwyżki dla nauczycieli zostaną pokryte ze zwiększenia subwencji, które będzie wynikało z przesunięć budżetowych – powiedziała w czwartek w Sejmie wiceszefowa MEN Marzena Machałek. Dodała, że koszt przeprowadzonych zmian wyniesie ponad miliard zł.

W 2020 roku wzrost wydatków rezydualnych możliwy na poziomie 1-3 proc - podano w założeniach budżetu na przyszły rok.

Ministerstwo Finansów nie zakłada wystąpienia szoków podażowych z kierunku cen żywności i surowców energetycznych - napisano w założeniach do projektu budżetu na przyszły rok.

Ministerstwo Finansów ocenia lukę produktową w latach '19 i '20 średnio na 1,5 proc. PKB - podano w założeniach do budżetu na przyszły rok.

Komisja Europejska zaapelowała w czwartek do krajów UE, by te przyspieszyły z negocjacjami w sprawie wieloletniego budżetu, aby mogły się one zakończyć jesienią tego roku. Bruksela przestrzega, że opóźnienia mogą być kosztowne dla gospodarki UE.

GIEŁDA

W czwartek główne indeksy zwyżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w górę Cyfrowy Polsat, Dino Polska i CCC. Na czwartkowym zamknięciu WIG20 wzrósł o 0,8 proc. do 2.300,02 pkt., WIG zwyżkował 0,8 proc. do 59.374,38 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 1,1 proc. do 4.045,07 pkt., a sWIG80 zyskał 0,1 proc. do 11.601,19 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o 11,6 pkt. proc. do 48 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego spadł o 10,1 pkt. proc. i wyniósł 38,7 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Mirbud, większościowy akcjonariusz spółki JHM Development, zaprosił do składania ofert sprzedaży do 5.187.213 akcji spółki, stanowiących do 7,5 proc. jej kapitału zakładowego, po cenie 1,60 zł za papier - poinformował Mirbud w komunikacie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć kolejnych osób w związku z śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w spółce GetBack - dowiedziała się PAP. Cztery zatrzymane osoby podejrzewane są o manipulację kursem akcji jednej ze spółek a piąta, to b. pracownik jednego z banków podejrzewany o oszustwo.

Skarb Państwa chce wzmocnić nadzór właścicielski nad PKN Orlen i proponuje, by w skład rady nadzorczej spółki mogło wchodzić od 6 do 10 członków - poinformowała spółka w komunikacie.

XTPL otrzymał od grupy inwestorów zagranicznych wstępną deklarację zainteresowania dotyczącą objęcia nowych akcji spółki w ramach kapitału docelowego i planuje skierować do nich emisję od 55.000 do 65.000 akcji po cenie 130 zł za akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PGS Software zdecydowało, że dywidenda na akcję z zysku za 2018 wyniesie 0,14 zł - podała spółka w komunikacie. Wypłacona w grudniu 2018 r. zaliczka w wysokości 3,98 mln zł, czyli 0,14 zł na akcję, stanowi więc całkowitą kwotę dywidendy.

Akcjonariusze LC Corp zdecydowali, że spółka wypłaci dywidendę za rok 2018 rok w kwocie 120,84 mln zł, czyli 0,27 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Dino Polska chce wyemitować trzyletnie obligacje o wartości 150 mln zł - wynika z dokumentacji oferty, do której dotarła PAP Biznes.

Zarząd JSW planuje wypłacić pracownikom premię z zysków za 2018 r. - poinformował w czwartek zarząd spółki w liście do załogi.

Akcjonariusze LC Corp zdecydowali w czwartek o zmianie nazwy spółki na Develia - podała spółka w komunikacie. Nowa nazwa wejdzie w życie po rejestracji zmiany statutu przez Krajowy Rejestr Sądowy.

Enspirion z grupy Energa zakontraktował w przetargu krajowym ogłoszonym przez PSE 519,4 MW mocy na usługę DSR w sezonie letnim, a w pakiecie zimowym 392 MW - podała Energa w komunikacie prasowym.

Immofinanz kupuje Warsaw Spire Tower za uzgodnioną wartość nieruchomości ok. 386 mln euro - podał Immofinanz w komunikacie prasowym. Spółka oczekuje przychodu z najmu w wysokości ok. 19,6 mln euro rocznie.

WALUTY

Ekonomiści nie spodziewają się dalszego umocnienia złotego wobec euro. Ich zdaniem rentowności polskich SPW mogą nieznacznie spadać.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,2610 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1289 USD i 122,44 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa staniała w środę na giełdzie w Nowym Jorku o 4 proc. - jest więc co odrabiać, ale na razie surowiec drożeje o 0,3 proc. - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,28 USD, po wzroście ceny o 0,27 proc.

Miedź na giełdach metali tanieje w reakcji na obawy o globalny wzrost gospodarczy i napięcia w handlu na linii USA-Chiny. W takiej sytuacji nie ma znaczenia fakt, że mogą być zakłócenia w dostawach miedzi na rynki. Metal na LME w Londynie w transakcjach 3-miesięcznych lekko traci - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Ostatni artykuł prezesa NBP A. Glapińskiego otwiera drogę do wyraźniejszego sugerowania przez NBP większego prawdopodobieństwa obniżek stóp procentowych niż ewentualnych podwyżek - uważają ekonomiści Santander Banku.

Na czwartkowej aukcji zamiany Ministerstwo Finansów sprzeda obligacje za ok. 4-5 mld zł i tym samym zwiększyć stopnień pokrycia tegorocznych potrzeb pożyczkowych do ok. 75 proc. - ocenia strateg Banku Pekao Arkadiusz Urbański.

Młode społeczeństwa, popyt wewnętrzny oraz dobre prognozy dla wzrostu sprawiają, że coraz więcej inwestycji napływa na rynki wschodzące - ocenili przedstawiciele Franklin Templeton w rozmowie z PAP Biznes.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski jest przeciwny włączaniu nadzoru finansowego w struktury banku centralnego - wynika z przemówienia szefa KNF. NBP w czerwcowym raporcie postulował włączenie nadzoru do banku.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym spadła rdr do 47,91 proc. całej produkcji z 49,1 proc. w maju 2018 roku - wynika z danych PSE.

W najbliższych latach krajowy rynek fuzji i przejęć będzie bardzo aktywny, szybciej będzie rósł segment średnich transakcji przy wzrastającej roli funduszy private equity. Potencjał do transakcji M&A ma szczególnie przemysł i produkcja żywności, branże technologiczne i sektor finansowy - wynika z raportu Pekao SA.

KNF zaleca szczególną uwagę na długoterminowe kredyty o wysokich DSTI - podał Komisja w raporcie poświęconym wynikom badania portfela kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych gospodarstw domowych według stanu na koniec 2018 r.

W kwietniu odnotowano m.in wzrost eksportu akumulatorów, pojazdów dostawczych - ocenia NBP w danych o bilansie płatniczym.

Wysokie LTV części portfela kredytowego banków wzbudza obawy o sytuację gospodarstw domowych, które nie dałyby rady spłaty tych kredytów - ocenia KNF w raporcie poświęconym wynikom badania portfela kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych gospodarstw domowych według stanu na koniec 2018 r.

Otwarte Fundusze Emerytalne przelały do ZUS środki w wysokości 574,5 mln zł w ramach tzw. suwaka - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe ZUS.

Odsetek pracodawców rozważających zatrudnienie cudzoziemców spadł w Polsce rdr o 5 pkt. proc. do 37 proc. – wynika z najnowszego badania Randstad. Autorzy badania wskazują też, że 39 proc. polskich pracodawców planuje wzrost zatrudnienia, a 26 proc. pracodawców chce zwiększyć w najbliższym czasie wynagrodzenia.

Grupa PFR w swojej nowej strategii do 2021 roku chce bardzo mocno postawić na inwestycje w odnawialne źródła energii - poinformował prezes PFR Paweł Borys.

Strategia grupy PFR na lata 2019-2021 zakłada przeznaczenie 20 mld zł w projekty warte łącznie 40 mld zł - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Długoterminowa stopa zwrotu ma wynosić 4-6 proc.

Powołana w czerwcu do zarządu NBP Teresa Czerwińska, była minister finansów, objęła w ramach swoich obowiązków nadzór nad Departamentem Innowacji Finansowych oraz Departamentem Badań Ekonomicznych - wynika ze schematu organizacyjnego NBP.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Nie ma żadnych nowych dowodów czy nagrań, tym bardziej rozmów premiera Mateusza Morawieckiego, czy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - oświadczył w czwartek w Sejmie prokurator krajowy Bogdan Święczkowski odpowiadając na pytanie posłów PO-KO ws. Marka Falenty.

Nie widzę nic niejasnego jeśli chodzi o sprawę dotyczącą Marka Falenty; nie widzimy też specjalnego powodu, żeby się odnosić do rozmaitych listów, które przychodzą do naszych władz - powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W 2022 r. system Patriot w Polsce będzie gotowy do użycia - powiedział PAP wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Joachim Brudziński został powołany na szefa sztabu wyborczego PiS, Beata Szydło - na szefa rady sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości - poinformowała w czwartek po posiedzeniu Komitetu Politycznego partii rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Nie bardzo wyobrażam sobie powrót PSL do Koalicji Europejskiej; współpraca - tak, natomiast wspólne listy - nie - mówił w czwartek poseł Marek Sawicki (PSL). Przyznał, że trwają rozmowy o Koalicji Polskiej wokół PSL m.in. z Pawłem Kukizem, Bezpartyjnymi Samorządowcami i Prawicą Rzeczypospolitej.

Rząd, pisząc projekt nowelizacji, nie dokonał zabezpieczenia środków w budżecie - powiedziała w czwartek Elżbieta Gapińska (PO-KO), podczas drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, wprowadzającej od 1 września podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

Myślę, że jeżeli to tylko będzie możliwe, prezydent USA Donald Trump będzie chciał 1 września w Polsce się pojawić; prezydent Andrzej Duda zaproszenie, które formalnie wcześniej pisemnie było złożone, także ustnie ponawiał i zapraszał - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Wybór posła PiS Tomasza Latosa na szefa komisji zdrowia to złamanie tradycji polskiego parlamentu, zgodnie z którą, komisją zdrowia kierował poseł opozycji – mówili w czwartek posłowie klubu PO-KO. Ich zdaniem w ten sposób PiS chce odebrać głos opozycji.

Nie współpracujemy z dziennikarzami w roli osobowych źródeł informacji – podkreśliło w czwartek CBA, publikując jednocześnie fotokopię z wymiany e-maili z jednym z autorów czwartkowego artykułu "GW" o Marku Falencie. Napisano w nim m.in. o możliwości powiązania dwóch dziennikarzy ze służbami. W czwartkowym artykule pojawiły się nazwiska dziennikarzy Cezarego Gmyza i Piotra Nisztora w kontekście współpracy z CBA. W artykule napisano, że na pytania, czy Gmyz i Nisztor byli osobowymi źródłami informacji, nie odpowiedziały ani biuro koordynatora służb specjalnych, ani CBA.

Sejmowa komisja śledcza przyjęła w czwartek 4 z 17 poprawek zgłoszonych przez Krzysztofa Paszyka (PSL-UED) do raportu końcowego, odrzucone zostały te mówiące m.in, że komisja nie wskazała źródeł finansowania biznesu Marcina P. ani jego mocodawców. Paszyk złoży zdanie odrębne.

Sejmowa komisja śledcza ds Amber Gold przyjęła raport końcowy ze swoich prac wraz z przyjętymi w czwartek poprawkami. Posłowie Krzysztof Brejza (PO-KO), Witold Zembaczyński (Nowoczesna) i Krzysztof Paszyk (PSL-UED) zapowiedzieli złożenie zdań odrębnych.

Warszawski sąd okręgowy uznał w czwartek byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. i skazał go za to na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą wzajemnie wspierać swoich kandydatów do Komisji Europejskiej - zadeklarował w czwartek rzecznik rządu Piotr Mueller. Podkreślił, że kraje V4 biorą pod uwagę taką możliwość, że decyzje personalne w sprawie obsady KE mogą nie zapaść na najbliższym szczycie UE.

Były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson uzyskał w czwartek najwięcej głosów w pierwszej rundzie głosowania wśród posłów Partii Konserwatywnej, którzy wybierają następnego lidera ugrupowania i premiera Wielkiej Brytanii.

Środowe wystąpienie premiera Francji Edouarda Philippe'a w Zgromadzeniu Narodowym na temat przyszłej polityki rządu spotkało się z w czwartek entuzjastycznym przyjęciem polityków rządzącej większości i krytyką opozycji, zarówno lewicowej, jak i prawicowej.

Premier Węgier Viktor Orban napisał do grupy "mędrców" Europejskiej Partii Ludowej list, w którym jako nonsens określił twierdzenia, by jego partia Fidesz nie była dość przywiązana do europejskich wartości – poinformował w czwartek dziennik "Nepszava".

Funkcjonariusze jednostki antyterrorystycznej (SEK) w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, na wschodzie Niemiec, przez lata kradli służbową amunicję, by następnie przekazywać ją lokalnym ekstremistom. Do czwartku zatrzymano cztery osoby.

Brytyjski minister spraw wewnętrznych Sajid Javid ujawnił w czwartek, że podpisał decyzję administracyjną o ekstradycji założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do sądu.

Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych - powiedział w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek telewizji Mir, że ma nadzieję, iż na szczycie G20 w Osace państwa tej grupy podejmą decyzje umożliwiające współpracę gospodarczą. Ocenił przy tym, że stosunki Rosji z USA pogarszają się coraz bardziej.

Mamy nadzieję, że Polska dołączy do programu bezwizowego bardzo szybko, być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni; chcemy, żeby Polska należała do tej elitarnej grupy - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump.

Podpisana kolejna umowa na dostawę 2 mld m sześc. gazu z USA do Polski jest warta około 8 mld dolarów - poinformował w środę podczas konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w czwartek, że choć Teheran "nie chce bomby atomowej", gdyby chciał, "Ameryka nic nie mogłaby zrobić". Iran z pewnością nie powtórzy negocjacji z USA ws. umowy nuklearnej - zapewnił.

Komunikator Telegram, służący uczestnikom protestów w Hongkongu, poinformował o "potężnym ataku" cybernetycznym przeprowadzonym przeciwko niemu. Założyciel firmy Pawieł Durow ogłosił w czwartek, że atakowano głównie z adresów IP w Chinach.

Ekwador jako piąty kraj Ameryki Południowej zalegalizował małżeństwa jednopłciowe. Trybunał konstytucyjny orzekł w środę stosunkiem głosów 5:4 na korzyść dwóch par homoseksualnych, które domagały się takiej zmiany prawa.

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Ostatnie wiadomości