DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w górę, rosną nadzieję na rozejm między USA a Chinami | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sie 2019, 22:10

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w górę, rosną nadzieję na rozejm między USA a Chinami

Na Wall Street we wtorek powróciły mocne wzrosty, gdyż administracja USA podała, że odłoży wprowadzenie 10-proc. ceł na niektóre produkty importowane z Chin do 15 grudnia, a inne zupełnie z nich zwolni. Obudziło to nadzieje wśród inwestorów, że dojdzie do zawieszenia broni w wojnie handlowej między Waszyngtonem a Pekinem.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,42 proc., do 26.275,30 pkt.

S&P 500 wzrósł o 1,48 proc., do 2.926,32 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,95 proc., do 8.016,36 pkt.

USA odłożą wprowadzenie 10-proc. ceł na niektóre chińskie produkty do 15 grudnia - poinformowało Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA (USTR) w oświadczeniu.

"Produkty w tej grupie obejmują na przykład telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier wideo, niektóre zabawki, monitory komputerowe oraz niektóre elementy obuwia i odzieży” - napisano w oświadczeniu USTR.

"Niektóre produkty są usuwane z listy taryfowej w oparciu o przesłanki wynikające z kwestii zdrowia, bezpieczeństwa, bezpieczeństwa narodowego oraz innych czynników i nie będą podlegać dodatkowym taryfom w wysokości 10 proc.” - dodano.

Biuro USTR podało, że przeprowadzi „proces wykluczenia niektórych produktów z bycia objętymi przez dodatkowe cła”.

Na początku sierpnia prezydent USA Donald Trump poinformował, że od 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD.

Wicepremier Chin Liu He przeprowadził rozmowę telefoniczną z przedstawicielem ds. handlu USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem we wtorek wieczorem - podało we wtorek chińskie Ministerstwo Handlu.

Jak wynika z oświadczenia, urzędnicy z Chin i Stanów Zjednoczonych mają w ciągu dwóch tygodni ponownie rozmawiać.

CPI w USA w lipcu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,8 proc. Oczekiwano +0,1 proc. mdm, a +1,7 proc. rdr. W czerwcu zasadniczy wskaźnik CPI wzrósł o 0,1 mdm, a rdr wzrósł o 1,6 proc.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,3 proc. mdm i 2,2 proc. rdr. Oczekiwano +0,2 proc. mdm i +2,0 proc. rdr. Bazowy CPI w VI wyniósł 0,3 proc. mdm i 2,1 proc. rdr.

„Bazowy CPI był nieco wyższy niż oczekiwano, co zmniejsza prawdopodobieństwo agresywności Fed w obniżaniu stóp” - powiedział Scott Brown, główny ekonomista Raymond James w St. Petersburgu na Florydzie.

Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC.

We wtorek na Wall Street rosły akcje firm z ekspozycją na rynek chiński oraz inne rynki międzynarodowe. Notowania Apple szły w górę o ponad 4 proc., Caterpillar zyskiwał prawie 3,5 proc.

Zyskiwali także detaliści - Best Buy zwyżkował prawie 8 proc., Target i Hasbro o ok. 5 proc, a GAP i L Brands o ponad 4 proc.

Kurs Advance Auto Parts spadał o prawie 2 proc. po tym, jak spółka podała, że zysk w II kw. wyniósł 2 dolary wobec oczekiwanych 2,21 USD.

„Jest mało prawdopodobne, że dojdzie szybko do zawarcia umowy handlowej, ale możemy zacząć od drobnych ustępstw po obu stronach” - powiedział Tom Plumb, dyrektor ds. inwestycji w Plumb Funds.

„Na giełdach być może będzie dobrze w tym tygodniu, ponieważ w pewnym sensie wychodzimy z wyprzedaży, przez resztę roku także będziemy mieli do czynienia ze skokowymi zmianami notowań na rynkach akcji” - dodał.

Rentowność 10-letnich UST rosła we wtorek o 5 pb do 1,69 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 3 pb, najniżej od 2007 r. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -31 pb.

„Myślę, że na rynku obligacji jest wiele strachu. Inwersja krzywej dochodowości jest obecnie największym ryzykiem. To moje zmartwienie numer jeden, ale myślę, że jest przesadzone. Jeśli raporty gospodarcze będą się nadal poprawiać, myślę, że rynki zdecydują, że to nie wygląda na recesję” - powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny w The Leuthold Group.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spadała o 1 pb do: -0,60 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rósł o 3,3 proc. do 56,73 USD za baryłkę.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 wzrósł 0,92 proc., niemiecki DAX wzrósł 0,60 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 0,33 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 0,99 proc. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości