DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na światowych giełdach; USA odkładają cła na niektóre produkty z Chin | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sie 2019, 17:41

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty na światowych giełdach; USA odkładają cła na niektóre produkty z Chin

Na światowe giełdy powróciły wzrosty - administracja USA podała, że odłoży wprowadzenie 10-proc. ceł na niektóre produkty importowane z Chin do 15 grudnia, a inne zupełnie z nich zwolni. Ceny ropy idą w górę, podobnie jak rentowności amerykańskich obligacji.

Indeks S&P 500 rośnie o 1,64 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 1,68 proc., a Nasdaq rośnie o 1,95 proc.

Rosną akcje firm z ekspozycja na rynek chiński oraz inne rynki międzynarodowe. Notowania Apple idą w górę o ponad 4 proc., Caterpillar zyskuje prawie 3,5 proc.

Zyskują także detaliści - Best Buy zwyżkuje o prawie 8 proc., Target i Hasbro o ok. 5 proc, a GAP i L Brands o ponad 4 proc.

Kurs Advance Auto Parts spada o prawie 2 proc. po tym, jak spółka podała, że zysk w II kw. wyniósł 2 dolary wobec oczekiwanych 2,21 USD.

„Jest mało prawdopodobne, że dojdzie szybko do zawarcia umowy handlowej, ale możemy zacząć od drobnych ustępstw po obu stronach” - powiedział Tom Plumb, dyrektor ds. inwestycji w Plumb Funds.

„Na giełdach być może będzie dobrze w tym tygodniu, ponieważ w pewnym sensie wychodzimy z wyprzedaży, przez resztę roku także będziemy mieli do czynienia ze skokowymi zmianami notowań na rynkach akcji” - dodał.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,14 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,76 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,2 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,37 proc.

Henkel idzie w dół o 6,5 proc. Firma obniżyła swój guidance na 2019 r.

Dolar umacnia się o 0,37 proc. wobec koszyka walut do 97,74 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,14 proc. do 1,1195.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 1,2 proc. do 106,6.

Kurs funta zniżkuje o 0,04 proc. wobec dolara do 1,2073.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 5 pb do 1,69 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 3 pb, najniżej od 2007 r. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -31 pb.

„Myślę, że na rynku obligacji jest wiele strachu. Inwersja krzywej dochodowości jest obecnie największym ryzykiem. To moje zmartwienie numer jeden, ale myślę, że jest przesadzone. Jeśli raporty gospodarcze będą się nadal poprawiać, myślę, że rynki zdecydują, że to nie wygląda na recesję” - powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny w The Leuthold Group.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb do: -0,60 proc.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX rośnie o 3,3 proc. do 56,73 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w górę o 3,4 proc. do 60,55 USD/b.

USA ODŁOŻĄ CŁA NA NIEKTÓRE PRODUKTY Z CHIN

USA odłożą wprowadzenie 10-proc. ceł na niektóre chińskie produkty do 15 grudnia - poinformowało Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA (USTR) w oświadczeniu.

"Produkty w tej grupie obejmują na przykład telefony komórkowe, laptopy, konsole do gier wideo, niektóre zabawki, monitory komputerowe oraz niektóre elementy obuwia i odzieży” - napisano w oświadczeniu USTR.

"Niektóre produkty są usuwane z listy taryfowej w oparciu o przesłanki wynikające z kwestii zdrowia, bezpieczeństwa, bezpieczeństwa narodowego oraz innych czynników i nie będą podlegać dodatkowym taryfom w wysokości 10 proc.” - dodano.

Biuro USTR podało, że przeprowadzi „proces wykluczenia niektórych produktów z bycia objętymi przez dodatkowe cła”.

Na początku sierpnia prezydent USA Donald Trump poinformował, że od 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na chińskie dobra eksportowe o wartości 300 mld USD.

Wicepremier Chin Liu He przeprowadził rozmowę telefoniczną z przedstawicielem ds. handlu USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem we wtorek wieczorem - podało we wtorek chińskie Ministerstwo Handlu.

Jak wynika z oświadczenia, urzędnicy z Chin i Stanów Zjednoczonych mają w ciągu dwóch tygodni ponownie rozmawiać.

CPI W USA ZGODNIE Z OCZEKIWANIAMI

CPI w USA w lipcu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,8 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano +0,1 proc. mdm, a +1,7 proc. rdr. W czerwcu zasadniczy wskaźnik CPI wzrósł o 0,1 mdm, a rdr wzrósł o 1,6 proc.

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wyniosła 0,3 proc. mdm i 2,2 proc. rdr. Oczekiwano +0,2 proc. mdm i +2,0 proc. rdr. Bazowy CPI w VI wyniósł 0,3 proc. mdm i 2,1 proc. rdr.

„Bazowy CPI był nieco wyższy niż oczekiwano, co zmniejsza prawdopodobieństwo agresywności Fed w obniżaniu stóp” - powiedział Scott Brown, główny ekonomista Raymond James w St. Petersburgu na Florydzie.

Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC.

LOTNISKO W HONGKONGU NADAL SPARALIŻOWANE

Zarząd portu lotniczego w Hongkongu poinformował we wtorek o zawieszeniu odpraw odlotów, gdy tysiące antyrządowych demonstrantów po raz kolejny rozpoczęło protesty.

W poniedziałek po południu z powodu protestu odwołano ponad 300 lotów – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”. Protest na lotnisku trwa od piątku.

Organizatorzy protestów zapowiadają „masową demonstrację” na 18 sierpnia.

Przewodnicząca władz Hongkongu Carrie Lam powiedziała we wtorek, że w Hongkongu zapanowały "panika i chaos".

Większość protestujących w Hongkongu zamierza kontynuować demonstracje, jeśli władze nie spełnią ich postulatów – podali w poniedziałek badacze z kilku hongkońskich uczelni na podstawie ankiet, przeprowadzonych wśród uczestników 12 manifestacji od 9 czerwca.

Przewodniczący większości senackiej w USA Mitch McConnell z Partii Republikańskiej ostrzegł Chiny w poniedziałek, że użycie siły wobec protestujących byłoby "całkowicie niedopuszczalne".

„W dłuższej perspektywie protesty stanowią fundamentalne wyzwanie dla statusu Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego” - powiedział Rory Green, ekonomista w TS Lombard.

Z giełdy w Hongkongu „odpłynęło” ok. 500 mld dolarów od początku protestów.

„Oczekujemy, że Hongkong niedługo wejdzie w recesję” - powiedziała Iris Pang, ekonomistka w ING.

JOHSNON: UMOWA Z UE NAJWAŻNIEJSZA

Najważniejsza umowa o wolnym handlu, jaką musi zawrzeć Wielka Brytania, jest ta z Unią Europejską - oświadczył we wtorek brytyjski premier Boris Johnson. Wyraził też nadzieję na korzystną dla kraju umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi.

Swoje zdanie ws. brexitu otwarcie wyrażają Stany Zjednoczone - przebywający w Londynie John Bolton, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, oświadczył w poniedziałek, że Waszyngton "chce być pomocny w brexicie" i entuzjastycznie poprze brexit bezumowny, jeśli tak zdecyduje brytyjski rząd.

Doradca Białego Domu jednocześnie podkreślił, że amerykańska administracja jest gotowa, by szybko sporządzić umowę handlową z Wielką Brytanią.

Wcześniej w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał przez telefon z prezydentem Trumpem. Według rzecznika rządu rozmawiali o "globalnych problemach gospodarczych i handlu, a premier poinformował prezydenta o najnowszych wydarzeniach w kontekście brexitu".

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. (PAP Biznes)

kkr/ osz/

Ostatnie wiadomości