ES-System przewiduje co najmniej kilkuprocentowy wzrost przychodów w III kw. 2019 roku (wywiad) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sie 2019, 18:08

ES-System przewiduje co najmniej kilkuprocentowy wzrost przychodów w III kw. 2019 roku (wywiad)

ES-System spodziewa się przynajmniej kilkuprocentowego wzrostu przychodów w trzecim kwartale 2019 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Rafał Gawrylak.

"Patrząc na rynek krajowy i eksportowy, zakładamy, że w trzecim kwartale będzie utrzymana tendencja wzrostowa i osiągniemy przynajmniej jednocyfrową zwyżkę przychodów w ujęciu procentowym. Co natomiast pokaże cały rok 2019 jest w dużym stopniu uzależnione od tego, czy pewne tematy, które realizujemy nie zostaną przesunięte na pierwszy kwartał kolejnego roku, jak to miało miejsce w 2018 roku, kiedy część zamówień została przesunięta na pierwszy kwartał br. W kraju, patrząc już dziś na portfel zleceń, oczekujemy jednocyfrowego wzrostu w ujęciu procentowym na koniec 2019 roku" - powiedział prezes.

"Moja ocena koniunktury gospodarczej opiera się na tym, jak wygląda ES-System na bazie pierwszego portfela półrocza i naszych zamówień na kolejne kwartały. Spółka ze swoim portfelem produktowym bardzo dobrze sobie radzi i wykorzystuje szanse, które daje nam rynek oświetlenia profesjonalnego i systemów sterowania" - dodał.

W pierwszym półroczu 2019 roku przychody ES-System wzrosły o 15 proc. do 105,1 mln zł. Eksport zwyżkował o 26,3 proc. do 21,4 mln zł. Sprzedaż w Polsce wzrosła o 12,4 proc. do 83,6 mln zł.

"Po pierwszym półroczu mamy nieco niższą marżę, którą generujemy na sprzedaży. Ta marża wynosi 38,5 proc. na sprzedaży, czyli o 2,2 p.p. mniej niż w pierwszej połowie 2018 roku. To pochodna różnicy w strukturze sprzedaży i rodzaju asortymentu w każdym kwartale. W pierwszym półroczu mamy symboliczny wzrost kosztów operacyjnych o 2,7 proc., który jest pochodną głównie wzrostu sprzedaży. Za wzrost kosztów sprzedaży odpowiadają przede wszystkim wzrosty wynagrodzeń pracowników. Koszty wynagrodzeń są jednak skorelowane z poziomem przychodów spółki. A te, narastająco wzrosły o 15 proc., więc znacznie więcej niż same koszty. Stąd poprawa marży operacyjnej do poziomu 5,3 proc. wobec 4,3 proc. w pierwszym półroczu 2018 roku" - powiedział Gawrylak.

Zysk operacyjny firmy zwiększył się po sześciu miesiącach 2019 roku o 42 proc. do 5,6 mln zł, EBITDA wzrosła o 23,5 proc. do 10,8 mln zł, a zysk neto o 32,2 proc. do 5,09 mln zł. Koszty operacyjne zwiększyły się o 2,7 proc. do 34,8 mln zł.

W ocenie prezesa wzrost cen prądu przyczynia się do zwiększenia zainteresowania produktami ES-System.

"Rosnące ceny prądu w Polsce są jednym z powodów, dla których klienci poszukują nowych rozwiązań w zakresie oświetlenia, w tym głównie ledowego, które dobrze skonfigurowane jest energooszczędne. Koszty związane z wymianą i serwisem również są elementem zachęcającym do wymiany na rozwiązania ledowe" - powiedział.

"Rośnie również segment sterowania - to także efekt stale rosnącego zainteresowania inwestorów zwiększaniem stopy zwrotu z inwestycji dzięki wykorzystaniu rozwiązań zaawansowanych technologicznie. Zastosowanie rozbudowanych systemów sterowania pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet do 80 proc. w porównaniu do klasycznych, nie zarządzanych, rozwiązań oświetleniowych" - dodał.

Po koniec maja główni akcjonariusze ES-System zdecydowali o wdrożeniu przeglądu opcji strategicznych w odniesieniu do spółki i ich stanu posiadania. W ramach przeglądu rozważane są różne warianty rozwoju biznesowego, pozyskanie inwestora branżowego lub finansowego, zawarcie partnerstwa lub aliansu strategicznego, czy wariant wycofania spółki z giełdy. Obecnie zakończono etap analiz.

"Wiemy, że branża oświetleniowa jest obecnie dobrze postrzegana na rynku: rośnie świadomość i potrzeba rozwiązań z obszaru efektywności energetycznej. Mam więc nadzieję, że nasza spółka przyciągnie zainteresowanie potencjalnych partnerów" - powiedział prezes, komentując wdrożenie przeglądu opcji strategicznych.

ES-System działa w branży oświetleniowej w segmencie techniki oświetleniowej dla obiektów budownictwa ogólnego, architektonicznego, mieszkalnego, przemysłowego, specjalistycznego i zewnętrznego.

Ewa Pogodzińska

(PAP Biznes), #ESS

epo/ osz/

Zobacz także: ES-System SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Ostatnie wiadomości