Skrót wiadomości - piątek, 23 sierpnia, 17.40 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 sie 2019, 17:42

Skrót wiadomości - piątek, 23 sierpnia, 17.40

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prawdopodobieństwo realizacji scenariusza z wyższą niż w ostatniej projekcji ścieżką PKB i inflacji, zrównoważenie efektów impulsu fiskalnego i stworzenie przestrzeni do ewentualnych obniżek stóp proc. przemawiały w lipcu za złożeniem wniosku o podwyżkę stóp proc. - napisał w wypowiedzi przesłanej PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar.

Podaż pieniądza (M3) w lipcu 2019 roku wzrosła o 9,9 proc. rdr do 1.490.888,6 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 0,9 proc.

Badania przeprowadzone przez GUS pokazują, że przedsiębiorstwa handlu hurtowego z optymizmem patrzą na końcówkę roku.

W lipcu 2019 roku w Polsce upadły 74 firmy, co oznacza wzrost o 7 proc. rok do roku - podała firma Euler Hermes.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w lipcu wzrosła mdm o 2.242,5 mln zł i wyniosła 200.331,5 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w lipcu wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 5.596,5 mln zł i wyniosła 449.455,5 mln zł - wynika z danych NBP.

Chin zamierzają nałożyć 5-10-proc. cła odwetowe na amerykański import o wartości 75 mld USD - podają agencje prasowe.

Gospodarka USA ma się dobrze, ale musi mierzyć się z istotnymi czynnikami ryzyka - wynika z piątkowego przemówienia prezesa Fed Jerome'a Powella, wygłoszonego na sympozjum w Jackson Hole. Powell powtórzył, że Rezerwa będzie podejmować odpowiednie działania, by podtrzymać ekspansję gospodarki.

W trakcie wrześniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej możliwa jest ożywiona debata nad obniżką stóp proc. o 50 pb - powiedział w piątek agencji Bloomberg James Bullard, prezes Fed z St. Louis.

Jeżeli gospodarka USA do września będzie znajdować się w takim stanie jak obecnie, to podwyżka stóp proc. na najbliższym posiedzeniu Fed nie będzie konieczna - powiedziała w piątek w CNBC prezes Fed z Cleveland Loretta Mester.

Sprzedaż nowych domów w USA w lipcu wyniosła 635 tys. w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 647 tys. - poinformował Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

Przedstawiona w piątek przez Ministerstwo Finansów nowela ustaw w ramach działań uszczelniających system podatków dochodowych, zapobiegająca m.in. agresywnej transgranicznej optymalizacji podatkowej ma przynieść sektorowi finansów publicznych dodatkowe dochody 1,62 mld zł rocznie od 2020 r. - wynika z oceny skutków regulacji do noweli.

GIEŁDA

W piątek główne indeksy warszawskiego parkietu zniżkowały. W gronie blue chipów najsilniej poszły w dół Play, Cyfrowy Polsat i Dino Polska.

Zamknięcie: WIG20 2.103,68 pkt. (-0,21 proc.), WIG 56.047,39 pkt. (-0,13 proc.).

SPÓŁKI

Priorytetem dla kopalń Tauronu Wydobycie jest ukończenie zaplanowanych inwestycji - poinformował PAP Biznes Adam Gawęda, wiceminister energii i pełnomocnik do spraw restrukturyzacji górnictwa. Nowy zarząd spółki ma jak najszybciej postawić ją "na nogi".

Jastrzębska Spółka Węglowa powinna inwestować głównie w zwiększenie potencjału wydobywczego - poinformował PAP Biznes Adam Gawęda, wiceminister energii i pełnomocnik do spraw restrukturyzacji górnictwa.

JSW przewiduje, że kolejne kwartały będą dla spółki lepsze pod względem wydobycia. Do końca roku spółka chce mieć uruchomionych 27 ścian wydobywczych – poinformowali przedstawiciele JSW na piątkowej konferencji.

JSW może opublikować nową strategię w I kw. 2020 r. - poinformowali przedstawiciele JSW na piątkowej konferencji.

JSW przewiduje, że kolejne kwartały będą dla spółki lepsze pod względem wydobycia i tegoroczna produkcja węgla wyniesie 15,5 mln ton. Do końca roku spółka chce mieć uruchomionych 27 ścian wydobywczych – poinformowali przedstawiciele JSW na piątkowej konferencji.

JSW przewiduje, że kolejne kwartały będą dla spółki lepsze pod względem wydobycia. Do końca roku spółka chce mieć uruchomionych 27 ścian wydobywczych – poinformowali przedstawiciele JSW na piątkowej konferencji.

Sprzedaż miedzi w grupie KGHM w lipcu 2019 roku wyniosła 47,6 tys. ton i była niższa o 12 proc. niż przed rokiem. Produkcja miedzi płatnej w grupie wyniosła w tym czasie 59,7 tys. ton, co oznacza wzrost o 7 proc. rdr - poinformował KGHM w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

PGNiG Obrót Detaliczny do końca 2021 roku dostarczy blisko 8200 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) do zakładów chemicznych Synthos w Oświęcimiu - poinformowały spółki w materiałach przed piątkową konferencją prasową.

PKN Orlen uruchomi we Włocławku instalację pilotażową do testowania katalizatorów uwodornienia, czyli substancji przyspieszających reakcje chemiczne z wykorzystaniem wodoru, na potrzeby produkcji PTA - podał koncern w komunikacie prasowym.

Dom Development odnotował w drugim kwartale 2019 roku 31,1 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 58,8 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie półrocznym. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 12,3 mln zł, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 3,2-20,6 mln zł.

Dom Development podtrzymuje plan przekazania klientom w 2019 roku około 3,5 tys. lokali i wprowadzenia do realizacji około 3,9 tys. lokali - poinformowali w piątek przedstawiciele spółki. Zarząd ocenia, że sytuacja w branży jest bardzo dobra, wskazuje m. in. na wciąż silny popyt i stabilizację kosztów budowy.

Skonsolidowany zysk netto Budimeksu w II kwartale 2019 roku wyniósł 43,6 mln zł, zgodnie z podanymi wcześniej przez grupę szacunkami i wobec 64,7 mln zł zysku rok wcześniej - wynika z raportu półrocznego spółki.

Oferta Mostostalu Warszawa za 199,9 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w Szczecinie - podała spółka w komunikacie.

Benefit Systems podtrzymuje całoroczną prognozę wyników finansowych i spodziewa się powrotu na ścieżkę wzrostu zysków w 2020 roku - poinformował PAP Biznes członek zarządu Benefit Systems Adam Radzki. W 2019 roku spółka planuje otwarcie do 20 klubów w Polsce oraz kilku na rynkach zagranicznych.

Wynik EBITDA Benefit Systems - skorygowany o wpływ MSSF 16 - wzrósł w drugim kwartale 2019 roku do 48,1 mln zł z 45,8 mln zł przed rokiem. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 51,5 mln zł. Zarząd w dalszym ciągu oczekuje presji na wyniki grupy kapitałowej w 2019 roku.

Elektrobudowa chce we wrześniu pozyskać około 18 mln zł dłużnego finansowania pomostowego, a następnie możliwe będą dwie emisje akcji: jedna o wartości 8-10 mln zł dla dotychczasowych akcjonariuszy i 30-60 mln zł dla inwestora branżowego - poinformowała spółka w komunikacie.

Synthos podpisał z PGNiG Obrót Detaliczny umowę, na podstawie którego otrzyma do końca 2021 roku blisko 8200 ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) do zakładów chemicznych w Oświęcimiu - poinformował prezes Synthosu Zbigniew Warmuz. Synthos planuje uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego.

ES-System spodziewa się przynajmniej kilkuprocentowego wzrostu przychodów w trzecim kwartale 2019 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Rafał Gawrylak.

Zakłady Mięsne Kania złożyły wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego mającego na celu zbadanie potencjalnego naruszenia przez spółkę Tarczyński przepisów dot. manipulacji cenami instrumentów finansowych - poinformowała Kania w komunikacie.

Atal rozpoczął sprzedaż 124 mieszkań w kolejnym etapie inwestycji przy Alei Pokoju w Krakowie - poinformował deweloper w komunikacie prasowym.

Radpol liczy na zwyżkę EBITDA w 2019 roku i podtrzymuje strategiczny cel wzrostu tego wskaźnika do 27 mln zł w 2021 r. - poinformowała na spotkaniu z analitykami i dziennikarzami prezes spółki Anna Kułach.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Hollywood zdecydowało o upoważnieniu zarządu do nabycia do 1,8 mln akcji własnych, które stanowią około 3 proc. kapitału zakładowego, w terminie do końca września 2019 roku - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

W najbliższym czasie złoty ma szansę na ograniczone umocnienie się wobec euro do poziomu poniżej 4,35 – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie się stabilizować w szerokim paśmie wahań, a spadek cen o 30 pb w ostatnim tygodniu był typowym odreagowaniem.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3572 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1065 USD i 117,79 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku lekko waha się, ale ten tydzień może zakończyć ze wzrostem notowań o 1 proc., może nawet więcej. Inwestorzy liczą na złagodzenie napięć w relacjach handlowych USA z Chinami, co wsparłoby popyt na surowce na świecie - podają maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie lekko zyskuje. Inwestorzy wolą zachować ostrożność przed piątkowym wystąpieniem szefa Fed. Miedź w transakcjach 3-miesięcznych na LME w Londynie drożeje o 0,1 proc. do 5.687,00 USD/t - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Dom Development odnotował w drugim kwartale 2019 roku 31,1 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 12,3 mln zł konsensusu. Analitycy wskazują, że wyniki są dużo lepsze od oczekiwań m. in. dzięki wyższej marży brutto. Zwracają też uwagę na wyższy poziom przychodów dewelopera. Krótko po otwarciu sesji notowania Dom Development rosną o 3,6 proc.

Jastrzębska Spółka Węglowa pokazała 442,3 mln zł zysku EBITDA za II kwartał 2019 r., co okazało się wynikiem lepszym od konsensusu o ponad 20 proc. Analitycy wskazują m.in. na bardzo dobrą sprzedaż węgla koksującego, ale i na rosnące koszty. Po otwarciu kurs JSW rośnie o 3 proc.

W następnym tygodniu ceny benzyny 95 mogą spaść na wielu stacjach poniżej 5 zł za litr, a oleju napędowego mogą utrzymać się poniżej tego poziomu - oceniają autorzy raportu e-petrol.

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach benzynowych pozostaną bez większych zmian, ale na części z nich mogą pojawić się podwyżki - oceniają analitycy BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Łączny zysk netto ośmiu banków notowanych na GPW w drugim kwartale 2019 roku wyniósł 3,55 mld zł i był zgodny z oczekiwaniami rynku, jednak w poszczególnych bankach wyniki mocno odbiegały od konsensusu. Banki zawiązały wyższe rezerwy, co związane było głównie z kłopotami niektórych ich klientów korporacyjnych.

Pierwsze wnioski z trwających w kopalniach przeglądów powinny być gotowe na początku września. Mogą być one podstawą do aktualizacji planów inwestycyjnych i strategii węglowych spółek - poinformował PAP Biznes Adam Gawęda, wiceminister energii i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził przeszukanie w biurach spółki Nesperta, produkującej i sprzedającej lakiery do paznokci marki Semilac - poinformował w piątek Urząd. Przeszukanie odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego dot. zmowy cenowej.

PKP podpisało umowy na projekty modernizacji ośmiu dworców kolejowych, z których cztery znajdują się na terenie Mazowsza - poinformował w piątek w Błoniu (woj. mazowieckie) wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Łączny koszt projektów opiewa na 2,7 mln zł.

Susza rolnicza ustępuje, występuje obecnie w 11 województwach, przy 15 w poprzednim badaniu. - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

Szczegóły dotyczące propozycji programowych będą ogłoszone na przełomie pierwszego i drugiego tygodnia września - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że program wyborczy jest nastawiony na wzrost gospodarczy, tak by wszystkie programy społeczne mogły być dalej realizowane.

Jesteśmy otwarci na dialog i konstruktywne uwagi ze strony związków nauczycielskich - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do zapowiedzi związków nauczycielskich dotyczących ewentualnego strajku w oświacie.

Nie wyobrażam sobie rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości - powiedział w piątek prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że warto rozmawiać o przepisach umożliwiających powołanie prokuratora, który zajmowałby się wyłącznie przedstawicielami władzy.

Doniesienia o działalności hejterskiej, w których pojawiają się członkowie Krajowej Rady Sądownictwa podważają wiarygodność Rady - powiedział PAP przewodniczący KRS Leszek Mazur. Dodał, że jeśli te informacje się potwierdzą to sędziowie ci powinni zrezygnować z członkostwa w Radzie.

W sprawie Ministerstwa Sprawiedliwości następuje ucieczka od odpowiedzialności. Jeśli do końca tygodnia nie będzie dymisji Zbigniewa Ziobro, będzie wniosek o jego odwołanie - zapowiedział szef PO Grzegorz Schetyna. Według niego, w MS działa system porównywalny do bolszewickiej metody niszczenia ludzi.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie działań wyjaśniających wobec osób z MS, zaangażowanych w kampanię oszczerstw wobec sędziów sprzeciwiających się zmianom w wymiarze sprawiedliwości - poinformował prezes NRA adw. Jacek Trela.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższym czasie, 39 proc. respondentów zagłosowałoby na listę Zjednoczonej Prawicy, na listę Koalicji Obywatelskiej - 30 proc., a na Lewicy - 11 proc. - wynika z opublikowanego w piątek sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas sobotniej konwencji udzieli poparcia lewicy - dowiedziała się PAP w sztabie komitetu. Jego wystąpienie zostanie wyświetlone na ekranie.

Tam jest taka sytuacja, że jak jest wyłączone światło, to wchodzi się w taką "czarną dziurę" i tak naprawdę nie widać, co się dzieje na całym korytarzu - powiedział w piątek RPO Adam Bodnar, komentując publikację fragmentów zapisu monitoringu sprzed celi Dawida Kosteckiego.

Na liście poszukiwanych było dziewięć osób. Udało się ustalić miejsca ich pobytu. Wszyscy są bezpieczni - powiedział w piątek PAP rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odmówił połączenia sprawy dotyczącej niezależności sędziów i KRS z podobną sprawą z Niemiec - wynika z dokumentów, do których w tej sprawie dotarła PAP.

Rosja i Ukraina uzgodniły wymianę zatrzymanych w formacie 33 na 33 osoby - podały rosyjskie i ukraińskie media. Utrzymują one, że wymiana ma się odbyć pod koniec sierpnia, a negocjacje w tej sprawie już zbliżają się ku końcowi.

Jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny wyszedł w piątek na wolność po odbyciu kary 30 dni aresztu - powiadomiła jego rzeczniczka Kira Jarmysz. W trakcie pobytu w areszcie Nawalny trafił do szpitala; zdiagnozowano u niego ostrą reakcję alergiczną.

Irlandia zagłosuje przeciwko uzgodnionej w czerwcu umowie o wolnym handlu UE z południowoamerykańskim blokiem Mercosur jeśli trwać będzie niszczenie lasów brazylijskiej Amazonii - podał w piątek dziennik "Irish Independent" cytując premiera Leo Varadkara.

Stany Zjednoczone będą wspierać Kanadę w sprawie uwolnienia dwóch Kanadyjczyków aresztowanych w Chinach – zapewnił w czwartek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo podczas wizyty w Ottawie.

Pjongjang jest gotowy zarówno do dialogu jak i konfrontacji z USA - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho w relacji oficjalnej agencji prasowej KCNA. Ostrzegł równocześnie Waszyngton, że kontynuowanie polityki sankcji "byłoby błędem". (PAP Biznes)

osz/ ana/

Ostatnie wiadomości