Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 2,4 proc. wobec 2,2 proc. w sierpniu - NBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
16 paź 2019, 14:01

Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 2,4 proc. wobec 2,2 proc. w sierpniu - NBP

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w relacji rdr we wrześniu 2019 roku wyniosła 2,4 proc. wobec 2,2 proc. w sierpniu - podał w środę Narodowy Bank Polski.

W relacji rok do roku inflacja:

•po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 2,8 proc., wobec 3,0 proc. miesiąc wcześniej;

•po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 2,4 proc., wobec 2,3 proc. miesiąc wcześniej;

•po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc., wobec 2,2 proc. miesiąc wcześniej;

•tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 1,9 proc., wobec 2,0 proc. miesiąc wcześniej.

We wrześniu wskaźnik inflacji CPI podawany przez Główny Urząd Statystyczny wzrósł do 2,6 proc. rdr, w ujęciu mdm nie zmienił się.

"Obniżeniu się wskaźnika CPI towarzyszył spadek dwóch miar inflacji bazowej i wzrost pozostałych dwóch. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii we wrześniu br. wzrosła o 0,2 pp. do 2,4 proc. rdr. Do wzrostu wskaźnika przyczynił się dalszy wzrost dynamiki cen usług (głównie związanych z ubezpieczeniami, usług wywozu śmieci i gastronomicznych, a także efekt bazy w grupie łączność)" - napisano w komunikacie. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Ostatnie wiadomości