Tempo wzrostu PKB w 2020 roku nie powinno spaść poniżej 3,5 proc. - Morawiecki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
22 lis 2019, 23:10

Tempo wzrostu PKB w 2020 roku nie powinno spaść poniżej 3,5 proc. - Morawiecki

Kondycję krajowej gospodarki może osłabić przedłużające się spowolnienie w Niemczech, ale tempo wzrostu polskiego PKB nie powinno spaść poniżej 3,5 proc. w 2020 roku - ocenił premier Mateusz Morawiecki odpowiadając na pytania internautów podczas transmisji na Facebooku. Morawiecki zapowiedział dojście w ciągu 10-20 lat do 20 gigawatów z energii słonecznej.

"Jeśli spowolnienie w niemieckiej gospodarce będzie się przedłużać, to wpływ na Polską gospodarkę może być silniejszy niż obecnie, ale nie wierzę, że spowoduje to spadek tempa wzrostu poniżej 3,5 proc." - powiedział premier Morawiecki.

Premier zapowiedział także, że w ciągu najbliższych 10-20 lat moc instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych w Polsce może dojść nawet do 20 gigawatów mocy.

"W naszym planie na najbliższe 10 do 20 lat jest co najmniej 10 gigawatów mocy. Myślę że możemy nawet śmiało to przekroczyć. W niektórych założeniach mamy do 20 gigawatów mocy w energii słonecznej” - powiedział premier Morawiecki.

"Dzisiaj mamy bardzo dobry przyrost mocy w energii słonecznej. W tym roku przyrośnie nam może nawet trzykrotnie z 500 megawatów do 1,5 gigawata mocy zainstalowanej w panelach. To powoduje, że będziemy mieli już istotną część naszych mocy w energii słonecznej" - dodał.

Morawiecki potwierdził także, zasygnalizowaną w trakcie expose, wolę wprowadzenie do konstytucji zapisów chroniących prywatną własność oszczędności emerytalnych.

"PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe są fundamentalnie ważnym krokiem dla budowania oszczędności krajowych i również lepszej emerytury dla wszystkich Polaków" - powiedział Morawiecki.

"Dlaczego chcielibyśmy zakotwiczyć te plany kapitałowe i te OFE, które również przekazujemy ludziom, w konstytucji jako środki prywatne. (...) A jeśli środki będą przekazane ludziom (...), to gwarancja konstytucyjna zbuduje dodatkowe zaufanie, że warto oszczędzać na emeryturę" - dodał. (PAP Biznes)

pif/ skr/ tj/

Ostatnie wiadomości