Skrót wiadomości - czwartek, 27 lutego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 lut 2020, 06:01

Skrót wiadomości - czwartek, 27 lutego

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w lutym spadł do 99,2 pkt. z 100,6 pkt. w styczniu - wynika z opublikowanych w środę danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w lutym spadł do 21,2 pkt z 23,6 pkt. w styczniu - wynika z opublikowanych danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Wskaźnik Kantar Consumer Index, określający nastroje konsumentów w Polsce, wzrósł w lutym 2020 roku do plus 1,7 pkt. z plus 0,8 pkt. miesiąc wcześniej - wynika z badania Kantar TNS.

Większa liczba dni roboczych w 2020 roku podwyższy PKB Polski o ok. 0,3 pkt. proc. - oceniają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w styczniu spadła w Polsce o 1,3 proc. rdr i wyniosła 6,6 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lutym spadł o 0,4 pkt. mdm do 166,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w styczniu wzrosła w Polsce o 24,3 proc. rdr i wyniosła 5,342 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w II 103,5 pkt. wobec 102,6 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie ze 102,8 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto USA w IV kwartale wzrósł o 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu.

Interwencja Europejskiego Banku Centralnego z powodu epidemii koronawirusa jak na razie nie jest konieczna – powiedziała w czwartek prezes EBC Christine Lagarde w wywiadzie dla dziennika „Financial Times”.

Szybko rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa będzie miała wyraźny wpływ na globalny wzrost gospodarczy, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prawdopodobnie obniży swoją prognozę wzrostu - poinformował w czwartek rzecznik MFW Gerry Rice.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 8 tys. do 219 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 212 tys.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w styczniu spadły o 0,2 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 2,9 proc. mdm, po korekcie z +2,4 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w styczniu przez Amerykanów, wzrosła o 5,2 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Minister infrastruktury podwyższa stawkę opłaty paliwowej na 2020 rok dla benzyny o 12,3 proc. - podano w obwieszczeniu ministra opublikowanego w Monitorze Polskim.

Podwyżka opłaty paliwowej od marca jest neutralna dla cen paliw z uwagi na jednoczesną obniżkę stawek akcyzy - podało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Podatek cyfrowy na pewno zostanie wprowadzony w Polsce - powiedział w wywiadzie dla wnp. pl minister finansów Tadeusz Kościński. Dodał, że resort finansów czeka na wynik międzynarodowych negocjacji w tej sprawie.

Według wstępnych szacunków w 2019 r. luka VAT w Polsce spadła do 12,1 proc. z 12,5 proc. rok wcześniej - podało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

WIG zniżkował o 3,99 proc. do 51.318,69 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 3,15 proc. do 3.686,78 pkt., a sWIG80 spadł o 3,64 proc. do 12.030,44 pkt.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 7,7 pkt. proc. do 39,6 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego zwiększył się o 7,8 pkt. proc. i wyniósł 37 proc. - podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w komunikacie.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Banku Pekao w czwartym kwartale 2019 roku spadł do 684,4 mln zł z 749,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się zbliżony do konsensusu PAP Biznes, który zakładał wynik na poziomie 669,6 mln zł.

Pekao podtrzymuje cele finansowe ze strategii banku, zakładające osiągnięcie w 2020 roku wskaźnika ROE na poziomie 11-12 proc. oraz obniżenie wskaźnika kosztów do dochodów do poziomu 40 proc. - poinformował w czwartek bank.

Bank Pekao rozpoczyna prace nad nową kilkuletnią strategią, chce by była to strategia zakładającą wypłatę atrakcyjnych dywidend dla akcjonariuszy - poinformował w czwartek bank.

Bank Pekao, pomimo ewentualnej transakcji przejęcia innego banku, będzie chciał podzielić się zyskiem z akcjonariuszami – wynika z wypowiedzi wiceprezesa Tomasza Kubiaka.

Zarząd Pekao planuje przedstawić rekomendację podziału zysku za 2019 rok w drugim kwartale 2020 roku - poinformował wiceprezes Tomasz Kubiak.

Bank Pekao chce jesienią przedstawić nową strategię i ocenia, że naturalnym poziomem kosztów ryzyka (COR) banku poza 2020 rok jest około 50 pb - poinformował prezes Marek Lusztyn.

Grupa Netia wypracowała w czwartym kwartale ubiegłego roku 115,1 mln zł EBITDA - według standardu rachunkowości MSSF 16 - wobec 108,5 mln zł, których spodziewali się analitycy ankietowani przez PAP Biznes.

Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła poziom składek na BFG w 2020 roku na poziomie 3.175 mln zł, z czego 1.575 mln zł będzie przeznaczone na fundusz gwarancyjny banków, a 1.600 mln zł na fundusz przymusowej restrukturyzacji banków - poinformował BFG w komunikacie.

Grupa Budimex spodziewa się, że odnotuje w 2020 roku lepsze rdr wyniki finansowe i porównywalne przychody - poinformował prezes Dariusz Blocher.

Akcjonariusze Altus TFI jednogłośnie zdecydowali na czwartkowym NWZ o skupie do 5.200.000 akcji własnych po cenie 10 zł za sztukę w celu ich umorzenia. Akcje mają zostać nabyte do 19 marca 2020 r.

IMS planuje, że w drugim półroczu do sprzedaży trafią kluczowe projekty spółki - własne biblioteki muzyczne oraz urządzenie do aromamarketingu - co ma skokowo zwiększyć wyniki grupy w 2021 roku - poinformował PAP Biznes wiceprezes Piotr Bielawski. Spółka analizuje akwizycje w Europie Zachodniej i jednocześnie kontynuuje poszukiwania inwestora.

Zysk netto Asbisu w 2019 r. wyniósł 15,24 mln USD. Wcześniej spółka prognozowała osiągnięcie 13-14 mln USD zysku - wynika z raportu kwartalnego Asbisu.

Asbis widzi możliwość wypłaty dywidendy z zysku za 2019 na podobnym lub wyższym poziomie niż w zeszłym roku - poinformował Marios Christou, dyrektor ds. finansowych Asbis.

Asbis, dystrybutor produktów IT na rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, spodziewa się, że 2020 r. będzie dobry pomimo oczekiwanych drobnych zawirowań, w tym związanych z koronawirusem - poinformował Marios Christou, dyrektor ds. finansowych spółki. Prognozę Asbis przedstawi prawdopodobnie wraz z publikacją raportu za 2019 r.

Zarząd Arctic Paper rekomenduje wypłatę 0,2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 r. - podała spółka w komunikacie.

Arctic Paper szacuje, że zysk netto grupy wzrósł w czwartym kwartale 2019 roku do 5,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej grupa zanotowała stratę netto na poziomie 35 mln zł - podała spółka w komunikacie dotyczącym szacunkowych wyników. W całym 2019 r. zysk netto grupy wyniósł - według szacunków - 124,7 mln zł, w porównaniu do 55,9 mln zł rok wcześniej.

Open Finance dokonał odpisu aktualizującego z tytułu podatku odroczonego Home Broker o 15,9 mln zł, co będzie skutkowało korektą wyniku finansowego grupy w 2019 roku o tę kwotę - poinformowała spółka w komunikacie.

BM mBanku zawiesiło w czwartek rekomendacje dla Enei, Energi, PGE i Tauronu. W ocenie autora raportu, Kamila Kliszcza, do czasu publikacji zaktualizowanych strategii spółek i ostatecznej wersji polityki energetycznej państwa, nie sposób rzetelnie rewidować prognoz i modeli wyceny sektora energetycznego.

Zakład grupy Boryszew w chińskim Dalian wznowił produkcję 17 lutego - poinformował PAP Biznes prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

Zysk netto kancelarii odszkodowawczej Votum w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł 4,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 3,7 mln zł - poinformowała spółka w raporcie. W czwartym kwartale spółka podpisała 3.524 umowy dotyczące roszczeń bankowych, podczas gdy rok wcześniej było to 486 umów.

Akcjonariusze Ursusa wyrazili zgodę na wydzierżawienie zakładów w Dobrym Mieście i Opalenicy, podmiotom, które zostaną wybrani przez zarząd - podała spółka w uchwałach po NWZ.

Rainbow Tours najprawdopodobniej odwoła marcowe wyjazdy do Włoch w związku z koronawirusem i może zredukować program na najbliższe miesiące. Touroperator liczy jednak, że w średnim terminie koronawirus nie zniechęci do wyjazdów zagranicznych - poinformował PAP Biznes prezes spółki Grzegorz Baszczyński. Dodał, że chce, by spółka wypłaciła co najmniej 1,2 zł dywidendy na akcję za 2019 rok.

Grupa Rainbow Tours chciałaby w tym roku zrealizować transakcję przejęcia przynajmniej jednego hotelu w Grecji - poinformował PAP Biznes prezes spółki, Grzegorz Baszczyński.

PZ Cormay zgłosił w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce testy diagnostyczne wykrywające obecność koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 - podała spółka w komunikacie. Zgłoszenie umożliwi spółce natychmiastowe rozpoczęcie dystrybucji testów w Polsce.

Akcjonariusze Intersport Polska zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego w drodze emisji do 10 mln akcji serii H z pozbawieniem prawa poboru - wynika z uchwał czwartkowego NWZ. Cena emisyjna ma wynieść nie mniej niż 2 zł za akcję.

Ailleron widzi potencjał na wzrosty we wszystkich obszarach działalności i spodziewa się w tym roku rozstrzygnięcia przetargu dla Citibanku w Stanach Zjednoczonych, który obecnie jest w fazie RFP, czyli zapytania ofertowego - poinformowali przedstawiciele zarządu na czwartkowej konferencji.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Ghelamco Invest w związku z ofertą publiczną obligacji, emitowanych w ramach VIII programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 350 mln zł - podała KNF w komunikacie.

Develia zawarła umowę kupna nieruchomości położonej we Wrocławiu przy ul. Orawskiej o powierzchni 2,4272 ha za 29,5 mln zł netto, tj. 36,285 mln zł brutto - podał deweloper w komunikacie. Spółka zamierza zrealizować projekt inwestycyjny z szacowaną liczbą ok. 440 lokali mieszkalnych.

Termin zakończenia przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje BSC Drukarni Opakowań został wydłużony do 26 marca z 12 marca - poinformował pośredniczący w wezwaniu Santander BM.

Energa Obrót zawarła siódmą ugodę z pozwanymi farmami wiatrowymi - poinformowała Energa w komunikacie. Moc obiektów, których dotyczą zawarte ugody, stanowi około 57,5 proc. łącznej mocy zainstalowanej wszystkich pozwanych farm wiatrowych.

Akcjonariusze Reino Capital zdecydowali o emisji do 18.969.950 akcji serii H w drodze subskrypcji prywatnej, z wyłączeniem prawa poboru. Cena emisyjna wyniesie minimum 1,6 zł za sztukę - podała spółka w uchwałach po NWZ.

Wielkość portfela zamówień Trakcji wynosiła na koniec 2019 roku 2.295 mln zł z wyłączeniem części przychodów przypadającej na konsorcjantów - podała spółka w komunikacie.

Global Cosmed prognozuje w 2020 roku wzrost EBITDA grupy do 22 mln zł z 19 mln zł przewidywanych na 2019 rok. Przychody mają zwiększyć się do 329 mln zł z 310 mln zł planowanych w ubiegłym roku - podała spółka w komunikacie.

Elemental utworzył łącznie 6,1 mln zł rezerwy oraz odpisów obniżających wynik grupy w 2019 roku o tę kwotę - poinformowała spółka w komunikacie.

KGHM zakończył testy na utratę wartości zagranicznych aktywów grupy - podał KGHM w komunikacie. Testy wykazały zasadność odwrócenia w skonsolidowanych wynikach za 2019 rok części odpisu dotyczącego salda pożyczek udzielonych Sierra Gorda SCM w wysokości 27,9 mln USD i części odpisu dotyczącego aktywów kopalni Sudbury w wysokości 44,6 mln USD.

WALUTY

W najbliższych dniach podwyższona globalna awersja do ryzyka wywołana koronawirusem będzie utrzymywała kurs EUR/PLN w okolicach poziomu 4,32 - oceniają analitycy. Z tych samych względów rentowności krajowych SPW będą nadal spadać.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,3100 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0964 USD i 120,46 JPY- podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny ropy w USA mocno spadają i są poniżej 13-miesięcznego minimum. Na rynkach rosną obawy związane z koronawirusem, ponieważ jest więcej przypadków zarażenia poza Chinami niż w tym kraju - informują maklerzy.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie jest pod presją z powodu najwyższych od września 2018 r. zapasów tego metalu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana po 5.677,50 USD za tonę - podają maklerzy.

OPINIE, PROGNOZY

Zysk netto grupy Banku Pekao w czwartym kwartale 2019 roku wyniósł 684,4 mln zł i był zbliżony do konsensusu, który zakładał wynik na poziomie 669,6 mln zł. Analitycy oceniają, że wyniki banku są neutralne, bądź lekko pozytywne, zwracają uwagę na mocną stronę przychodową banku, ale i na wyższe od oczekiwań rezerwy.

Wyniki Play za czwarty kwartał 2019 roku nie zachwycają, szczególnie ze względu na niższe od prognoz przychody z użytkowania oraz wyższe koszty ogólnego zarządu - uważa analityk Ipopema Securities Marcin Nowak. Analityk neutralnie ocenia cele spółki na 2020 rok.

Wyniki Play za czwarty kwartał 2019 roku okazały się nieco słabsze od konsensusu PAP Biznes. Największym zaskoczeniem - zdaniem analityków - jest niższa od oczekiwań prognoza wolnych przepływów pieniężnych spółki. O godz. 9.22 kurs Play spada o 3,7 proc., najmocniej w WIG20.

Epidemia koronawirusa i środki jej zwalczania mocno zakłócają działalność europejskich firm w ChRL – alarmuje w czwartek Izba Handlowa UE oraz Niemiecka Izba Handlowa w Chinach. Obie izby wzywają przy tym do usprawnienia przepisów, by pomóc gospodarce.

Negatywny wpływ epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę prawdopodobnie będzie wyższy od wpływu epidemii wirusa SARS z 2003 roku – powiedział w czwartek członek Rady Prezesów EBC Klaas Knot.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W styczniu w Polsce upadły 84 firmy, co oznacza spadek o 14 proc. w ujęciu rok do roku - podała firma Euler Hermes na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Jesteśmy zainteresowani, by wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej - powiedział w środę w Waszyngtonie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski po spotkaniu z amerykańskim ministrem energetyki Danem Brouillette.

Fundusz Norges Banku uzyskał w 2019 roku stopę zwrotu na poziomie 19,9 proc. Akcje w portfelu funduszu, zarządzanego przez NBIM, zyskały 26,0 proc., obligacje 7,6 proc., a inwestycje w nieruchomości 10,4 proc. – wynika z raportu funduszu opublikowanego 27 lutego.

Banki w styczniu wydały w Polsce 77,8 tys. kart kredytowych, o 11,3 proc. mniej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej.

Branża turystyczna w Rzymie alarmuje, że znalazła się w głębokim kryzysie w wyniku szerzenia się koronawirusa we Włoszech. Właściciele hoteli informują, że w niektórych odwołano nawet 90 procent rezerwacji. Burmistrz Wiecznego Miasta apeluje do rządu o pomoc.

W ciągu najbliższych dni będzie wiadomo jakimi zadaniami w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI) zajmie się powołana na stanowisko wiceprezesa była minister finansów Teresa Czerwińska. Jej nominacja to efekt zmian w EBI po brexicie i zwiększenia znaczenia Polski w tej instytucji.

WYDARZENIA Z KRAJU

------------------

W poniedziałek o godz. 10 rozpocznie się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym ma być przedstawiona informacja rządu ws. koronawirusa - poinformował w czwartek po posiedzeniu prezydium Sejmu wicemarszałek Ryszard Terlecki.

Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek zakazał udziału publiczności w rozpoczynających się w piątek w Katowicach finałach rozgrywek e-sportowych Intel Extreme Masters - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

Prezydent A. Duda w lutym cieszył się zaufaniem 60 proc. Polaków (spadek o 4 pp. mdm), a nieufność do urzędującego prezydenta deklaruje 29 proc. - wynika z sondażu CBOS. Są to najsłabsze oceny Andrzeja Dudy od lipca 2017 r. Na drugim miejscu znalazł się M. Morawiecki (55 proc., -4 pp.), a na trzecim Z. Ziobro (44 proc., -2 pp.).

Połączone komisje senackie ustawodawacza i praw człowieka jednogłośnie pozytywnie zaopiniowały w czwartek projekt uchwały, w której Senat domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Senatorowie PiS przed głosowaniem wyszli z sali.

Połączone komisje senackie pozytywnie zaopiniowały w czwartek projekt uchwały w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości. Senatorowie PiS nie wzięli udziału w głosowaniu nad tą uchwałą.

Senat dołączył w czwartek do porządku obrad projekt uchwały "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości". Stało się to w ponownym głosowaniu, bo wcześniej zabrakło kworum.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych pozytywnie zarekomendowała w czwartek większość ze 104 poprawek do budżetu, odrzuciła wniosek PiS o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Jakbym był prezydentem Rzeczpospolitej, to na pewno zwołałbym Radę Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie koronawirusa - powiedział w czwartek lider PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego, bezpieczeństwo zdrowotne jest częścią bezpieczeństwa narodowego.

Sytuacja dotycząca koronawirusa jest dynamiczna. Dotychczasowe badania, a wykonano ich ponad 350, nie potwierdziły jego obecności w Polsce – poinformował w czwartek w Senacie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Prokuratura Krajowa zwróciła się do sądu dyscyplinarnego o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej warszawskiego sędziego Igora Tulei - poinformowała PAP rzeczniczka tej prokuratury Ewa Bialik.

Wyniki badań laboratoryjnych wykazały, że u obojga pacjentów hospitalizowanych w szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie z powodu podejrzenia infekcji wywołanej koronawirusem mamy do czynienia z grypą typu A – poinformował w czwartek rzecznik szpitala Cezary Sołowij.

Nie żyje Paweł Królikowski - aktor, do niedawna prezes ZASP. Informację o śmierci aktora potwierdziła PAP Ewa Leśniak ze Związku Artystów Scen Polskich. Królikowski niespełna tydzień temu zrzekł się funkcji prezesa stowarzyszenia. Szeroką popularność zdobył dzięki roli Kusego w serialu "Ranczo".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

----------------------

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował Unię Europejską, że odejdzie od stołu negocjacyjnego, jeśli do czerwca nie będzie perspektyw na zawarcie umowy handlowej ze Wspólnotą – wynika z oświadczenia brytyjskiego rządu.

Zdecydowanym faworytem w trwających wyborach nowego lidera brytyjskiej Partii Pracy jest Keir Starmer, który w laburzystowskim gabinecie cieni pełni rolę ministra ds. brexitu - wynika z opublikowanego w środę sondażu wśród członków tego ugrupowania.

Liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w środę w Chinach kontynentalnych o 433 przypadki, a liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się tego dnia o 29 - poinformowała w czwartek rano w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia.

Czołowy doradca chińskiego rządu ds. epidemii koronawirusa Zhong Nanshan wyraził w czwartek przekonanie, że do końca kwietnia epidemia w Chinach będzie „zasadniczo opanowana”. Podkreślił, że liczba wykrywanych w tym kraju nowych infekcji generalnie spada.

Od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie odnotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2.763 zgony (3,4 proc.) – podał w środę Główny Inspektorat Sanitarny.

U dwóch kolejnych osób w Wielkiej Brytanii potwierdzono obecność koronawirusa, co zwiększyło liczbę przypadków zakażenia w tym kraju do 15 - podały w czwartek rano służby medyczne. Z powodu jednego z tych nowych przypadków zamknięto szkołę i przychodnię.

Minister zdrowia Francji Olivier Veran poinformował w środę wieczorem, że 18. już osoba została zdiagnozowana w tym kraju jako zakażona nowym koronawirusem. Jest to żona pacjenta, który przebywa w szpitalu w Annecy w departamencie Górna Sabaudia.

W Mediolanie podjęto w środę pierwsze próby powrotu do normalnego życia po trzech dniach niemal całkowitego paraliżu z powodu szerzenia się koronawirusa. Władze wyraziły zgodę, by zamknięte ostatnio wieczorami bary były otwarte także po godzinie 18.

Trzy następne osoby zarażone koronawirusem zmarły we Włoszech - poinformował w czwartek rządowy komisarz ds. kryzysu Angelo Borrelli. To oznacza, że bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 17. Zarażonych w całym kraju jest 650 osób.

Do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie, a łączna liczba osób zainfekowanych wynosi teraz 245 - poinformowało w czwartek irańskie ministerstwo zdrowia. Wcześniejszy bilans irańskich mediów mówił o 141 zakażonych, w tym 22 ofiarach śmiertelnych.

W Korei Płd. odnotowano w czwartek kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Infekcje potwierdzono tego dnia u 505 osób. Łączny bilans zwiększył się do 1766 zakażonych, wśród których jest 25 pracowników wojska – podała agencja prasowa Yonhap.

W Helsinkach zdiagnozowano w środę koronawirusa u Finki, która wróciła z Włoch. To drugi przypadek nowego wirusa w Finlandii. Rząd szykuje się na „wszystkie scenariusze” - oświadczyła fińska premier Sanna Marin po posiedzeniu gabinetu.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Norwegii potwierdzono u osoby w mieście Tromsoe na północy kraju - poinformował w środę wieczorem Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI).

Władze Rumunii potwierdziły w środę późnym wieczorem pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem. Jak poinformował minister zdrowia, chorobą zaraził się mężczyzna mieszkający na południu kraju.

Władze Danii i Estonii potwierdziły w czwartek pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem z Chin. W Danii zainfekowany to mężczyzna, który wrócił z nart na północy Włoch. Z kolei w Estonii patogen stwierdzono u mężczyzny, który wrócił z Iranu.

U Izraelczyka, który wrócił z Włoch, zdiagnozowano koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia Izraela, potwierdzając pierwszy przypadek zakażenia na terenie kraju. Dwóch Izraelczyków zostało wcześniej zainfekowanych na wycieczkowcu Diamond Princess.

W związku z zagrożeniem koronawirusem Arabia Saudyjska zamknęła tymczasowo swoje granice dla zagranicznych pielgrzymów odwiedzających święte dla muzułmanów miasta Mekka i Medyna - ogłosiło w środę późnym wieczorem saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

W strzelaninie na terenie browaru w Milwaukee w amerykańskim stanie Wisconsin zginęło sześć osób, w tym napastnik - poinformowała w środę wieczorem czasu lokalnego miejscowa policja.

Wszystko wskazuje na to, że wybuchnie światowa pandemia koronawirusa - oświadczył w czwartek premier Australii Scott Morrison. Dodał, że kraj podejmie odpowiednie kroki, żeby się na nią przygotować.

Handel detaliczny w Rosji otrzymał rekomendacje dotyczące pracy w warunkach rozprzestrzenienia się koronawirusa; wśród zalecanych działań jest używanie maseczek medycznych i regularna dezynfekcja pomieszczeń - podał w czwartek dziennik "Kommiersant" .

Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo niskie". Wyraził też zadowolenie z dotychczasowych działań swego rządu w walce z tym patogenem.

Sztab wyborczy prezydenta USA Donalda Trumpa poinformował w środę o wniesieniu pozwu o zniesławienie przeciwko "New York Timesowi" w związku z doniesieniami jakoby porozumiewał się z Rosją ws. wyborów prezydenckich w 2016 r. Następnie Trump zapowiedział kolejne procesy o oszczerstwo przeciwko gazecie.(PAP Biznes)

asa/ ana/

Ostatnie wiadomości