DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów na Wall Street; obligacje umacniają się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lip 2020, 15:52

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów na Wall Street; obligacje umacniają się

Notowania w USA wahają się na rozpoczęciu sesji, a indeksy na europejskich giełdach idą w dół. Inwestorzy analizują najnowsze raporty finansowe banków z USA za II kw. i starają się ocenić wpływ pandemii Covid-19 na wyniki. Obligacje umacniają się, a ceny ropy idą w dół.

Indeks S&P 500 spada o 0,19 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,05 proc., a Nasdaq idzie w dół o 0,03 proc.

W USA rozpoczął się sezon wyników za II kw.

Akcje JPMorgan idą w górę o 2 proc. Bank podał w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 1,38 USD. Oczekiwano 1,01 USD.

Notowania Wells Fargo idą w dół o 6 proc. Strata na akcję banku w II kw. wyniosła 66 centów. Oczekiwano straty na akcję w wysokości 13 centów. To pierwsza strata kwartalna od 2008 r.

Citigroup zniżkuje o 1,5 proc., mimo że zysk na akcję w II kw. wyniósł 50 centów. Oczekiwano 32 centy na akcję.

Notowania Delta Air Lines idą w dół o 3,5 proc. Spółka podała w raporcie za II kw., że strata na akcję wyniosła 4,43 USD wobec oczekiwanej straty na poziomie 4,22 USD.

Tesla rośnie o 2 proc. po tym, jak Piper Securities podniósł cenę docelową dla akcji spółki do 2.322 USD.

Ford idzie w górę o 1,5 proc. Producent samochodów zaprezentował SUV-a Bronco 2021 w serii filmów opublikowanych w internecie.

Notowania Spotify spadają o 4,5 proc. po tym, jak UBS obniżył rekomendacje dla akcji spółki do "sprzedaj" z "kupuj".

W tym tygodniu swoje wyniki opublikują jeszcze m.in. Bank of America i Goldman Sachs.

W poniedziałek Dow Jones Industrial po wzroście o 0,04 proc., zakończył sesję na 26.085,80 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 0,94 proc. do 3.155,22 pkt. Indeks Nasdaq Composite zakończył sesję spadkiem o 2,1 proc. do 10.390,84 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 1,8 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 1,74 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,9 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,62 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 1,54 proc.

Brytyjski producent sprzętu bezpieczeństwa Halma spada o 5,5 proc. po ostrzeżeniu, że zyski za cały rok będą niższe niż wcześniej prognozowano.

Dolar umacnia się o 0,02 proc. wobec koszyka walut do 96,48 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,02 proc. do 1,137.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,18 proc. do 107,36.

Kurs funta zniżkuje o 0,94 proc. wobec dolara do 1,2496.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 0,61 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich spada o 1 pb do 1,29 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 45 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 47 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 2 pb do: -0,44 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 39,39 USD za baryłkę, po spadku o 1,77 proc., a wrześniowe futures na Brent idą w dół o 1,31 proc. do 42,16 USD/b.

PONAD 573 TYS. OFIAR KORONAWIRUSA

Koronawirus zabił dotąd ponad 573 tys. osób na całym świecie. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 13 milionów.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore podał w poniedziałek, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 64.605 nowych przypadków Covid-19.

Tym samym całkowita liczba zakażeń w USA obecnie wynosi 3.336.056. W ciągu minionej doby stwierdzono także 434 przypadki śmiertelne, co oznacza, że w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarło w sumie 135.605 osób.

Najgorsze statystyki odnotowywane są obecnie na Florydzie, w Arizonie, Kalifornii oraz w Teksasie.

W poniedziałek gubernator Kalifornii nałożył nowe ograniczenia na działalność gospodarczą w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa i hospitalizacji.

Gubernator nakazał w całym stanie zamknąć restauracje, które podają jedzenie wewnątrz budynków i zakazał funkcjonowania siłowni, salonów fryzjerskich i miejsc kultu w 30 najbardziej dotkniętych hrabstwach stanu.

W poniedziałek główny specjalista ds. chorób zakaźnych w rządzie USA Anthony Fauci powiedział, że gwałtowny wzrost liczby przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wynika z tego, że gospodarka krajowa nie została całkowicie zamknięta. Fauci dodał, że poszczególne stany zbyt pospiesznie pozwalały na wznowienie działalności gospodarczej i wezwał do przestrzegania wytycznych w celu wyeliminowania choroby.

"Po nałożeniu restrykcji liczba przypadków zaczęła spadać, ale potem krzywa zachorowań zaczęła się wypłaszczać na naprawdę wysokim poziomie - około 20.000 infekcji dziennie. Potem, kiedy zaczęliśmy ponownie otwierać firmy, widzimy gwałtowny wzrost, który obserwujemy też dzisiaj, kiedy mówimy o Kalifornii, Arizonie, Teksasie, Florydzie i kilku innych stanach” - powiedział Fauci.

Liczba zakażeń koronawirusem na całym świecie osiągnęła w poniedziałek 13 milionów, zanotowano wzrost o milion w ciągu zaledwie pięciu dni.

„Zbyt wiele krajów zmierza w złym kierunku, wirus pozostaje publicznym wrogiem numer jeden. Jeśli nie będziemy trzymać się podstawowych zasad, będzie coraz gorzej, a nie musi tak być” – powiedział prezes WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas wideokonferencji w poniedziałek.

Bilans przypadków koronawirusa na świecie, opracowany przez Reutersa na podstawie raportów rządowych, pokazuje, że Covid-19 najszybciej rozprzestrzenia w Ameryce Łacińskiej. W obu Amerykach odnotowano ponad połowę zakażeń na świecie i połowę zgonów.

175 osób zmarło w Rosji na Covid-19 w ciągu ostatniej doby, łączna liczba zgonów sięgnęła 11.614 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią. Dzień wcześniej zmarło 104 chorych. Po wykryciu 6248 nowych przypadków liczba zakażeń wzrosła do 739.947.

13 osób zmarło minionej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też 169 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosił w poniedziałek resort zdrowia. Bilans zmarłych od lutego wzrósł do 34 967. Dane wskazują na nieznaczny wzrost liczby zgonów i spadek liczby nowych infekcji. Do tej pory w całym kraju wirusem zakaziło się ponad 242 tys. osób.

Jedenaście osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii na Covid-19, co jest najniższym bilansem od 13 marca, a liczba nowo wykrytych zakażeń zwiększyła się o 530 - podało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Tym niemniej dotychczasowa liczba ofiar śmiertelnych - 44 830 - stawia Wielką Brytanię na trzecim miejscu na świecie, za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Druga fala epidemii w zimie może być groźniejsza od pierwszej i, według "najgorszego scenariusza" w raporcie opracowanym na zlecenie głównego doradcy rządu W. Brytanii ds. walki z koronawirusem Patricka Vallance'a, może pochłonąć do 251 tys. ofiar śmiertelnych.

RELACJE CHIN Z USA I WIELKA BRYTANIĄ

Wielka Brytania zablokuje dostęp Huawei Technologies do budowy brytyjskich sieci 5G. Sekretarz kultury Wielkiej Brytanii Oliver Dowden powiedział, że operatorzy sieci komórkowych w tym kraju będą zmuszeni zaprzestać kupowania sprzętu od Huawei do końca roku. Będą również musieli wymienić sprzęt Huawei z infrastruktury do 2027 r.

Tym samym rząd zmienił swoją poprzednią decyzję z początku roku, na mocy której koncern Huawei został dopuszczony w ograniczonym zakresie do budowy sieci 5G. Dowden powiedział, że zmiana decyzji jest spowodowana przede wszystkim amerykańskimi sankcjami przeciw chińskiej firmie.

Chiny oświadczyły, że nałożą sankcje na koncern Lockheed Martin, w odpowiedzi na amerykańską zgodę na ewentualny zakup części do remontu pocisków obronnych, zbudowanych przez firmę, przez Tajwan.

"Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się sprzedaży broni przez USA na Tajwan. Chiny postanawiają podjąć środki w celu ochrony interesów narodowych" - powiedział we wtorek podczas briefingu prasowego rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Ambasada ChRL w Waszyngtonie oceniła we wtorek odrzucenie przez Stany Zjednoczone chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim jako całkowicie nieuzasadnione i zarzuciła władzom USA sianie niezgody pomiędzy Chinami a innymi krajami regionu.

USA zaostrzyły stanowisko w sprawie roszczeń ChRL dotyczących Morza Południowochińskiego, które wraz z kampanią zastraszania uznano za całkowicie bezprawne - poinformował w poniedziałek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

W oświadczeniu Departamentu Stanu USA napisano: "Na Morzu Południowochińskim dążymy do zachowania pokoju i stabilizacji, utrzymania wolnego statusu mórz w sposób zgodny z prawem międzynarodowym, utrzymania niezakłóconego przepływu handlu i sprzeciwiamy się wszelkim próbom użycia przymusu lub siły w celu rozstrzygania sporów".

Agencja Reutera podała, powołując się na podsekretarza w Departamencie Stanu USA Keitha Kracha, że administracja Białego Domu na w planach rozwiązanie umowy między amerykańskimi a chińskimi organami audytowymi. Według Reutersa takie działanie może zapowiadać dalsze ograniczenia w prowadzeniu działalności dla chińskich firm notowanych na giełdach w USA, za powód podając brak transparentności w ujawnianiu sprawozdań finansowych po stronie chińskich podmiotów.

DANE GOSPODARCZE Z EUROPY I USA

Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 0,6 proc. Oczekiwano 0,5 proc. mdm i +0,6 proc. rdr.

Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania analityków i inwestorów instytucjonalnych, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł w VII 59,3 pkt. wobec 63,4 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 60,0 pkt.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w V wzrosła o 12,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 18,2 proc., po korekcie z -17,1 proc. Prognozowano +15 proc.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w maju o 1,8 proc. mdm. Analitycy prognozowali, że PKB w V wzrośnie o 5,5 proc., po spadku w IV o rekordowe 20,3 proc., po korekcie z -20,4 proc.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6 proc. mdm w maju, podczas gdy poprzednio spadła o 20,2 proc., po korekcie z -20,3 proc. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 6,5 proc.

"Produkcja i budownictwo mieszkaniowe wykazywały oznaki ożywienia, ponieważ w części firm pracownicy wrócili do pracy. Mimo to w maju gospodarka była wciąż o jedną czwartą mniejsza niż w lutym, zanim objawiły się pełne skutki pandemii" - oświadczył zastępca głównego statystyka Wielkiej Brytanii Jonathan Athow.

W czerwcu w USA indeks optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców wyniósł 100,6 pkt. wobec 94,4 pkt. miesiąc wcześniej. Oczekiwano 97,8 pkt.

DYSKUSJE WS. FUNDUSZU ODBUDOWY UE

W Europie trwają konsultacje liderów Wspólnoty dotyczące wspólnej strategii dotyczącej funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Szczyt UE w tej sprawie rozpocznie się 17 lipca w piątek w Brukseli.

W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppe Conte, że Unia potrzebuje potężnej odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią Covid-19.

We wtorek Merkel spotka się z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. Z kolei premier Portugalii Antonio Costa był w poniedziałek w holenderskiej Hadze, gdzie próbował przekonać premiera Holandii Marka Ruttego do zmiany stanowiska ws. funduszu.

Obecny projekt budżetu oparty jest o lutową propozycję kompromisu, ale z dodatkowym elementem środków na ożywienie gospodarcze. To mechanizm odbudowy, w ramach którego KE proponuje 750 mld euro dla państw członkowskich, w tym 500 mld euro na granty. (PAP Biznes)

kkr/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości