Inflacja w 2020 r. może wynieść 4 do 5 proc. - Kropiwnicki, RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
12 sie 2020, 10:01

Inflacja w 2020 r. może wynieść 4 do 5 proc. - Kropiwnicki, RPP

W 2020 r. inflacja w Polsce może wynieść 4 do 5 proc. - powiedział w środę w Radiu Łódź członek RPP Jerzy Kropiwnicki. Ekonomista podtrzymał wcześniej wyrażany postulat, że w 2021 r. stopy procentowe będą musiały być stopniowo podwyższane.

"W tej chwili inflacja jest znacząca (...). Obawiam się, że w tym roku ona będzie (wynosić - PAP) mniej więcej 4 do 5 proc., a więc znacznie powyżej tego, co większość ekonomistów uważałoby za dopuszczalny (poziom - PAP) i, można powiedzieć, kompensowany przez wzrost płac" - powiedział.

"Nie przewiduję jednak, żeby stopy procentowe w tym roku rosły, chociaż pewnie w następnym roku powinny stopniowo się zwiększać" - dodał.

Według lipcowej projekcji NBP inflacja w 2020 r. średniorocznie może wynieść 3,3 proc. W lipcu inflacja wzrosła o 3,1 proc. rdr.

Wśród proinflacyjnych czynników Kropiwnicki wymienił: odłożony popyt, wzrost wydatków socjalnych (w tym rządową pomoc antykryzysową, waloryzacje płac), którym nie odpowiada wzrost produkcji, wzrost cen usług turystycznych.

Według Kropiwnickiego, poziom produkcji przemysłowej w Polsce sprzed pandemii nie zostanie osiągnięty w 2021 r. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Ostatnie wiadomości