DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, S&P 500 z najdłuższą spadkową serią od lutego | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
21 wrz 2020, 22:31

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street, S&P 500 z najdłuższą spadkową serią od lutego

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami, chociaż w ciągu dnia zniżki były zdecydowanie większe. Wszędzie spadały kursy banków w związku z międzynarodowym skandalem dotyczącym prania brudnych pieniędzy. Inwestorzy obawiają się o kolejne restrykcje wobec rosnącej liczby przypadków Covid-19.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł ponad 500 pkt, czyli 1,84 proc. i wyniósł 27.147,70 pkt. To najgorsza sesja dla tego indeksu od 8 września, kiedy stracił 2,3 proc.

S&P 500 zniżkował 1,16 proc. i wyniósł 3.281,06 pkt. Indeks ten spadł czwartą sesję z rzędu, co stanowi najdłuższą serię od lutego.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,13 proc., do 10.778,80 pkt.

W ciągu dnia wszystkie główne indeksy spadały dużo mocniej, po 2-3 proc.

Akcje JPMorgan szły w dół o 4,5 proc., Bank of New York Mellon Corp tracił 4 proc. Wells Fargo tracił 4,5 proc., BofA zniżkował 4 proc., a Citigroup potaniał o 3 proc.

Na rynku finansowym wybuchł skandal związany z największymi bankami świata. Z przekazów medialnych wynika, że JPMorgan, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank i wiele innych banków dokonało podejrzanych transakcji na ok. 2 biliony USD w ciągu prawie dwóch dekad, pomimo ostrzeżeń o nielegalnym pochodzeniu tych pieniędzy.

Doniesienia medialne opierały się na raportach o podejrzanych działaniach (SAR), złożonych przez banki i inne firmy finansowe w Grupie ds. Przestępstw Finansowych Departamentu Skarbu USA (FinCen). Do raportów dotarli dziennikarze BuzzFeed News, którzy udostępnili materiały Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) i innym podmiotom medialnym.

Raporty SAR pokazały również, że banki często przeprowadzały transakcje dla firm, które były zarejestrowane w rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze, nie znając ostatecznego właściciela konta.

„Mam nadzieję, że te odkrycia pobudzą decydentów do podjęcia pilnych działań w celu wprowadzenia niezbędnych reform. Skutki przestępstw finansowych są odczuwalne nie tylko w sektorze finansowym - stanowią poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa” - powiedział w oświadczeniu Tim Adams, dyrektor wykonawczy Institute of International Finance.

„Istnieje zbyt wiele oczekiwań co do odporności gospodarczej Stanów Zjednoczonych. Ryzyko związane z wyborami jest niedoceniane. Wyprzedaż może się pogłębić” - powiedział Fabrizio Fiorini, dyrektor ds. inwestycji w Pramerica SGR SpA.

W związku ze skandalem związanym z praniem brudnych pieniędzy w światowym sektorze bankowym, również w Europie zniżkował cały sektor bankowy - Deutsche Bank o 7 proc., HSBC o 4,5 proc., a Standard Chartered o 5 proc.

Akcje Oracle rosły o 1,5 proc., a Walmart szedł w górę o 1 proc.

ByteDance podał w poniedziałek, że będzie właścicielem 80 proc. udziałów w TikTok Global, nowo utworzonej amerykańskiej firmy, która będzie właścicielem większości operacji związanych z aplikacją na całym świecie. Oracle i Walmart, które zgodziły się objąć udziały w TikTok Global wynoszące odpowiednio 12,5 proc. i 7,5 proc., oświadczyły w sobotę, że większość udziałów w TikToku będzie w rękach Amerykanów.

Chińska firma oświadczyła również, że nie przekaże swoich algorytmów i technologii firmie Oracle, chociaż amerykańska firma może sprawdzić kod źródłowy, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

ByteDance w swoim oświadczeniu w poniedziałek podał, że to „plotka”, że inwestorzy z USA będą większościowymi udziałowcami w TikTok Global, a ByteDance straci kontrolę nad TikTokiem.

Niektóre źródła bliskie umowie starały się pogodzić tę rozbieżność, wskazując, że 41 proc. ByteDance jest własnością amerykańskich inwestorów, więc licząc tę pośrednią własność, TikTok Global byłby większościową własnością strony amerykańskiej. Jedno ze źródeł podało, że umowa z Oracle i Walmart wycenia TikTok Global na ponad 50 miliardów dolarów.

Chiński dziennik „The Global Times” podał w niedzielę, że ByteDance jest właścicielem większości TikTok Global i algorytmów, co oznacza, że ByteDance „nie jest poza grą” i uniknęło najgorszego scenariusza.

Akcje producenta ciężarówek elektrycznych Nikola szły w dół ponad 30 proc. Założyciel spółki Trevor Milton dobrowolnie rezygnuje z funkcji prezesa i członka zarządu.

Odejście Miltona ma związek ze skandalem po zarzutach ze strony inwestora, że prototypowy pojazd firmy, prezentowany w filmie promocyjnym z 2018 r. nie poruszał się za pomocą własnego napędu.

Inwestor Hindenburg Research stwierdził, że Nikola zrealizowała w 2018 r. wprowadzający w błąd film promocyjny, w którym prezentowała niesprawne pojazdy jako w pełni funkcjonalne. Hindenburg podał, że ciężarówka została „po prostu sfilmowana podczas staczania się z dużego wzgórza”.

Nikola odpierała zarzuty, które według niej są „fałszywe, wprowadzają w błąd i mają na celu manipulowanie rynkiem, aby czerpać korzyści ze spadku ceny akcji spółki”.

General Motors, który 8 września uzyskał 11 proc. udziałów w Nikoli o wartości ok. 2 mld USD, spadał prawie 5 proc.

W USA może dojść do sporu politycznego o to, kto będzie następnym sędzią Sądu Najwyższego.

W piątek w wieku 87 lat zmarła w Waszyngtonie, z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową, amerykańska sędzia Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg.

Kwestia wyboru jej zastępcy stała się głównym tematem kampanii na niecałe dwa miesiące przed wyborami prezydenckimi w USA. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że w tym tygodniu wyznaczy kogoś, kto zajmie miejsce Ginsburg. Trump dodał, że chce, by głosowanie nad nominacją do Sądu Najwyższego odbyło się jeszcze przed wyborami.

Negocjacje dotyczące pakietu stymulacyjnego w Kongresie mogą stać się bardziej skomplikowane po śmierci sędzi Sądu Najwyższego. Stawka jest tym większa, że Sąd Najwyższy może odegrać kluczową rolę w zatwierdzeniu wyników wyborów, które mogą być kontestowane.

„Uchwalenie nowego projektu pakietu stymulacyjnego ws. koronawirusa jest teraz mało prawdopodobne, do czasu wyborów 3 listopada, ponieważ walka o puste miejsce po sędzi Ginsburg skupi uwagę Kongresu” – powiedział Chris Krueger, strateg ds. polityki w USA w Cowen.

Sąd w San Francisco wstrzymał w niedzielę wykonanie rozporządzenia ministerstwa handlu USA, mające na celu zakazanie pobierania popularnej chińskiej aplikacji na smartfony WeChat. Decyzja sądu zapadła na kilka godzin przed wejściem w życie prawa.

Uzasadniając decyzję sędzia Laurel Beeler oświadczyła, że działania administracji budzą wątpliwości w świetle pierwszej poprawki do konstytucji USA, gwarantującej m.in. wolność słowa. Sędzia dodała, że dowody na domniemane naruszenie bezpieczeństwa narodowego przez WeChat są skromne.

Inwestorzy stają się coraz bardziej ostrożni w obliczu gwałtownego wzrostu liczby nowych przypadków COVID-19. Kraje europejskie, w tym Dania, Grecja i Hiszpania wprowadziły nowe ograniczenia w związku ze wzrostem zainfekowanych koronawirusem.

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 30,8 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 959 tys. osób.

O 774 wzrósł w sobotę bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Od wybuchu epidemii liczba wykrytych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w USA przekroczyła 6,7 mln.

Zgodnie z zestawieniami telewizji NBC liczba zgonów na Covid-19 w USA jest już większa niż 200 tys. Dane Uniwersytetu Hopkinsa mówią o 199 258 ofiar śmiertelnych.

Zgodnie z wrześniową analizą Reutersa w większości stanów (27 z 50) odsetek testów z pozytywnym wynikiem na Covid-19 wynosił ponad 5 proc. Próg ten przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) uznawany jest za niepokojący. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Ostatnie wiadomości